Jak wybrać sztukę do domu? Wybierz kolekcję pięknych dzieł sztuki

dziela sztuki zawiesza

Wiedza o tym, jak wybrać sztukę do domu, może mieć duży wpływ na pomieszczenie. Jeśli chodzi o projektowanie wnętrz i przestrzeni zewnętrznych, zbyt często dzieła sztuki traktowane są jako refleksja. Jednak przemyślana selekcja ma zdolność przekształcania przestrzeni i tchnięcia w nią osobowości.

GDZIE ZNAJDĘ SZTUKĘ DO MOJEGO DOMU?

Znalezienie sztuki do domu nie musi zależeć od dużego budżetu. „Dobrym punktem wyjścia są pokazy absolwentów i galerie start- upów , a kiedy to znów możliwe, otwarte imprezy studyjne” – radzi Clara Ewart, szefowa działu projektowania w Kitesgrove .

„Łatwo znaleźć mniejszych, mniej znanych artystów lokalnie; możesz mieć okazję ich spotkać, zobaczyć ich studio i zrozumieć ich pracę, co niekoniecznie jest możliwe w przypadku bardziej ugruntowanego artysty. Przy naprawdę napiętych budżetach można znaleźć przeróżne skarby na targach antyków, na wyprzedażach butów i na targach dekoracyjnych”.

Ian Hay z The Saul Hay Gallery sugeruje, aby wybrane przez Ciebie dzieło sztuki było bardzo osobiste: „Kup sztukę, która oznacza dla Ciebie coś wyjątkowego; być może artysta pochodzi z tego samego miejsca co ty, albo masz w jakiś sposób specjalne połączenie. Dla wielu naszych kolekcjonerów, kupując przedmiot, odczuwasz wielką filantropię, wiedząc, że wspierasz utalentowanego lokalnego artystę, którego prace naprawdę lubisz i aktywnie pomagasz w kontynuowaniu ich kariery.

„To samo dzieje się, gdy kupujesz od dowolnego kreatywnego, który wciąż żyje lub jest na wczesnym etapie kariery; inwestując w nie, zachęcasz ich do wykonywania bardziej niesamowitych prac”.

JAK WYBRAĆ SZTUKĘ DO SWOJEGO DOMU?

Tutaj eksperci galerii Federica Barretta, dyrektor Opera Gallery London i Ian Hay, dyrektor The Saul Hay Gallery , opowiadają o tym, jak wybrać sztukę do swojego domu.

1. ZAINWESTUJ W KAWAŁKI, KTÓRE KOCHASZ

„Oto moja pierwsza wskazówka przy wyborze dzieła sztuki: po prostu się w nim zakochaj” – mówi Federica Barretta. „Dzieło sztuki musi do Ciebie przemawiać, poruszać, marzyć, inspirować każdego dnia – musisz to czuć.

„Widziałem wielu klientów zakochanych w pracy, którzy następnie odkrywają inne prace różnych artystów, ale zawsze wracają do swojej pierwszej miłości (pierwszej miłości nigdy się nie zapomina – jeśli jest nadal dostępna!).”

Ian Hay zgadza się: „Jeśli nie jesteś wybitnym ekspertem od sztuki, nie będziesz w stanie odgadnąć, co wzrośnie, a co nie. Faktem jest, że jeśli kupisz dobrej jakości dzieło sztuki z renomowanej galerii przez artystę z dobrym dorobkiem, to szanse na jego spadek wartości są bardzo małe.

„Sztuka rzadko jest złą inwestycją, ale często może minąć wiele lat, jeśli nie pokoleń, aby sztuka znacząco wzrosła. Pomyśl, że to, w co inwestujesz, to 30 lat cieszenia się tym dziełem i kupowania czegoś, co możesz przekazać swojej rodzinie”.

Ian Hay mówi również, że kupowanie sztuki z okazji jakiejś okazji może nadać jej większego znaczenia. „Kup dzieło sztuki, które wyznacza kamień milowy, niezależnie od tego, czy są to kluczowe urodziny, ślub czy rozwalony cel w pracy. Oglądanie go każdego dnia przypomni ci o uroczystości i sprawi, że się uśmiechniesz.

2. KUPUJ SZTUKĘ OSOBIŚCIE – ALE SZUKAJ ONLINE

„W dzisiejszych czasach wszystko można kupić online, w tym dzieła sztuki, ale zakupy offline zawsze będą miały dodatkową wartość ze względu na fizyczność przedmiotu i sposób, w jaki może on przemawiać do ciebie w ciele i kształtować otaczającą przestrzeń ”, mówi Federica.

„To powiedziawszy, jeśli kolekcjonerzy znają artystę i ufają galerii, zakup dzieła przez Internet może w niektórych przypadkach okazać się bardziej praktyczny, a także umożliwi dokładniejsze porównanie różnych opcji”.

Ian Hay zgadza się, że badania naukowe są ważne – i przyjemne. „Spójrz na tyle sztuki, ile możesz. Jeśli możesz, udaj się do jak największej liczby galerii, ponieważ nic nie przebije zobaczenia czegoś na żywo. W międzyczasie, a także – zajrzyj do sieci; istnieje nieskończona ilość miejsc, z których możesz czerpać inspirację, dzięki głównym galeriam i zbiorom komercyjnym posiadającym fantastyczne katalogi online.

„Inne platformy internetowe, takie jak Saatchi Art, zawierają do przeglądania prace artystów z całego świata. Możesz nawet wyszukiwać według określonych rodzajów pracy, koloru, rozmiaru i stylu. Im więcej widzisz, tym bardziej doceniasz i tym bardziej kształtujesz swój własny gust.

3. ZRÓB NALEŻYTĄ STARANNOŚĆ

„Polecam również dochowanie należytej staranności w odniesieniu do dzieła sztuki: Twój doradca musi sprawdzić, czy dokumenty, pochodzenie i datowanie dzieła są nieskazitelne” – mówi Federica.

4. WYBIERZ SZTUKĘ PASUJĄCĄ DO KONKRETNEJ PRZESTRZENI W TWOIM DOMU

„Wiedza o tym, jaką ogólną atmosferę chcesz osiągnąć w swoim domu, pomaga przy tworzeniu indywidualnego wyboru, a związek między dziełem sztuki a jego otoczeniem odgrywa kluczową rolę podczas projektowania pożądanej atmosfery” – radzi Federica.

„Wybierając dzieło sztuki, pomyśl o cechach architektonicznych pomieszczenia, do którego kupujesz, od wysokości sufitu po kolorystykę domu i oświetlenie.

„Zawsze rozważam funkcję pokoju, w którym znajduje się dzieło sztuki. Na przykład kolekcjonerzy dość często wystawiają główne elementy swoich kolekcji w salonie. Od narodzin nowoczesnego domu salony są miejscem spotkań rodziny i rozrywki dla gości, co czyni je najlepszymi miejscami do zaprezentowania bogactwa i eklektyzmu kolekcji dzieł sztuki.

„W sypialni wskazane są bardziej intymne prace, takie jak elementy, które mają szczególny związek z parą lub śpiącą tam osobą – być może pamiątka z niezapomnianej podróży lub prezent na specjalną okazję”.

5. ROZWAŻ KOLORYSTYKĘ POKOJU

„Jaką atmosferę chcesz stworzyć w swojej przestrzeni? Dramatyczny, neutralny czy harmonijny? Paleta dzieł sztuki może albo dopasowywać, kontrastować, albo na nowo definiować tonację otoczenia, poprzez nieskończone kombinacje na zamówienie, które naprawdę mogą uczynić dane miejsce wyjątkowym” – mówi Federica.

„Jeśli nie jesteś pewien, co wybrać, proponuję odwiedzić inne przestrzenie galeryjne lub muzealne, aby zainspirować się aranżacją ich kolekcji”.

6. ROZWAŻ OŚWIETLENIE

„Najpierw zastanów się nad medium dzieła sztuki: czy jest to obraz, fotografia, rzeźba czy instalacja multimedialna? W zależności od natężenia światła, generalnie zaleca się rozważenie glazurowania zarówno obrazów, jak i prac fotograficznych za pomocą szkła chroniącego przed promieniowaniem UV i antyrefleksyjnego lub pleksiglasu” – kontynuuje Federica Barretta.

„Cokolwiek robisz, trzymaj dzieło sztuki z dala od naturalnego światła, ponieważ może to powodować blaknięcie kolorów z czasem. Jeśli masz jasne pomieszczenie, do którego chcesz kupić sztukę, rozważ wydruki, które są tańsze i mniej podatne na blaknięcie. W przypadku rzeźb spróbuj ustawić wokół niego kilka świateł: kształty i szczegóły można lepiej docenić pod różnymi kątami, jeśli światło pada z różnych stron”.

7. WYBIERZ RAMKĘ UZUPEŁNIAJĄCĄ

„Zawsze zalecam oprawienie dzieł sztuki, ponieważ zapewniają one niezbędną ochronę dzieła sztuki. Niezależnie od tego, czy wybierzesz dominujący kolor w kompozycji, aby pasował do ramki, czy wybierzesz kontrastowy kolor, aby wyróżnić pracę, dzieła sztuki i ramki zawsze powinny się uzupełniać.

„Dobrą zasadą, o której należy pamiętać, jest wieszanie obrazów lub zdjęć tak, aby punkt środkowy znajdował się między 1,5 a 1,6 m od podłogi”.

Zobacz: Wskazówki Kit Kempa dotyczące wystawiania dzieł sztuki w domu

8. NIE IDŹ NA KOMPROMIS

„Jeśli kupujesz dzieło sztuki jako para o różnych gustach, nie idź na kompromis” – mówi Ian Hay. „Jeżeli jeden partner kocha kawałek, a drugi nie, pozwól mu mieć swój kawałek, a ty odda twój. Jak tylko zaczniesz iść na kompromis w sztuce, kupisz coś, co nie lubi się zbytnio, co doprowadzi tylko do rozczarowania”.

JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIĄ SZTUKĘ DO MOJEGO DOMU?

Nie ma „właściwej sztuki” dla domu – zależy to od Twojego osobistego gustu i tego, co kochasz. W końcu będziesz z tym żyć. Jeśli jednak chcesz mieć element, który będzie pasował do Twojego domu, rozważ elementy, które odzwierciedlają wiek Twojego domu oraz dekoracyjny styl i kolory, których używasz w swoich pokojach.

„Zwróć uwagę na styl swojego domu z epoki, a jeśli jest to coś, czego chciałbyś się trzymać, zadzwoń do projektanta wnętrz, aby uzyskać jego opinię na temat tego, jaki styl lub dzieła sztuki będą działać najlepiej, jeśli masz charakterystyczna własność z epoki” – mówi Ian Hay.

Nie traktuj też sztuki tylko jako obrazów. „Sztuka to nie tylko malarstwo i rysunek. Istnieje wiele różnych mediów, które mogą zmienić wnętrze – na przykład uwielbiamy włączać do naszych projektów tekstylia, ceramikę, szkło lub metal – wyjaśnia Clara Ewart ze studia projektowania wnętrz Kitesgrove.

„Niedawno zakupiliśmy w Paryżu duży antyczny gobelin, który pokrył ścianę jadalni w wiejskim domu i nadał ton całemu wnętrzu”.

Ian Hay kontynuuje: „Nikt nie może ci powiedzieć, co lubisz, chociaż ludzie mogą oczywiście zgłaszać sugestie. porównuję sztukę do muzyki; nie musisz uzasadniać swojego gustu w muzyce lub sztuce – często bardzo trudno jest to zrobić słowami. Sztuka, podobnie jak muzyka, jest instynktowna, więc zaufaj swojemu gustowi i kieruj się intuicją”.

Jednak rozmiar odgrywa rolę w znajdowaniu odpowiednich elementów: „Kiedy kupujesz do domu, zmierz przestrzeń, którą chcesz wypełnić” – radzi Ian Hay. „Zaopatrz się w te figurki, gdy robisz zakupy w galeriach, aby wiedzieć, czy dopasowanie ulubionego elementu do domu jest rzeczywiście możliwe”.

Kladiusz Borowski

Architekt wnętrz i pasjonat pracy w ogrodzie. Uwielbiam dzielić się moją wiedzą z tego zakresu. Zapraszam do zadawania pytań. Chętnie podzielę się ekspercką wiedzą!

View all posts by Kladiusz Borowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *