Jak poprawnie układać kostkę brukową?

kostka brukowa na ulicy

Zamierzasz wykończyć swoją posesję kostką brukową? Nie ma w tym nic dziwnego. To trwałe i bardzo estetyczne rozwiązanie, które z pewnością spełni twoje oczekiwania. Aby jednak mogło tak być konieczne jest odpowiednie ułożenie kostki brukowej oraz wypełnienie spoin. Tylko wówczas wykończony kostką brukową podjazd lub chodnik ma szansę prezentować się doskonale przez długi czas.

O czym warto pamiętać przed układaniem kostki brukowej?

Jeśli zależy nam na tym, by nawierzchnia wykonana z kostki brukowej prezentowała się doskonale musimy pamiętać o tym, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie podbudowy do kostki brukowej. Zaczynamy od usunięcia kilkunastu zewnętrznych centymetrów gleby, czyli tak zwanego hummusu. Znajdują się tam bowiem nasiona i cząstki roślinne, które mogą w późniejszym etapie powodować rozwój chwastów na obrzeżach i w szczelinach bruku.

Na tak powstałym wykopie wysypujemy materiał na podbudowę – drobne kamyki, gruz, lub tłuczeń. Zagęszczamy ją za pomocą zagęszczarki mechanicznej. Następnie wysypujemy warstwę podsypki – drobnego żwiru lub piasku. Ją także zagęszczamy. Dopiero wówczas możemy przystąpić do układania krawężników oraz kostki brukowej. Pamiętajmy, że nawierzchnia powinna mieć kilka stopni spadu aby woda opadowa mogła być z niej skutecznie odprowadzana.

Jak układać kostkę brukową?

Aby ułożona kostka była równa warto przed rozpoczęciem prac wytyczyć linie wzdłuż i w poprzek nawierzchni, którą zamierzamy ją wykończyć. W tym celu możemy wykorzystać rozciągniętą pomiędzy palikami linkę lub drut.
Kostki brukowe warto dobierać podobnymi odcieniami – ze względu na barwienie naturalnymi substancjami mogą bowiem nieco się od siebie różnić. Bardzo ważne jest również zastosowanie odpowiedniej szerokości szczelin. W znaczącej większości przypadków jest to od 3 do około 5 mm. Pozwoli nam to uniknąć ryzyko przesuwania się płyt kamiennych względem siebie.

Fuga do kostki brukowej – dlaczego warto ją zastosować?

Po ułożeniu kostki brukowej przychodzi czas na wypełnienie spoin. Jeszcze do niedawna większość osób używała do tego celu piasku. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Piasek nie zabezpiecza fug przed rozwojem roślin, jest wywiewany przez wiatr oraz wymywany przez deszcz. Co więcej, wsiąkająca w niego woda może przy ujemnych temperaturach rozsadzać kamienne płytki. O wiele lepszym rozwiązaniem jest dobrej jakości fuga do kostki brukowej. Obecnie możemy znaleźć szeroki wybór tego typu produktów. Fuga do kostki brukowej ma wiele zalet. Przede wszystkim jest łatwa w zastosowaniu a przy tym świetnie zabezpiecza szczeliny przed wilgocią, mrozem oraz rozwojem mchu i chwastów. Co więcej, doskonale spaja ze sobą płytki minimalizując ryzyko ich przesuwania się.

Podsumowując, układanie kostki brukowej nie jest zadaniem trudnym choć wymaga odpowiedniego przygotowania terenu i dokładności. Na szczęście, dzięki dostępności specjalistycznych produktów takich jak fuga do kostki brukowej możemy samodzielnie stworzyć idealną nawierzchnię na swojej posesji.

Kladiusz Borowski

Architekt wnętrz i pasjonat pracy w ogrodzie. Uwielbiam dzielić się moją wiedzą z tego zakresu. Zapraszam do zadawania pytań. Chętnie podzielę się ekspercką wiedzą!

View all posts by Kladiusz Borowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *