Najlepsze rośliny domowe do oczyszczania powietrza – 10 przykładów

dracena w domu

Odkryj najskuteczniejsze rośliny domowe do oczyszczania powietrza, które możesz wprowadzić do swojego domu. Przy odrobinie wiedzy łatwo jest wprowadzić do domu rośliny oczyszczające powietrze, aby zapewnić sobie szczęście i zdrowie. Przy tak wielu kuszących roślinach w ofercie podejmowanie decyzji może być trudne. Ale czy zdajesz sobie sprawę, że niektóre mają dodatkowe właściwości oczyszczające powietrze? Wiedząc, które z nich pochłaniają szkodliwe toksyny, możesz zawęzić listę życzeń, a także sprawić, że Twój dom będzie bardziej spokojny i zachęcający.

Jedno dobrze znane badanie dotyczące roślin domowych i jakości powietrza zostało przeprowadzone przez NASA w 1989 roku. Naukowcy badali naturalne sposoby oczyszczania powietrza w zamkniętych przestrzeniach, takich jak stacje kosmiczne, a dziś doprowadziło to do dalszego wglądu w korzyści, jakie mogą przynieść określone rośliny nasze domy.

10 NAJLEPSZYCH ROŚLIN DO CZYSZCZENIA POWIETRZA

Wraz z poradami ekspertów nasz przewodnik poinformuje Cię o wszystkim, co musisz wiedzieć, w tym o tym, gdzie ustawić i jak dbać o rośliny oczyszczające powietrze. Wiele z tych opcji doskonale sprawdza się jako rośliny kuchenne ze względu na ich właściwości oczyszczające powietrze.

1. PTASIE GNIAZDO PAPROCI

Prawdziwie stylowe piękno, te pomarszczone liście paproci są świetnymi roślinami oczyszczającymi powietrze z formaldehydu, często występującego w nowych podłogach i okładzinach ściennych. Z błyszczącymi limonkowozielonymi liśćmi rosnącymi w rozetach, robią uderzające wrażenie na półce lub parapecie w łazience jako rośliny łazienkowe , ale będą potrzebować do 60 cm, aby się rozłożyć, gdy dojrzeją. 

Pochodzące z lasów Azji i Australazji rośliny te rosną na wierzchołkach drzew i są przyzwyczajone do różnych warunków oświetleniowych, od jasnego i przewiewnego do półcieniowego. Potrzebują jednak wilgoci, więc miejsce w wilgotnej łazience lub łazience jest zdecydowanie ich szczęśliwym miejscem. Spryskuj co drugi dzień, zwłaszcza jeśli mieszkają w suszarni, ale podlewaj tylko wtedy, gdy wierzchnia warstwa gleby jest sucha. Idealne są temperatury w pomieszczeniu pomiędzy 65-75ºF (18-24ºC), unikaj miejsc poniżej 55ºF (13ºC).

2. PALMA AREKA – CZYLI PALMA BAMBUSOWA, PALMA MOTYLKOWA

Uosobienie elegancji to wdzięczne łukowate palmy, które zdobiły hotelowe foyer w stylu Art Deco, herbaciarnie i sale taneczne. Pochodzą z Madagaskaru, mają charakterystyczne, gładkie, zakończone gałęzie i naturalnie rzucają piękne, nakrapiane światło. Dzięki tym szerokim liściom roślina ta – podobnie jak wiele innych rodzajów palm – doskonale usuwa z powietrza zarodniki pleśni i amoniak (często występujący w domowych środkach czystości), dzięki czemu doskonale nadaje się do łazienek i pryszniców. 

„Ta roślina doniczkowa lubi jasne światło, które jest filtrowane” – mówi Mark Lawlor z Happy Houseplants(otwiera się w nowej karcie). „Dzieje się tak, ponieważ zbyt dużo słońca może doprowadzić do przypalenia liści. Najlepszą praktyką jest umieszczenie Dypsis Lutescens w pobliżu okna wychodzącego na południe lub zachód, z dużą ilością jasnego, pośredniego światła słonecznego. Rozwijając się w temperaturach około 65-75°F (18-24°C), upewnij się, że na dłoni nie ma przeciągów ani grzejników, które mogą powodować stres.

Trochę wybredne, jeśli chodzi o podlewanie, palmy wolą wodę destylowaną lub deszczową – ponieważ fluor zawarty w bieżącej wodzie z kranu może powodować, że liście stają się kruche i brązowieją. Regularnie podlewaj glebę, ale upewnij się, że w międzyczasie może wyschnąć. Upewnij się również, że jest dobry drenaż, ponieważ te tropikalne rośliny są podatne na gnicie korzeni, jeśli zostaną pozostawione w wodzie.

3. PAJĄCZEK – CZYLI KURA I KURCZAKI, ROŚLINA WSTĄŻKOWA

Klasyczna roślina do czyszczenia powietrza w pomieszczeniach, korzyści płynące z pająków są liczne, więc trudno sobie wyobrazić, aby w żadnym domu nie ukryto jednego z tych pasiastych, liściastych piękności. Ale to więcej niż tylko łatwy w uprawie faworyt, rośliny te są niesamowite w usuwaniu formaldehydu, toluenu i ksylenu, wszystkich substancji chemicznych występujących w wielu syntetycznych tkaninach, farbach i klejach. Udowodniono również, że obniżają również poziom tlenku węgla.

Sprzyjające temperaturom między 55 a 80°F (13–27°C), pająki są jedną z najłatwiejszych i najbardziej tolerancyjnych roślin domowych, jakie możesz uprawiać, nawet radząc sobie ze sztucznym światłem, po prostu trzymaj je z dala od silnego, bezpośredniego światła słonecznego, które będzie chrupiące liście.

Podlewaj regularnie w okresie wiosenno-letnim oraz okazjonalnie jesienią i zimą. Posadź w doniczkach i umieść na wysokiej półce lub parapecie lub wystaw w wiszących donicach. W przeciwieństwie do wielu innych roślin domowych, są one również nietoksyczne dla zwierząt domowych.

4. SMOCZA ROŚLINA – DRACAENA

Jedna z najskuteczniejszych roślin do pochłaniania trichloroetylenu – głównego LZO – roślina smoka jest również niezwykle przystojna i idealna do tworzenia bujnego i odważnego liściastego oświadczenia. Być może jedna z najłatwiejszych w uprawie roślin domowych, może żyć przez dziesięciolecia, jeśli będzie dobrze pielęgnowana. 

Te dobrze ukształtowane rośliny, preferujące półcienie, mają różne kształty, rozmiary i kolory. Od wysokich, błyszczących, zielonych roślin łodyg kukurydzy po dwukolorowe draceny z różowymi i białymi, zielonymi liśćmi, tworzą uderzające i indywidualne rośliny. W przypadku niektórych odmian dorastających do 10 stóp, rośliny te preferują półcień i są szczęśliwe w temperaturach 60-70°F (16-24°C). Roślina ta może przetrwać niższe temperatury (tak niskie jak 50°F lub 10°C), ale liście ucierpią, zwykle żółkną.

Smocze rośliny nie radzą sobie dobrze z wodą z kranu z powodu dodanych chemikaliów, więc zamiast tego używaj destylowanej lub zebranej wody deszczowej. Staraj się, aby gleba była wilgotna, ale nie podmokła i często spryskiwana ciepłą wodą.

5. BLUSZCZ ANGIELSKI

Szybko rośnie i jest szczęśliwy w większości miejsc w domu, niezależnie od temperatury lub warunków oświetleniowych, bluszcz angielski lub europejski jest prawdziwym zwycięzcą. Jej atrakcyjne, ciągnące się pędy charakterystycznych wiecznie zielonych liści są szczególnie skuteczne w zmniejszaniu toksycznych chemikaliów unoszących się w powietrzu. 

Zespół The Joy of Plants powiedzmy: „Bluszcz usuwa z powietrza trichloroetylen i benzen i jest szczególnie dobry w usuwaniu formaldehydu; substancja, która występuje w prawie wszystkich środowiskach wewnętrznych (takich jak płyty wiórowe, meble i tekstylia).” 

Wykazano również, że jej liście pomagają redukować pleśń, co czyni ją przydatną rośliną w wilgotnych pomieszczeniach, takich jak łazienka lub łazienka.

Działa najlepiej w bezpośrednim świetle słonecznym, dobrze osuszonej glebie i z dużą ilością wody, zwieszając się z półki lub wiszącej donicy. Przechowywać w stałej temperaturze między 52-71°F (11-22°C) dla zdrowego wzrostu.

Bluszcz doskonale nadaje się również jako roślina do sypialni , zwisająca nad stolikiem nocnym lub zawieszona na wieszaku umieszczonym nad łóżkiem.

6. PIENIĘŻNA ROŚLINA – PILEA PEPEROMIOIDES

Dzięki płaskim, zielonym okrągłym liściom, które mogą osiągnąć nawet 15 cm średnicy, chińska roślina pieniędzy jest natychmiast rozpoznawalna. Są to jedne z najskuteczniejszych roślin do oczyszczania powietrza w pomieszczeniach, które są szczególnie skuteczne w zmniejszaniu poziomu szkodliwych chemikaliów znajdujących się w dywanach, farbach, klejach i tkaninach sztucznych. 

Ta niezwykła roślina, należąca do rodziny pokrzyw zwyczajnych, może dorastać do 40 cm wysokości i uwielbia jasne miejsce, z dala od silnego światła słonecznego. Podlewać, gdy gleba jest sucha w dotyku, a wiosną i latem karmić co miesiąc płynną karmą. 

Chociaż w dużej mierze nie są wybredne, rośliny te nie lubią temperatur spadających poniżej 10°C, więc staraj się utrzymywać je w komfortowych granicach 55-86°F (13-30°C). Pamiętaj, aby regularnie obracać chińską roślinę pieniężną, aby zachować zrównoważony i atrakcyjny kształt i nie martw się, jeśli zrzuci dolne liście, ponieważ jest to całkowicie normalne. 

7. PŁACZĄCA FIGA – FICUS

Powolne rosnące z masą błyszczących liści, te drzewa do wnętrz są nie tylko idealne do dodawania efektu i zainteresowania pustym kącikom, ale są również genialnymi roślinami do czyszczenia powietrza w pomieszczeniach. Filtrując szkodliwy formaldehyd, ksylen i toluen i zastępując je tlenem, są doskonałym dodatkiem do ruchliwych kuchni, salonów i domowych biur.

Sięgając od 3 stóp do 10 stóp (90-304 cm), lubią jasny punkt z dużą ilością miejsca do rozpościerania łukowatych gałęzi. Są jednak trochę divy, ponieważ nie lubią być poruszane lub niepokojone, upuszczając liście w proteście, więc dokładnie oceń idealne miejsce przed umieszczeniem rośliny w domu. Mają tendencję do wzrostu w kierunku światła, więc regularnie się obracaj, aby zachować zrównoważony, równy kształt.

Stała temperatura pokojowa wynosząca około 60°F (16°C) jest idealna dla tych roślin, ale unikaj zimnych przeciągów i obszarów, które spadają poniżej 55°F (13°C), ponieważ doprowadzi to do opadania liści. Nadmierne podlewanie jest głównym problemem płaczących fig, ponieważ nie lubią siedzieć w kałużach. Podlewaj tylko wtedy, gdy górny cal kompostu jest suchy i używaj letniej wody, aby uniknąć szoku rośliny. Wiosną i latem karmić co dwa tygodnie płynną paszą, a w przypadku dojrzałych roślin co roku uzupełniać poziom kompostu. Warto wiedzieć, że te rośliny mogą być toksyczne dla niektórych zwierząt, więc może warto tego unikać, jeśli masz ciekawskie zwierzęta.

8. ROŚLINA WĘŻA LUB TEŚCIOWA W JĘZYKU PRAWA

Może wydawać się, że nie jest to najspokojniejsza roślina w sypialni, ale sansevieria jest jedną z niewielu roślin, które kontynuują produkcję tlenu w warunkach zbliżonych do ciemności. Jest również bardzo skuteczny w eliminowaniu unoszącego się w powietrzu formaldehydu, tlenku azotu, benzenu, ksylenu i trichloroetylenu, wszystkich chemikaliów, które często można znaleźć w syntetycznych dywanach, klejach, farbach i innych elementach wyposażenia wnętrz.

Dzięki skręconym jak miecz liściom i prążkowanym oznaczeniom roślina ta jest idealną dekoracją na boczny stolik, parapet okienny lub schludny kącik. Twarde i wyjątkowo odporne na suszę, rosną stosunkowo wolno i radzą sobie w warunkach słabego oświetlenia, ale będą rosły szybciej w jaśniejszych miejscach.

Pochodzące z Afryki Zachodniej rośliny te mogą przebywać na zewnątrz w strefach HDSA 9-12. Umrą jednak, jeśli zostaną pozostawione w temperaturach poniżej 50°F lub wystawione na mróz. Podlewaj raz w tygodniu wiosną i latem, ale spadaj raz w miesiącu jesienią i zimą, gdy roślina jest uśpiona.

Do wyboru jest wiele różnych odmian roślin węży, w tym odmiany karłowate, takie jak Sansevieria fischeri o długości od 16 cali (40 cm) do 3-4 stóp (91-121 cm) dla typów Masoniana i trifasciata. 

Eksperci z Patch Plants sugerują: „Od czasu do czasu – kiedy tylko o tym pamiętasz – delikatnie przetrzyj jej liście, aby pory były wolne od kurzu”.

9. ALOES

Supergwiazda wśród roślin domowych, aloes jest nie tylko uderzający i obdarzony właściwościami leczniczymi, ale może również pomóc w oczyszczeniu powietrza. Świetnie pochłania lotne związki organiczne, które często znajdują się w nowo układanych podłogach, farbach i klejach, pochłania dwutlenek węgla i w nocy wytwarza tlen, dzięki czemu idealnie nadaje się zwłaszcza do sypialni.

Mięsiste liście gromadzą wodę, więc z radością radzą sobie z mniejszym niż regularne podlewanie, ale potrzebują stałego ciepła. Preferując temperaturę pokojową 50-85 ° F, ci tubylcy z Półwyspu Arabskiego muszą być trzymani z dala od zimnych przeciągów i mrozu. Mogą rosnąć na zewnątrz w strefach HDSA 8-11, ale w odsłoniętych lub marginalnych obszarach może być lepiej sadzić w doniczce i poruszać się wewnątrz i na zewnątrz w zależności od temperatury.

Wsyp do doniczek z kompostem z sukulentów i kaktusów, a wiosną i latem co tydzień podawaj specjalistyczną paszę płynną.

10. LILIA POKOJU

Dzięki lśniącym liściom w kształcie łez i czystym białym kwiatom, lilia pokojowa jest jedną z najpopularniejszych roślin domowych i świetnie oczyszcza powietrze. Niezwykle eleganckie, emanują spokojem i prostotą, ale także rozkładają i neutralizują toksyczne gazy domowe, takie jak benzen, formaldehyd i tlenek węgla. 

Roślina ta osiąga około 30 cali wysokości (75 cm) i będzie dobrze się rozwijać w temperaturach 64-75°F (18-24°C), ale poradzi sobie z niskimi temperaturami wynoszącymi 53°F (12°C). Uwielbiają wilgotne i jasne miejsce – ale z dala od bezpośredniego światła, które może przypalić ciemnozielone liście – rośliny te szczególnie dobrze nadają się do zaparowanej kuchni, łazienki lub prysznica. 

Preferując wilgotną glebę, rośliny te powiedzą ci, kiedy są spragnione, ponieważ liście opadają. Pop go obok prysznica, aby od czasu do czasu dodać mu mocy lub spryskać wodą. Wiosną i latem karmić co dwa tygodnie płynną paszą.

JAKA JEST NAJLEPSZA ROŚLINA DO OCZYSZCZANIA POWIETRZA W POMIESZCZENIACH?

Chryzantemy (poniżej) to najskuteczniejsza roślina oczyszczająca powietrze. Eliminując typowe LZO, takie jak formaldehyd, ksylen, benzen, może również pochłaniać amoniak, który jest obecny w wielu domowych środkach czyszczących i uszczelniaczach do podłóg. Niezwykle to kwiaty pobierają chemikalia z powietrza, więc może zajść potrzeba regularnej wymiany lub obracania kilku roślin, podczas gdy stare kwiaty zanikają, a pojawiają się nowe pąki.

ILE ROŚLIN POTRZEBA DO OCZYSZCZENIA POWIETRZA W POMIESZCZENIU?

Zgodnie z badaniem NASA z 1989 r. dotyczącym roślin krajobrazu wewnętrznego w celu zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach, autor BC Wolverton zaleca posiadanie co najmniej dwóch „dobrych rozmiarów” roślin na 100 stóp kwadratowych (9,2 m2) powierzchni wewnętrznej. Sugerowane rośliny to Golden Pothos, Boston Fern i Weeping Fig. 

Kladiusz Borowski

Architekt wnętrz i pasjonat pracy w ogrodzie. Uwielbiam dzielić się moją wiedzą z tego zakresu. Zapraszam do zadawania pytań. Chętnie podzielę się ekspercką wiedzą!

View all posts by Kladiusz Borowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *