Czy można prać poduszki w pralce?

pranie poduszek w pralce

Poduszki wymagają czyszczenia tak samo jak prześcieradła – ale czy można prać poduszki w pralce? Nasi eksperci służą radą. Czy poduszki można prać w pralce – naprawdę, nie uszkadzając ich? Faktem jest, że poduszki wymagają regularnego prania, aby zachować świeżość – tak jak pościel i kołdra.

Świetne pomysły na pralnię stworzą przestrzeń odpowiednią do zajmowania się nieporęcznymi przedmiotami, takimi jak poduszki, ale czy poduszki można prać w pralce, tak naprawdę można odpowiedzieć tylko: „to zależy”.

Na szczęście mamy wszystkie odpowiedzi dotyczące tego, czy można prać poduszki, w pralce, czy nie, a to jest nasz kompletny przewodnik.

CZY MOŻNA PRAĆ PODUSZKI W PRALCE?  

Symbole prania na metce każdej poduszki informują o indywidualnej pielęgnacji, ale równie ważne jest, aby wiedzieć, że pranie poduszki powinno być normalną pracą i należy się nią zająć podczas dokładnego sprzątania sypialni .

„Poduszki należy prać co kilka miesięcy – lub przynajmniej trzy razy w roku” – radzi redaktor naczelna Homes & Gardens , Lucy Searle. „Jednak nie wszystkie poduszki można prać w pralce”.

My w Homes & Gardens jesteśmy wielkimi fanami posiadania i dbania o najlepszą możliwą poduszkę , więc poniżej mamy wszystkie wskazówki dotyczące czyszczenia , których potrzebujesz na temat prania poduszek w pralce.

JAKIE PODUSZKI MOŻNA PRAĆ W PRALCE?

Niezależnie od tego, czy pytasz , czy możesz umyć poduszkę z pierza , czy możesz umyć poduszki z pianki z pamięcią kształtu , czy też zastanawiasz się nad innym rodzajem, najpierw spójrz na metkę. 

„Najlepszą radą jest sprawdzenie instrukcji pielęgnacji każdej poduszki przed włożeniem jej do pralki” – kontynuuje Lucy Searle. „Jednak można bezpiecznie założyć, że większość poduszek z włókna, bawełny, pierza lub puchu można prać w pralce, chociaż radzę pranie na ciepło w delikatnym cyklu i połowę zwykłego detergentu, ponieważ zbyt duża ilość może powodować powstawanie pierza i w dół kępy.

JAKICH PODUSZEK NIE MOŻNA PRAĆ W PRALCE?

Ponownie sprawdź etykietę poduszki, aby uzyskać instrukcje dotyczące jej pielęgnacji, ale jeśli nie widzisz na niej wyraźnych wskazówek dotyczących czyszczenia, postępuj zgodnie z zasadą, że  poduszek z lateksu lub pianki z pamięcią kształtu  nie można prać w pralce. Zamiast tego będą musiały być czyszczone punktowo czystą szmatką zamoczoną w słabym roztworze mydlanym lub czyszczone chemicznie. Możesz również odkurzyć te poduszki, aby usunąć kurz, chociaż ich materiały są ogólnie odporne na roztocza.

DLACZEGO PRAĆ PODUSZKI?

Dlaczego prać poduszki? Po prostu z tego samego powodu trzeba prać pościel i inną pościel: nie robienie tego jest niehigieniczne. Podobnie jak inne przedmioty, poduszki stykają się ze skórą, co oznacza, że ​​są podatne na wchłanianie potu i martwej skóry, która przyciąga roztocza, a wielu z nas jest uczulonych na ich odchody. Jeśli twoja poduszka pachnie trochę wilgotno, oznacza to obecność bakterii. Wszystko to powinno być wystarczającym powodem do regularnego prania poduszek.

CZY MOŻNA USZKODZIĆ PODUSZKI, PRAJĄC JE W PRALCE?

Tak, możesz uszkodzić poduszki, prając je w pralce, dlatego zawsze powinieneś najpierw sprawdzić metkę pielęgnacyjną. Pamiętaj też, aby w ogóle nie prać w pralce poduszek z pianki z pamięcią kształtu.

Większość uszkodzeń, które mogą wystąpić w poduszce w pralce z mieszadłem (trzpień centralny, szczególnie rozpowszechniony w pralkach ładowanych od góry. Jednak możesz zminimalizować ryzyko w przypadku tego typu pralki, umieszczając dwie poduszki w bębnie pionowo, a teraz pozwalamy, aby cykl wirowania trwał zbyt długo. 

JAK OGRANICZYĆ PRANIE PODUSZEK?

Ochraniacze na poduszki to doskonały zakup – sprawiają, że zwiotczałe poduszki są nieco twardsze, pomagają poduszkom zachować swój kształt i można je zdjąć wraz z poszewkami do prania co tydzień. Niektóre są odporne na roztocza, co pomoże chronić poduszkę pod spodem.

KIEDY NALEŻY WYMIENIĆ PODUSZKI?

Chociaż pranie poduszek – w pralce lub ręcznie – może przedłużyć ich żywotność, nadchodzi czas, kiedy trzeba będzie je wymienić. Nie ma na to określonego czasu, chociaż Tobin James, wiceprezes TEMPUR® mówi: „Pomimo regularnego czyszczenia, bakterie i tak nagromadzą się, dlatego ważne jest, aby wymieniać poduszkę co trzy lata. Nie tylko oznacza to, że będziesz cieszyć się czystą i świeżą poduszką, ale prawdopodobnie również uznasz ją za znacznie wygodniejszą”.

Jeśli nie jesteś pewien, czy twoja poduszka wymaga wymiany, czy nie, możesz spróbować testu składania: po prostu złóż poduszkę na pół; jeśli odbija się płasko, prawdopodobnie nadal jest w dobrej formie; jeśli pozostaje złożony, wymaga wymiany. Dodatkowo, jeśli jest nieodwracalnie wyboisty i nierówny, nie może zapewniać dobrego wsparcia.

Eksperci i scooms zalecają częstszą wymianę poduszek: „Wymieniaj poduszki co rok do dwóch lat, aby zapewnić maksymalne wsparcie, a kołdrę co pięć lat, aby zapewnić sobie najlepszy sen. Im bardziej kochasz swoją pościel, tym bardziej pokochasz ją.

„Podczas gdy mycie poduszki może rozwiązać problem z alergenami (i czynnikami obrzydzenia), nie pomaga to w utrzymaniu poduszki” – twierdzą eksperci z National Sleep Foundation . „Po nocnym użyciu poduszka straci swój puch i zacznie przypominać naleśnik. Chociaż niektóre poduszki mogą wytrzymać nieco dłużej (na przykład poduszki z puchu i naturalnego pierza są trwalsze niż te z wypełnieniem poliestrowym), ostatecznie wszystkie stracą swój kształt”.

Kladiusz Borowski

Architekt wnętrz i pasjonat pracy w ogrodzie. Uwielbiam dzielić się moją wiedzą z tego zakresu. Zapraszam do zadawania pytań. Chętnie podzielę się ekspercką wiedzą!

View all posts by Kladiusz Borowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *