Domyślamy się, że składanie mebli nie należy do Twoich ulubionych zajęć. A skoro czytasz ten tekst, to znaczy, że chcesz zmienić swoje nastawienie. I dobrze, z pewnością Ci w tym pomoże. W tym artykule odkryjesz przydatne lifehacki, dzięki którym składanie mebli pójdzie łatwiej, oraz podpowiedzi, które zapewnią meblowi dłuższą żywotność.
Jak składać meble i się przy tym nie zmęczyć?
Składanie mebli jest jak układanie puzzli w większym formacie. Każdy element ma swoje miejsce, o czym informuje załączona do opakowania instrukcja. Ta niestety przypomina niekiedy szyfrowany dokument. Musisz wówczas wcielić się w rolę odkrywcy – miłośnika zagadek.
Pierwszym lifehackiem, który chcemy Ci przekazać, zanim przejdziemy do konkretnych porad, to nastawienie. Skręcanie mebli może być zabawą, którą wieńczy błogie uczucie satysfakcji. Do składania mebli przystąp w miarę wypoczęty, jeśli możesz zaproś kogoś znajomego do pomocy. W dobrym towarzystwie nawet najtrudniejsze zadania wydają się łatwiejsze.
Pracę rozpocznij się od otwarcia kartonów i uporządkowania elementów. Kluczowe jest zidentyfikowanie i przygotowanie łączników, mocowań, a także narzędzi potrzebnych do montażu. Zestawy mebli często zawierają klucze imbusowe czy niezbędne kleje do mebli. I tu mamy dla Ciebie pierwszą wskazówkę: nie skręcaj mebli ręcznie, bo zajmie Ci to o wiele za długo. Mniej zmęczysz się, jeśli użyjesz wkrętarki.
Czy wszystkie elementy są w zestawie? Sprawdź, zanim zaczniesz skręcać mebel
Kolejnym krokiem jest dokładne zapoznanie się z instrukcją montażu. Sprawdź, czy w pudełku zostały dostarczone wszystkie niezbędne części. Zdarza się to rzadko, ale bywa, że brakuje śrubki lub istotnego elementu konstrukcyjnego. Lepiej zorientować się o tym na początku niż kiedy praca jest w połowie.
Na początku tekstu zażartowaliśmy, że instrukcje bywają enigmatyczne. Tak się może wydawać, w rzeczywistości jednak większość jest starannie opracowana i przeprowadza przez proces montażu krok po kroku. Poświęć parę minut na analizę instrukcji i rozpoznanie, które elementy widnieją na rysunku. Późniejsza praca pójdzie dzięki temu o wiele sprawniej. Pamiętaj, aby postępować zgodnie z zalecaną kolejnością montażu, co zapewni płynność pracy i uniknięcie pomyłek.
Podczas składania mebli kluczowa jest cierpliwość i dokładność. Każdy krok wykonuj uważnie, unikając pospiesznych decyzji, które mogłyby prowadzić do błędów. W przypadku wątpliwości zawsze możesz wrócić do instrukcji, aby upewnić się, że wszystko, co robisz, jest zgodne z zaleceniami producenta.
Czy używać kleju do mebli?
Zgodnie z zaleceniami większości producentów meblowych, jeśli elementy są łączone na kołki, łączenia powinno się wzmocnić za pomocą kleju do drewna. Tubka z klejem jest zazwyczaj dołączana do paczki z meblami.
I choć zalecenia są jasne, wiele osób pomija ten krok. Poniekąd można to zrozumieć. W wielu przypadkach możemy być nastawieni, że mebel prędzej czy później trzeba będzie rozmontować, np. w sytuacji przeprowadzki, sprzedaży mebla z wysyłką, czy konieczności wyniesienia z pomieszczenia (np. na czas cyklinowania podłóg).
Przyjrzyjmy się nieco zaletom klejenia mebli. Klej do drewna może znacząco zwiększyć wytrzymałość i stabilność. Kiedy elementy mebla są sklejone, rozkładają obciążenie równomiernie, co może zapobiegać pękaniu czy łamaniu się materiału. W przypadku mebli wykonanych z drewna, klej może pomóc uniknąć luzów w łączeniach, które z czasem mogą powodować skrzypienie. Szczególnie ważne jest to w przypadku mebli poddawanych regularnemu obciążeniu, jak łóżka czy fotele. Klej zapobiega rozpadaniu się elementów, np. szuflad. Niesklejony front może zacząć odpadać, nawet jeśli z początku wydaje się, że kołki do mebli trzymają mocno.
Jak przytwierdzić meble do ściany?
Meble skręcone, czas na ich ustawienie. Niezależnie od tego, czy sprawiłeś sobie szafki wiszące czy stojące, przymocuj je do ściany. W przypadku szaf, regałów i komody unikniesz ryzyka przewrócenia mebla pod wpływem obciążenia.
Przymocowanie mebli do ściany jest istotnym etapem, zwłaszcza w przypadku urządzania kuchni czy łazienki, gdzie często zawieszamy cięższe zestawy szafek. Prawidłowe wykonanie tego zadania zapewnia bezpieczeństwo i stabilność mebli.
Dla ścian z płyt gipsowo-kartonowych najlepsze będą kołki o metalowych skrzydełkach i śruby do metalu, które zapewniają trwałość i solidność mocowania. W przypadku ścian betonowych lub ceglanych, możesz użyć kołków plastikowych lub metalowych.
Przy użycie kotwy wewnętrznej i zewnętrznej wykorzystaj profile w kształcie litery Z. Kotwy wewnętrzne przykręć śrubami do górnej części mebla. Ważne jest, by właściwie określić wysokość i miejsce montażu, a także zachować odpowiednie odległości między kotwami a wspornikami zewnętrznymi.
Do montażu z kotwą kątową i hakiem użyj uchwytów narożnikowych, mocując je do górnych narożników mebli. Następnie wyznacz wysokość wieszania szafki i zamocuj haki w ścianie, dopasowując ich odległości do rozstawu uchwytów na meblach.
W przypadku montażu z dopasowaniem bocznym przydatne będą regulowane zawieszki meblowe i szyny montażowe. W tylnych narożnikach mebli wykonaj otwory, przez które przełożysz zaczepy zawieszek. Te zamocuj wewnątrz mebla, a w ścianie umieść zaczepy w odległości dopasowanej do zawieszek. Na koniec dopasuj mocowanie mebla za pomocą śruby regulującej.
Źródła zdjęć: Adobe Stock
Artykuł promocyjny.
Architekt wnętrz i pasjonat pracy w ogrodzie. Uwielbiam dzielić się moją wiedzą z tego zakresu. Zapraszam do zadawania pytań. Chętnie podzielę się ekspercką wiedzą!