Czym są zawiasy pivotowe?

zawiasy

Zawiasy pivotowe to estetyczne rozwiązanie, dzięki którym można zmienić oblicze domowej przestrzeni. Sprawdź, co warto wiedzieć o tym systemie.

Pivoty drzwiowe – praktyczne zastosowanie i funkcje w aranżowaniu

To designerskie narzędzie pozwala zwiększyć funkcjonalność pomieszczeń i wpłynąć pozytywnie na percepcję aranżacji. Są one przede wszystkim montowane w drzwiach oddzielających poszczególne pokoje lub inne przestrzenie domowe. Jeśli zastanawiasz się, czym dokładnie są zawiasy pivotowe oraz jakie mają funkcje, koniecznie zapoznaj się z przygotowanymi przez nas materiałami. Wyjaśniamy metodę działania tych zawiasów, wskazujemy miejsca ich zastosowania oraz opisujemy dodatkowe parametry techniczne elementów metalowych. Zapraszamy do zapoznania się z poniższą treścią artykułu.

Innowacyjna metoda działania zawiasów pivotowych

Zawiasy pivotowe są stosunkowo nowym rodzajem zawiasów drzwiowych. To ciekawe rozwiązanie zyskało na popularności przede wszystkim w ostatnich kilku latach. Choć zawiasy typu pivot były opracowane znacznie wcześniej, to przez długi czas szukano dla nich optymalnego rozwiązania. Wydaje się, że w nowoczesnych aranżacjach spełniają one w stu procentach swoją funkcję. Dlaczego tak jest? Umożliwiają one bowiem obrót drzwiami lub oknami wokół swojej pionowej osi. Dzięki temu w bardzo prosty sposób można np. modyfikować aranżację mieszkaniową i dostosowywać ją bez konieczności wymiany poszczególnych elementów. Tradycyjne zawiasy montowane na bocznej krawędzi drzwi lub okna, zaś zawiasy pivotowe są umieszczone bliżej środka panelu. Zapewnia to większą płynność ruchu i możliwość stworzenia tzw. ścian obrotowych w mieszkaniu. Bez wątpienia wpływa to na postrzeganie przestrzeni z zastosowaniem mechanizmu wahadłowego.

Gdzie najlepiej sprawdzą się zawiasy pivot?

Jeśli zależy nam na oddzieleniu dwóch przestrzeni bez stosowania tradycyjnych drzwi – to skrzydło wyposażone w zawiasy typu pivot mogą okazać się najlepszym rozwiązaniem. Dużą zaletą takiego systemu jest możliwość otwierania ich w dwóch kierunkach – dzięki czemu znajdą swoje zastosowanie w niemalże każdej, nowoczesnej przestrzeni. Dobrym przykładem ich funkcjonowania są pomieszczenia biurowe ze szklanymi drzwiami, które nierzadko posiadają właśnie „pivoty”. System osiowy jest doceniany także przez projektantów wnętrz – zwiększa to bowiem elastyczność w planowaniu przestrzeni, a także pozwala na efektywne wykorzystanie dostępnego światła naturalnego lub sztucznego. Drzwi z zawiasami piwot są ponadto niezwykle estetyczne i wyglądają na lekkie, mimo swojej dosyć dużej wagi. Umieszczenie punktu skrętu osi bliżej środka pozwala również na zwiększenie stabilności, a co za tym idzie, zmniejszeniu ryzyka powstawania uszkodzeń mechanicznych.

Dodatkowe informacje techniczne o zawiasach typu pivot

Drzwi piwotowe nie posiadają najczęściej standardowych elementów konstrukcyjnych, ponieważ są osadzone na pionowym zawiasie. Znajdują się bowiem bezpośrednio między podłogą a sufitem. Oś obrotu jest przesunięta, a same pivoty nie są w zasadzie widoczne. Dzięki współczesnym rozwiązaniom można zastosować obecnie drzwi z systemem samozamykającym się na pivocie, co jest jeszcze większym udogodnieniem dla użytkownika. Przykładowe zawiasy pivot są dostępne m.in. w tym odnośniku: https://handles.pl/154-zawias-pivot. Drzwi pivotowe sprawdzą się zarówno w nowoczesnych biurowcach, jak i domach jednorodzinnych aranżowanych w nowym stylu. Wiele nowoczesnych pivotów posiada dodatkowy system regulowania szybkości pracy, dzięki czemu użytkownik jest w stanie dostosować, z jaką prędkością drzwi będą mogły się zamykać. Dobrej jakości zawiasy posiadają metalową konstrukcję wzmocnioną dodatkowymi elementami ochronnymi. To z kolei umożliwia osadzenia na nich drzwi o dużym ciężarze, bez ryzyka uszkodzenia czy występowania awarii. Można zatem stwierdzić, iż jest to inwestycja na lata i to bez względu na to, czy mamy zamiar osadzić na pivocie drzwi szklane, metalowe czy drewniane.

Artykuł zewnętrzny.

Kladiusz Borowski

Architekt wnętrz i pasjonat pracy w ogrodzie. Uwielbiam dzielić się moją wiedzą z tego zakresu. Zapraszam do zadawania pytań. Chętnie podzielę się ekspercką wiedzą!

View all posts by Kladiusz Borowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *