Jak uprawiać ogórki? W doniczkach i w ziemi

ogorki z ogrodu

Dowiedz się, jak uprawiać ogórki, aby uzyskać najbardziej orzeźwiający plon, z którego będziesz się cieszyć przez całe lato. Dowiedz się, jak uprawiać ogórki, aby uzyskać rekordowe zbiory najfajniejszego mieszkańca działki warzywnej. Niezależnie od tego, czy zostanie dodany do sałatki lub kanapki, marynowany w aromatycznych przyprawach, czy też do letniego koktajlu, skromny ogórek jest wszechstronną i najbardziej orzeźwiającą uprawą.Roślina stanowi atrakcyjny element ogrodu dzięki dziwacznym owocom i ładnym żółtym kwiatom. Dodatkowo pnący charakter ogórka sprawia, że ​​jest bardzo oszczędny pod względem przestrzeni, dlatego warto zrobić miejsce dla kilku roślin przy planowaniu pomysłów na ogródek kuchenny , nawet w pojemnikach na patio.

„Są tak ładnie wyglądającymi uprawami, które dodają wysokości i prezencji do ogrodu warzywnego” – mówi Aaron Bertelsen z „ Uprawiaj owoce i warzywa w doniczkach” . „Biorąc pod uwagę ciepłe miejsce i solidne podparcie z patyczków grochu lub kraty, ogórki będą rosły bardzo szczęśliwie w doniczce”.

JAK WYHODOWAĆ OGÓRKI Z NASION?

Ogórki są tak łatwe w uprawie z nasion, że o ile nie przegapiłeś okienka wzrostu, powinieneś zasiać własne, zamiast kupować rośliny w centrum ogrodniczym.

„Wiosną wysiewaj ogórki w doniczkach lub małych tackach na parapecie lub w szklarni, aby zasadzić je, gdy minie niebezpieczeństwo mrozu” – radzi ekspert ogrodnictwa Matt James. Alternatywnie, wczesnym latem można wysiewać odmiany na wolnym powietrzu.

 • Zasiej nasiona ogórka w małych doniczkach lub tacach wypełnionych uniwersalną mieszanką doniczkową. Zwilż mieszankę doniczkową przed zasadzeniem nasion.
 • Nasiona należy posadzić na głębokość około pół cala i dobrze jest umieścić je na zewnętrznej krawędzi doniczki i położyć na boku, aby uniknąć gnicia.
 • Nasiona ogórka potrzebują ciepła, aby kiełkować, a najlepiej około 70°C, więc umieść je w rozgrzanym propagatorze lub na słonecznym parapecie.
 • Kiełkowanie powinno nastąpić w ciągu zaledwie kilku dni.
 • Utrzymuj mieszankę doniczkową wilgotną, ale nie przemoczoną.
 • Upewnij się, że sadzonki nie wystygną – najlepiej, aby utrzymać temperaturę powyżej 53°F, chociaż odmiany outdoorowe są nieco twardsze.
 • Posyp sadzonki ogórka, gdy rozwiną pierwszy zestaw „prawdziwych” liści.
 • Gdy sadzonki ogórka osiągną około 10 cali, mogą przejść do swoich ostatecznych pozycji – w 10-calowych doniczkach, w workach lub bezpośrednio na granicy ogrodu.
 • Jeśli sadzisz na zewnątrz, musisz je najpierw utwardzić przez kilka dni. „Wystarczy sprawdzić, czy nie ma późnych przymrozków, w razie potrzeby przykrywając rośliny wełną ogrodniczą” – mówi James.
 • W miarę wzrostu przywiąż rośliny ogórka do podpór, takich jak laski lub siatki.
 • Podlewaj rośliny mało i często, aby gleba nie wyschła. „Ogórki będą wymagały codziennego podlewania, gdy owoce zaczną się rozwijać – w końcu stanowią one 96 procent wody” – mówi Bertelsen.
 • „Zastosuj karmę dla pomidorów, gdy owoce zaczną się formować. Następnie powtarzaj co dwa tygodnie” – mówi James.

JAKI RODZAJ OGÓRKA?

Polecane odmiany ogórków do wypróbowania to Crystal Lemon, Marketmore, Bush Champion, Mini Munch i Spacemaster. Jeśli chcesz uprawiać ogórki tylko do kiszenia, wybierz odmianę o małych owocach, np. Boston. Pamiętaj, że niektóre odmiany lepiej nadają się do uprawy w szklarni, więc jeśli badasz, jak uprawiać ogórki na zewnątrz, sprawdź opis opakowania nasion, aby sprawdzić, czy jest odpowiedni.

Ogórki uprawiane na zewnątrz zwykle mają pofałdowaną skórkę i muszą być zapylone, podczas gdy ogórki szklarniowe są gładsze i nie powinny być zapylane, ponieważ mogą wytwarzać gorzkie owoce. Oznacza to, że jeśli nie kupisz odmiany wyhodowanej w celu produkcji wyłącznie kwiatów żeńskich, będziesz musiał usuwać kwiaty męskie – które nie mają za sobą owoców – w miarę wzrostu.

JAK UPRAWIAĆ OGÓRKI W PIONIE?

Chociaż ogórki można pozostawić, by włóczyły się po ziemi, dużo bardziej wydajna jest ich uprawa w pionie i lepiej chroni owoce.

Istnieje wiele wspaniałych pomysłów na kratkę do ogrodu warzywnego do odkrycia. „Uprawiaj ogórki na statywie lub drabinkach” – mówi ekspert ogrodnictwa Leigh Clapp. Możesz również dodać siatkę do pionowych ramek, która zapewnia dobre podparcie dla owoców.

– Możesz nawet wyhodować jedno drzewo owocowe. Gorliwi miłośnicy ogórków mogą ustawić dwa lub trzy obok siebie, aby stworzyć ekran – to przydatne, jeśli nie lubisz sąsiadów” – mówi Bertelsen.

CZY OGÓRKI MUSZĄ SIĘ WSPINAĆ?

Ogórki nie muszą się wspinać – mogą po prostu leżeć po ziemi. Jednak uprawa ich jako pnączy jest najbardziej efektywną metodą przestrzenną i stanowi bardziej efektowny element ogrodu.

Utrzymywanie roślin z dala od ziemi może również pomóc w zmniejszeniu liczby szkodników, które je odwiedzają.

Rośliny ogórka wytwarzają pędy boczne i wąsy, dzięki czemu można je łatwo wytrenować, aby rosły w górę. Tworzą również uderzające rośliny nad głową i można je trenować nad łukiem, który wygląda oszałamiająco ze zwisającymi owocami.

JAK UPRAWIAĆ OGÓRKI W DONICZKACH?

Uprawa ogórków w doniczkach to fantastyczny pomysł na pojemnik na ogród warzywny . Kluczem jest wybór wystarczająco dużego pojemnika – co najmniej 5 galonów – i użycie dobrej uniwersalnej lub warzywnej mieszanki doniczkowej. Możesz posadzić dwa na pojemnik.

W czasie upałów pojemniki mogą wyrosnąć szybciej, niż gdyby ogórki były sadzone w ziemi, więc trzymaj się podlewania. Nie pozwól, aby gleba wyschła, ale też nie zalewaj jej.

Możesz pozwolić roślinom rozłożyć się po bokach pojemnika i po ziemi lub ustawić doniczki obok podpór. Możesz również zrobić podpórkę z trzciny wewnątrz pojemnika.

Aby utrzymać rośliny w rozsądnym rozmiarze i zachęcać do wzrostu, ściśnij główny wierzchołek wzrostu, gdy roślina ma siedem liści.

JAK ZBIERAĆ OGÓRKI?

Ogórki należy zbierać, gdy mają około 4-8 cali długości, w zależności od odmiany – sprawdź instrukcję na opakowaniu. Owoce powinny być równomiernie zielone – jeśli pożółkły lub zmiękły, to są przejrzałe.

„Podczas zbiorów odcinaj je nożyczkami lub sekatorami (sekatorami). Jeśli spróbujesz tylko ściągnąć ogórki, możesz ściągnąć nimi całą roślinę”, mówi Bertelsen.

Niektóre odmiany ogórka można przeciąć na pół na roślinie, co jest idealne, gdy potrzebujesz tylko niewielkiej ilości. Pozostałe owoce staną się zrogowaciałe i pozostaną świeże na roślinie.

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE UPRAWY OGÓRKA

 • Świetną wskazówką do uprawy jest eksperymentowanie z sadzeniem ogórków towarzyszących, aby wspomóc ich wzrost i odeprzeć szkodniki.
 • „Roślina z nasturcjami, aby odciągnąć mączliki od upraw, a także rośliny towarzyszące, które przyciągają pożyteczne owady, takie jak nagietki i stokrotki” – mówi Clapp.
 • Zioła, takie jak oregano i szczypiorek, mogą również odstraszać szkodniki, a fasola i groch dodadzą do gleby azotu, z którego mogą skorzystać ogórki.
 • Ślimaki i ślimaki mogą stanowić problem dla ogórków, gdy rośliny są małe, więc przykryj je siatką lub zastosuj inne środki zapobiegawcze.
 • Rośliny mogą być podatne na mączniaka, który można zmniejszyć, przenosząc je do chłodniejszych warunków lub opryskując roztworami żywokostu lub wodorostów.
 • Zwróć uwagę na wirusa mozaiki, który rozprzestrzenia się przez mszyce i hamuje wzrost rośliny. Jedynym lekarstwem jest zniszczenie dotkniętych roślin.
 • Mączlik może być również problemem w szklarni – użyj kontroli biologicznej lub pułapek.

JAKI JEST NAJLEPSZY SPOSÓB NA UPRAWĘ OGÓRKÓW?

Najlepszym sposobem uprawy ogórków jest ogrzewana szklarnia, ponieważ stworzy to odpowiednie warunki do znacznie bardziej niezawodnej uprawy. Możesz jednak mieć udane zbiory, uprawiając je na zewnątrz – po prostu upewnij się, że wybierasz odpowiednią odmianę.

JAK ROSNĄ OGÓRKI DLA POCZĄTKUJĄCYCH?

Ogórki nie są najłatwiejszą uprawą dla początkujących – w rzeczywistości wielu doświadczonych hodowców zmaga się z nimi. Ponieważ jednak smakują o wiele lepiej niż kupione w sklepie, zdecydowanie warto nauczyć się uprawiać ogórki.

Kladiusz Borowski

Architekt wnętrz i pasjonat pracy w ogrodzie. Uwielbiam dzielić się moją wiedzą z tego zakresu. Zapraszam do zadawania pytań. Chętnie podzielę się ekspercką wiedzą!

View all posts by Kladiusz Borowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *