Zastosowanie spawarek laserowych w różnych gałęziach przemysłu

Zastosowanie spawarek laserowych

Zaawansowane procesy produkcyjne coraz częściej bazują na spawaniu laserowym. W porównaniu do tradycyjnych metod MIG/MAG czy TIG, technologia laserowa pozwala na minimalizację deformacji termicznych oraz uzyskanie wysokiej jakości połączeń nawet w przypadku skomplikowanych konstrukcji. Poznaj powszechne zastosowania spawarek laserowych w wymagających gałęziach przemysłu!

Spawarki laserowe w branży motoryzacyjnej

Zacznijmy od motoryzacji, czyli jednego z najważniejszych elementów nowoczesnego przemysłu. W tym obszarze spawarki laserowe jm-tronik znajdują zastosowanie zwłaszcza w produkcji komponentów karoserii. Technologia ta pozwala na precyzyjne i szybkie łączenie elementów. Jest to ważne zwłaszcza w produkcji masowej, gdzie liczy się wydajność oraz jakość.

Nadwozia nowoczesnych pojazdów produkowane są z wykorzystaniem wielu materiałów. Niekiedy zachodzi konieczność stabilnego i estetycznego połączenia stali z aluminium. Spawanie laserowe można zastosować w obszarach, gdzie liczy się wykonanie estetycznej spoiny w widocznych miejscach.

Przemysł lotniczy a spawarki laserowe

Produkcja samolotów i komponentów w nich wykorzystywanych wymaga spełnienia rygorystycznych norm jakości. Dlatego spawanie laserowe powszechnie jest stosowane do łączenia cienkościennych elementów konstrukcyjnych, takich jak poszycia kadłubów samolotów. Znajduje zastosowanie również w produkcji osprzętu i elementów silników. Głębokie, wąskie i precyzyjne przenikanie wiązki laserowej przyczynia się do tworzenia niezwykle mocnych i trwałych połączeń w elementach narażonych na ogromne obciążenia i naprężenia. Oprócz tego wykonywanie spawów przez spawarki laserowe jm-tronik przyczynia się do zmniejszenia wagi samolotów, oporów i zużycia paliwa.

Spawarki laserowe wykorzystywane w przemyśle energetycznym

Sektor produkcji i konserwacji w przemyśle energetycznym korzysta ze spawania laserowego. Precyzja tej technologii pozwala na tworzenie szczelnych i trwałych połączeń w delikatnych komponentach takich jak ogniwa litowo-jonowe, które są używane w systemach magazynowania energii oraz w pojazdach elektrycznych. W akumulatorach spawanie laserowe wykorzystywane jest do spoinowania połączeń biegunów akumulatora oraz zaworów przeciwwybuchowych.

Technologia laserowa jest też wykorzystywana do spawania ogniw paliwowych, turbin wiatrowych i paneli fotowoltaicznych. To tu wymagane są niezwykle wytrzymałe i precyzyjne spawy przekładające się na zwiększenie wydajności i przedłużenie żywotności konstrukcji.

Sektor medyczny i spawanie laserowe

Ostatnim z omawianych obszarów przemysłu jest medycyna, a zwłaszcza produkcji implantów i hermetycznie zamykanych komponentów urządzeń. W pierwszej grupie znajdują się zwłaszcza implanty tytanowe, które są zamiennikami ludzkich kości. Muszą być idealnie szczelne i wytrzymałe. Do grupy elementów widocznych w urządzeniach medycznych zaliczają się zwłaszcza narzędzia chirurgiczne, pompy czy cylindry. Precyzyjne sterowanie wiązką laserową pozwala na zachowanie integralności nawet najbardziej skomplikowanych i miniaturowych urządzeń.

Artykuł sponsorowany.

Kladiusz Borowski

Architekt wnętrz i pasjonat pracy w ogrodzie. Uwielbiam dzielić się moją wiedzą z tego zakresu. Zapraszam do zadawania pytań. Chętnie podzielę się ekspercką wiedzą!

View all posts by Kladiusz Borowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *