Rośliny odstraszające komary nadają się w szczególności do aranżacji balkonu i tarasu. Zwiększają szansę na wieczorny wypoczynek latem bez odganiania uporczywych insektów. Jakie rośliny na komary uprawia się w pojemnikach?
Rośliny przeciw komarom – jak to działa?
Zasada „działania” roślin na komary jest bardzo prosta – to odstraszanie chemiczne. Niektóre gatunki wydzielają substancje (w tym olejki eteryczne), które działają zniechęcająco na owady: komary, lecz także meszki. Większą skuteczność odnotowuje się, gdy ich pędy i liście poruszają się, np. na skutek wiatru (skuteczniejsze wydzielanie olejków). Jednakże trzeba zdać sobie sprawę, że nie jest to stuprocentowa ochrona. Komary są na tyle uciążliwe, że i tak znajdą sposób, aby dostać się do swojej ofiary, tylko „proces” jest mniej nasilony. Dlatego oprócz roślin odstraszających komary stosuje się inne rozwiązania, np. świece zapachowe.
Jakie rośliny odganiają komary?
Najbardziej znana roślina na komary w grupie gatunków typowo ozdobnych to plektrantus koleusowaty (Plectranthus glabratus), potocznie nazywany komarnicą. To roślina o płożących pędach, tworząca atrakcyjne „pokrzywkowate”, zielono-białe liście. Najlepiej uprawiać ją w miejscu częściowo osłoniętym (nie lubi silnego nasłonecznienia), np. w wiszących donicach. Na balkonie z powodzeniem można uprawiać lawendę wąskolistną (Lavandula angustifolia) oraz bardziej spektakularną lawendę francuską (Lavandula stoechas), która jest zbyt wrażliwa na mrozy, by uprawiać ją w gruncie. Zwykle ustawia się je na podłodze balkonu czy tarasu. Efektownie prezentują się wysokich, kanciastych pojemnikach. Lawenda to roślina odstraszająca komary i kleszcze. Na balustradach, a także w wiszących pojemnikach przymocowanych do zadaszenia uprawia się pelargonie (Pelargonium), różne gatunki. To jednocześnie jedne z najdłużej i najobficiej kwitnących roślin. Zachwycają kaskadami kwiatów.
Jakie zioła na komary uprawiać?
Zioła warto uprawiać z kilku powodów: przydają się w kuchni, wykorzystuje się je dla poprawy zdrowia, atrakcyjnie wyglądają, a oprócz tego odstraszają insekty i niektóre szkodniki roślin. Urzekają swoim zapachem. Wydzielają olejki eteryczne, których zapach jest nielubiany przez komary. Do najważniejszych gatunków, które można uprawiać w ogrodzie, na balkonie i tarasie zaliczają się: kocimiętka (Nepeta), bazylia (Ocimum), mięta (Mentha) i rozmaryn (Rosmarinus). Co jest dobre na komary w ogrodzie?
Drzewa na komary i kleszcze – dodatkowe wsparcie przeciw insektom
W ogrodzie, np. przy tarasie lub altanach warto uprawiać drzewo, które komary i kleszcze omijają szerokim łukiem. Takie właściwości ma surmia bignoniowa (Catalpa bignonioides), znana także jako katalpa. Gatunek jest ozdobny z liści i owoców. Pozostałych gatunków, np. eukaliptusa nie uprawia się w polskim klimacie, można natomiast wykorzystywać olejek eukaliptusowy wlewając do go dyfuzora i łącząc aromatoterapię z odstraszaniem uciążliwych owadów.
Rośliny przeciw kleszczom są jednocześnie pięknymi dekoracjami, ponadto wykorzystuje się je w kuchni i domowej apteczce. Pełnią więc kilka pożytecznych funkcji.
To wystarczające powody, by wprowadzić je do ogrodu, na balkon i na taras.
Artykuł powstał przy współpracy z https://drzewka-faworytka.pl/
Artykuł sponsorowany.
Architekt wnętrz i pasjonat pracy w ogrodzie. Uwielbiam dzielić się moją wiedzą z tego zakresu. Zapraszam do zadawania pytań. Chętnie podzielę się ekspercką wiedzą!