Firanki to ważny element dekoracyjny we wnętrzach. Dodają naszym wnętrzom przytulności oraz zapewniają prywatność. Ich wygląd determinuje wiele aspektów, dzięki którym w różnorodny sposób mogą kształtować przestrzeń. Zapraszamy do lektury na temat rodzajów firanek oraz sposobów ich mocowania.
Popularne metody wieszania firanek
Wygląd firany zależy nie tylko od rodzaju wybranego materiału, koloru czy wzoru. Istotnym czynnikiem wpływającym na prezentację firany lub zasłony, ma również sposób ich zawieszenia. Warto również wziąć pod uwagę względy praktyczne, takie jak wygodę podczas montażu. W ofercie naszego sklepu znajduje się szeroki wybór firan i zasłon, przeznaczonych do montażu na różne sposoby. Jaki wybrać, aby dodać wnętrzu atrakcyjności i osiągnąć wymarzony efekt?
- Firanki na żabki
Jednym z najpopularniejszych i najlepiej znanych sposobów ich montażu są są żabki do firan. Od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego – mają wiele zalet. Dają nam sporą uniwersalność. Na żabkach możemy zawiesić firany zarówno na karniszu, jak i na szynie sufitowej (?). Wybierając tę metodę montaży mamy również sporą dowolność w ułożeniu materiału – to my decydujemy jak gęsto rozmieścimy żabki do firan, wpływając tym samym na marszczenie tkaniny. Same żabki do firan mogą stanowić wyróżniający się element dekoracyjny we wnętrzu. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli o zróżnicowanej stylistyce, które stanowią doskonałe towarzystwo dla firan oraz zasłon.
Wieszanie firan na żabki nie jest jednak pozbawione wad. Jest to dość pracochłonny proces. Czynność ta wymaga trzymania rąk przez dłuższy czas w górze, co może powodować ich zmęczenie. Dobre rozwiązanie w tej sytuacji stanowią żabki z haczykami, które mocujemy na materiale przed montażem do samego karnisza czy szyny, niwelując konieczność długotrwałego stania przy szynie.
Jak wieszać firanki na żabkach? Czynność najlepiej rozpocząć od złapania najbardziej oddalonymi od siebie żabkami brzegów tkaniny. Następnie dzielimy nasze żabki na dwie grupy i, zaczynając od środka, mocujemy żabki w równych odległościach od siebie.
- Firany na agrafki
Kolejną metodą, umożliwiającą nam montaż firanek lub zasłon we wnętrzu są agrafki. To odpowiednio wyprofilowane, plastikowe zawieszki, które umieszczamy w kieszonkach taśmy marszczącej w górnej części firany. W przeciwieństwie do żabek, sposób ten umożliwia nam praktycznie niewidoczną instalację materiału przy oknach, co doskonale sprawdzi się w minimalistycznych, nowoczesnych wnętrzach. Rozwiązanie to likwiduje również problem nierównomiernie rozmieszczonych zawieszek. Ponadto, agrafki wpinamy do taśmy tylko raz, dzięki czemu oszczędzamy nasz czas i energię!
Montaż firanek z wykorzystaniem agrafek to również korzystna opcja dla naszego kręgosłupa. Agrafki możemy przymocować do tkaniny siedząc, a następnie w prosty sposób wsunąć ślizgi do szyny karniszowej.
- Firanki na haczyki
Alternatywą dla wyżej wymienionych metod montażu firan są haczyki do firan, potocznie zwane flexami. To niezwykle komfortowy i wygodny sposób instalacji zasłon i firan. Dzięki charakterystycznym plastikowym zawieszkom, wszytym na stałe do tkaniny w równych odstępach, ich mocowanie jest szybkie i bezproblemowe. Ich stała lokalizacja gwarantuje nam zawsze odpowiednie ułożenie tkaniny. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności zdejmowania haczyków przed praniem – wykonane są z materiału w pełni odpornego na działanie wody i detergentów.
Jak wieszać firanki na haczyki? To zależu od tego czy chcemy zamontować firankę na szynie czy karniszu. Szyny sufitowe wyposażone są w specjalne, plastikowe elementy, dostosowane do zawieszek przy zasłonie. Wystarczy umieścić końcówkę w obręczy i gotowe! W przypadku karnisza, zaczepiamy flexy bezpośrednio o kółka przy drążku.
Jak prawidłowo zawiesić firanki – krok po kroku
W zależności od tego, który sposób wieszania firanek wybierzemy, sam proces montażu będzie wyglądał nieco inaczej. Niektóre z metod, jak np. żabki do firan, wymagają od nas więcej czasu i pracy podczas wieszania, a inne są proste i wygodne.
Wybierając firanki na żabkach, najlepiej rozpocząć czynność od złapania krawędzi materiału najbardziej oddalonymi od siebie żabkami oraz jedną po środku tkaniny. Pozostałe żabki należy równomiernie rozmieścić wzdłuż całej firanki. Przed przystąpieniem do samego mocowania żabek, warto dokonać pomiarów i wyznaczyć miejsca przyczepu, aby uniknąć nierównych odstępów zawieszenia.
Instalacja z wykorzystaniem agrafek do firan jest zdecydowanie prostsza. Samo mocowanie zawieszek do ślizgów możemy wykonać w komfortowej pozycji, np. siedząc. Po wykonaniu tej czynności wystarczy wsunąć ślizg do szyny sufitowej i ułożyć tkaninę wg uznania.
Najprostszą w montażu spośród powyżej wymienionych metod jest wieszanie firan przy użyciu haczyków flex. Zawieszki, na stałe przymocowane do firany, wystarczy przełożyć przez obręcze gotowych elementów montażowych w szynie i gotowe!
Różne metody wieszania firan i zasłon oferują nam różne efekty wizualne. Warto nie zapominać o praktycznym aspekcie tego przedsięwzięcia, jak wieszanie i ściąganie, co może być kłopotliwe przy częstym powtarzaniu czynności. Nasi doradcy chętnie udzielą pomocy przy wyborze zarówno samych firan i zasłon, jak i odpowiedniego sposobu montażu.
Artykuł sponsorowany
Architekt wnętrz i pasjonat pracy w ogrodzie. Uwielbiam dzielić się moją wiedzą z tego zakresu. Zapraszam do zadawania pytań. Chętnie podzielę się ekspercką wiedzą!