Parkiety drewniane z Bytowa do Twojego domu

Parkiety drewniane

Pragniesz zadbać o każdy szczegół wystroju w swoim domu? Oprócz dekoracyjnych tapet i eleganckich kinkietów zadbaj również o piękną podłogę! Parkiety drewniane dostępne w Manufakturze Parkietów obok Bytowa świetnie ozdobią pomieszczenia i nadadzą im przytulny klimat. Jak wybrać dobry parkiet z drewna?
Poznaj poniższe wskazówki!

Dlaczego warto wybrać parkiety drewniane?

Parkiety drewniane pięknie się prezentują, są eleganckie, a do tego bardzo praktyczne. Podłogi z drewna są przyjemne w dotyku o każdej porze roku, dobrze przewodzą ciepło i można je zastosować na ogrzewanie podłogowe. Drewno jest również wyjątkowo trwałe i łatwo utrzymać je w dobrym stanie – wystarczy tylko regularnie czyścić podłogi oraz używać preparatów do konserwacji drewna.

Parkiet drewniany – jak wybrać najlepszy?

  • Gatunek drewna

Rodzaj wybranego drewna będzie mieć istotny wpływ na trwałość i wygląd parkietu po latach użytkowania. Najpopularniejsze gatunki drewna wykorzystywane do produkcji parkietów to m.in. dąb, jesion i buk. Parkiety drewniane Bytów oferowane przez firmę Manufaktura Parkietu pochodzą z terenów Polski, z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony.

Parkiety wykonane z drewna dębowego charakteryzuje się wysoką twardością i odpornością na zarysowania, odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne. Ten gatunek drewna doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu, np. w holach, korytarzach, przedpokojach czy w jadalniach. Jesion występuje w jasnych, ciepłych odcieniach, a deski podłogowe z tego drewna są odporne na pękanie. Natomiast buk jest w mniejszym stopniu odporny na działanie wilgoci, dlatego lepiej sprawdzi się w sypialniach i salonach niż w kuchniach.

  • Sposób produkcji desek

Drewno wykorzystywane do produkcji parkietów musi zostać dobrze wysuszone przed montażem. Wilgotność drewna powinna wynosić około 8-12%, dzięki czemu deski nie będą się kurczyć i pękać już po ułożeniu parkietu. Warto zwrócić uwagę także na krawędzie desek parkietowych – czy są równo przycięte, takiej samej długości itp. Dobrej jakości deski ułatwią proces montażu oraz zagwarantują wytrzymałość podłogi na długie lata.

  • Grubość parkietu

Jeżeli planujesz położyć parkiet na ogrzewanie podłogowe, dobrym wyborem okażą się cieńsze deski, o grubości około 10-15 mm. Będą one o wiele lepiej przewodzić ciepło niż grubsze parkiety. Z kolei parkiety drewniane o grubości powyżej 20 mm cechują się większą wytrzymałością i stabilnością, dlatego świetnie sprawdzą się w intensywnie użytkowanych przestrzeniach, np. w placówkach komercyjnych.

  • Rodzaj wykończenia drewna

Parkiety drewniane mogą być lakierowane, olejowane lub pokryte warstwą specjalnego wosku. Takie wykończenie ma zapewnić piękny, elegancki wygląd podłóg oraz zabezpieczać powierzchnię drewna przed odbarwieniami, zarysowaniami czy wysuszeniem i pękaniem.

Lakierowane parkiety mają twardszą i bardziej odporną na zarysowania powierzchnię. Polecane są do wnętrz o dużym natężeniu ruchu, jak korytarze, salony i jadalnie. Olejowanie doskonale podkreśla naturalny wygląd drewna, które łatwo jest poddać w przyszłości renowacji. Natomiast woskowanie drewna pozwala uzyskać naturalnie wyglądającą, matową powierzchnię. Należy pamiętać, że drewno woskowane i olejowane wymaga regularnej konserwacji.

  • Montaż parkietu

Deski parkietowe można zamontować na klej, co zapewnia większą stabilność podłóg i lepsze przewodnictwo cieplne w przypadku ogrzewania podłogowego. Ten rodzaj montażu jest jednak pracochłonny. Klienci mogą zdecydować się również na tzw. montaż pływający, który jest szybszy i łatwiejszy, lecz może okazać się mniej trwały w intensywnie użytkowanych pomieszczeniach.

Podsumowanie

Parkiety drewniane, dostępne w Manufakturze Parkietu nieopodal Bytowa, pięknie się prezentują, mają naturalny wygląd i wprowadzają do wnętrz ciepło. Są także bardzo trwałe, szczególnie drewno dębowe i jesionowe zachowuje estetyczny wygląd przez wiele lat oraz nie ulega odkształceniom. Podczas wyboru idealnego parkietu drewnianego zwróć uwagę nie tylko na gatunek drewna, ale też na grubość desek, sposób ich wykończenia oraz wybierz typ montażu, który najlepiej sprawdzi się w Twoim domu lub biurze.

Materiał sponsorowany.

Kladiusz Borowski

Architekt wnętrz i pasjonat pracy w ogrodzie. Uwielbiam dzielić się moją wiedzą z tego zakresu. Zapraszam do zadawania pytań. Chętnie podzielę się ekspercką wiedzą!

View all posts by Kladiusz Borowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *