Czy fusy z kawy są dobre dla roślin? Naturalny sposób na poprawę zdrowia Twojego ogrodu

fusy z kawy

Używasz fusów z kawy w ogrodzie? Oto, co eksperci chcą, abyś wiedział o ich zaletach.

Kawa ma niezaprzeczalne zalety, jeśli chodzi o budzenie ludzkiego ciała (zwłaszcza w godzinach przedpołudniowych). Jednak jego moc nie ogranicza się do kuchni. Zamiast tego ta podstawowa kofeina jest równie ważna w ogrodzie, gdzie eksperci wykorzystują fusy z kawy, aby przynieść korzyści swoim roślinom.

„Zużyte fusy z kawy – pozostałe po użyciu ekspresu do kawy – zawierają znaczne ilości azotu, a także potasu i fosforu” – mówi ekspert ds. kawy Lewis Spencer z Coffee Direct (otwiera się w nowej karcie). Te właściwości sprawiają, że idealnie nadają się do prac ogrodowych, takich jak kompostowanie. To innowacyjny sposób na wykorzystanie czegoś, co w przeciwnym razie trafiłoby na wysypisko”.

CZY FUSY Z KAWY SĄ DOBRE DLA ROŚLIN? WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ

Tak więc ustaliliśmy, że fusy z kawy są dobre dla roślin. Ale na czym polega ten proces? A czy to działa na całej zieleni? Możesz wzmocnić swoje rośliny dzięki naszym poradom ekspertów poniżej.

JAK UŻYWAĆ FUSÓW Z KAWY JAKO NAWOZU

Czy wiesz, że fusy z kawy mogą być używane jako nawóz o powolnym uwalnianiu?

„Zawsze używam fusów z kawy jako nawozu” – mówi James Gray, założyciel Barista & Co (otwiera się w nowej karcie). „Niektóre rozmiary gruntów nie mogą zejść do zlewu, więc danie ich roślinom to świetny sposób na ograniczenie odpadów”.

Lewis Spencer dodaje: „Aby użyć kompostu z kawy, po prostu posyp fusy bezpośrednio na glebę i lekko je zgrab. Fusy z kawy dodają do gleby materiał organiczny, pomagając w zatrzymywaniu wody, napowietrzaniu i drenażu.

„Pozostała rozcieńczona kawa może również stanowić płynny nawóz dla roślin. Po prostu wymieszaj dwie filiżanki zaparzonej kawy z pięcioma galonami wody w wiadrze przez noc”.

JAK ZROBIĆ KOMPOST Z FUSÓW Z KAWY

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić kompost , eksperci zalecają dodanie fusów z kawy do składników.

„Naukowcy twierdzą, że równowaga „zielonych” i „brązów” jest potrzebna do stworzenia odpowiedniego środowiska do kompostowania” – mówią lekarze roślin z Patch Plants .(otwiera się w nowej karcie).

„Zielone” to materiały bogate w azot, które są wykorzystywane przez mikroorganizmy w glebie do ich wzrostu i rozmnażania, a „zieleń” to materiały bogate w węgiel, wykorzystywane do karmienia mikroorganizmów i dostarczania im energii.

„Zielone” obejmują przedmioty takie jak skórki owoców i warzyw oraz zużyte fusy po kawie. „Brąz” obejmuje takie przedmioty jak suszone liście, gałązki i gazety.

„Podczas mieszania zieleni i brązu należy pamiętać o proporcji 1:4 (1 część zieleni, 4 części brązu). Jeśli masz za dużo zielonego materiału, pryzma kompostu zacznie pachnieć (ubocznym produktem reprodukcji mikroorganizmów jest amoniak). Jeśli nie masz wystarczającej ilości zielonego materiału, pryzma kompostu nie nagrzewa się, ponieważ mikroorganizmy nie mają wystarczająco dużo energii, aby robić swoje.

„Po około trzech miesiącach twoje stare fusy z kawy zostaną przekształcone w bogaty w składniki odżywcze kompost, który zapewni twoim roślinom bardzo potrzebny impuls.

„Pamiętaj, żeby dokładnie wymieszać kompost. Jeśli zostawisz fusy z kawy na powierzchni gleby, bez grabienia ich i wystawienia na działanie powietrza, mogą wyschnąć. Wysuszona kawa zagęszcza się i działa jak bariera, zapobiegając przedostawaniu się wody do gleby. Więc wymieszaj, wymieszaj, wymieszaj i czekaj.

Jeśli ćwiczysz kompostowanie wermi w koszu na robaki, fusy z kawy są koniecznością, ponieważ robaki je uwielbiają. W przypadku małego pojemnika dodaj filiżankę fusów na tydzień, aby nakarmić ich uzależnienie. Unikaj dodawania za dużo na raz, ponieważ kwasowość może negatywnie wpłynąć na twoje robaki. Papierowe filtry do kawy również mogą wejść do środka.

KTÓRE ROŚLINY NAJBARDZIEJ LUBIĄ FUSY Z KAWY?

Rośliny kochające kwas w szczególności uwielbiają fusy z kawy, ponieważ obniżają one poziom pH gleby, powodując, że staje się ona bardziej kwaśna” – mówi Jason White, dyrektor generalny All About Gardening (otwiera się w nowej karcie). „Twoje róże, azalie, lilie i ostrokrzewy, ponieważ są to rośliny kochające kwas, które najlepiej rozwijają się w kwasowości fusów kawy” – dodaje.

Lekarz roślin w Patch Plants dodaje, że wiele roślin skorzysta na kompoście kawowym zgodnym z właściwą metodą 4:1. „[Upewnij się], że nie umieszcza się go tylko na wierzchu gleby, gdzie pozostawia się go do stwardnienia i zapobieżenia przedostawaniu się wody do gleby”.

Jednak, podczas gdy fusy z kawy mają niezaprzeczalne zalety, Lindsey Hyland z  Urban Organic Yield(otwiera się w nowej karcie)ostrzega, że ​​ta sztuczka nie działa na każdą roślinę.

„Pomidory i rododendrony są wrażliwe na mieloną kawę i mogą wytworzyć brązowe końcówki liści, jeśli wejdą w kontakt z fusami” – mówi. Jeśli więc szukasz rosnących pomidorów , lepiej trzymać z dala resztki zaparzonego napoju.

Podobnie Kate Russell z Daily Gardener (otwiera się w nowej karcie)zachęca do trzymania fusów z dala od świeżo zasianych obszarów, ponieważ mogą one ograniczyć kiełkowanie.

CZY FUSY Z KAWY SĄ DOBRE DLA HORTENSJI?

Twoje hortensje z pewnością zwiększą kwitnienie dzięki recyklingowi fusów z kawy.

James Gray mówi: „Kawa sprawia, że ​​gleba jest bardziej kwaśna i jest wypełniona azotem, na który hortensje szaleją, dzięki czemu stają się super jasne i kolorowe.

„Zasadniczo kawa jest owocem, więc pomyśl o ilości składników odżywczych, jakie gleba otrzymuje z takich rzeczy, jak upuszczone jabłka i jagody, ponieważ działa to w ten sam sposób”.

CZY FUSY Z KAWY SĄ DOBRE NA TRAWĘ?

Twoja trawa może być bardziej zielona – i dłuższa – dzięki dodatkowi fusów z kawy w glebie.

James Gray komentuje: „Spróbuj wymieszać je z glebą w swoich roślinach domowych lub, jeśli zbierzesz większą ilość, posyp je na obszarach trawiastych, aby nieco przyspieszyć wzrost”.

CZY FUSY Z KAWY SĄ DOBRE NA RÓŻE?

Wysoka zawartość azotu sprawia, że ​​fusy z kawy są dobrym towarzyszem wzrostu róż, ponieważ pomaga zmienić pH z neutralnego na kwaśne – o tym, jak badać pH gleby dowiesz się z naszego poradnika.

Niektórzy eksperci sugerują, że fusy z kawy można posypać ziemią obok rośliny, ale inni ostrzegają, że należy uważać, aby nie nakładać zbyt dużo, ponieważ wysoka zawartość azotu może je spalić – i zabić. Nie używaj więcej niż kubka na każdy krzak.

Alternatywnie możesz zmieszać jedną filiżankę fusów z jednym galonem wody na krzak i użyć tej mieszanki do podlewania roślin, aby twoje róże były szczególnie jasne i piękne. Możesz także użyć kompostu z kawy, jeśli już go zrobiłeś.

CZY FUSY Z KAWY ODSTRASZAJĄ ŚLIMAKI?

Fusy z kawy są doskonałym środkiem odstraszającym ślimaki i ślimaki . Po prostu rozłóż ziemię wokół wrażliwych roślin, aby stworzyć barierę przed owadami.

Lewis Spencer mówi: „Badania  pokazują, że kofeina skutecznie odstrasza ślimaki i ślimaki, gdy jest stosowana na liście lub na podłoże roślinne. Wynika to z naturalnych właściwości ściernych kawy: miękkie stworzenia unikają szorstkich powierzchni”.

SKĄD WZIĄĆ FUSY PO KAWIE?

Możliwe jest czerpanie korzyści z kawy, nawet jeśli nie jesteś zagorzałym pijącym. Kate Russell sugeruje, aby poprosić o zużytą kawę z sąsiednich kawiarni, ponieważ prawdopodobnie przekażą je za darmo.

„Fasy kawowe zawierają do 10% azotu po zaparzeniu. Zawierają także celulozę (węglowodany), ligninę strukturalną (części roślin drzewiastych), trójglicerydy (oleje), lipidy (tłuszcze), ochronne związki fenolowe (flawonoidy/nieflawonoidy) oraz olejki eteryczne” – mówi. Teraz masz wszelkie wymówki, aby przy najbliższej okazji zadzwonić do swojej kawiarni.

Kladiusz Borowski

Architekt wnętrz i pasjonat pracy w ogrodzie. Uwielbiam dzielić się moją wiedzą z tego zakresu. Zapraszam do zadawania pytań. Chętnie podzielę się ekspercką wiedzą!

View all posts by Kladiusz Borowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *