Jak powiesić zasłony? Z drążkiem lub bez

zaslony

Gołe okno? Tracisz świetną okazję do dekoracji, jeśli nie zastanawiasz się, jak powiesić zasłony z drążkiem lub bez. W pokoju, który jest przeoczony, brakuje również prywatności, w przeciwnym razie możesz żyć w blasku, który lepiej złagodzą przezroczyste zasłony. Aby powiesić zasłony tam, gdzie wcześniej ich nie było, możesz zawiesić drążek, ale jeśli nie chcesz mocować jednej z nich do ściany lub wolisz inny wygląd, możesz powiesić je również bez drążka. Nasz przewodnik zawiera podstawowe informacje o tym, jak wieszać zasłony z drążkiem lub bez, aby uzyskać pomysły na zabiegi okienne w każdym pomieszczeniu.

JAK POWIESIĆ ZASŁONY Z DRĄŻKIEM LUB BEZ?

Najczęściej zasłony są zawieszone na drążku, więc musisz je najpierw zainstalować, zanim zaczniesz wieszać zasłony. Istnieje jednak możliwość zawieszenia zasłon bez drążka, jeśli nie chcesz wiercić w ścianie. Omówimy, jak wieszać zasłony z drążkiem i bez, wyjaśniając, jak zainstalować drążek, a następnie oferując alternatywne sposoby wieszania zasłon.

Jeśli używasz karnisza do wieszania zasłon, najpierw musisz określić rozmiar karnisza wymagany dla danego okna. Preferowane jest, aby zasłony wisiały nad oknem i wokół niego, aby nie zakrywały przeszklenia, gdy są otwarte, a okno wygląda na większe. Aby to osiągnąć, zmierz szerokość okna i dodaj około 10 do 12 cali (25 do 30 cm) z każdej strony okna; to znaczy dodaj łącznie od 20 do 24 cali (51 do 61 cm).

Pamiętaj, że szerokość wędziska nie uwzględnia końcówek, dlatego sprawdź indywidualnie ich wymiary. Jeśli na ścianie po obu stronach okna nie ma wystarczającej ilości miejsca na pręt plus zwieńczenia, możesz dodać 4 lub 5 cali (10 lub 13 cm) z każdej strony, zamiast większego pomiaru powyżej.

Zaplanuj zawieszenie pręta od 20 do 25 cm od 8 do 10 cali nad oknem. Alternatywnie, w pomieszczeniu z bardzo wysokimi sufitami, możesz umieścić pręt około 30 do 61 cm nad oknem lub przymocować go tuż pod listwą. Pręt powinien znajdować się co najmniej 2 cale (5 cm) nad oknem.

Znając szerokość drążka i długość od góry drążka do podłogi, będziesz mógł wykonać niezbędne kroki, jak zmierzyć zasłony. Aby zamocować drążek, zaznacz położenie jego wsporników na odpowiedniej wysokości i w równej odległości od boków okna. Sprawdź, czy znaki są wypoziomowane. Wyszukiwarka kołków może ujawnić, czy wsporniki pokrywają się z kołkami; jeśli nie, użyj kotew ściennych po wierceniu. Przymocuj wsporniki do ściany.

Niektóre zasłony – na przykład przelotka lub góra z oczkiem – są nakręcane bezpośrednio na drążek, a drążek z zasłonami można następnie osadzić w uchwytach i dodać końcówki. Jeśli zasłony są zawieszone na haczykach, umieść je najpierw na każdej zasłonie, a następnie wsuń pierścienie na drążek przed zaczepieniem zasłon do pierścieni.

GDZIE NALEŻY UMIEŚCIĆ KARNISZE?

Karnisze powinny być umieszczone w pobliżu górnej części ramy okiennej – ale pozostaw lukę, aby dać trochę wizualnej przestrzeni do oddychania – najlepiej w granicach od 5 do 8 cali. Możesz umieścić karnisz wyżej, jeśli chcesz, aby okna wydawały się wyższe, ale jeśli drążek będzie zbyt daleko od ramy okna, nastąpi wizualne rozłączenie, więc najpierw poeksperymentuj. Karnisze można również zawiesić na suficie, jeśli między ramą a sufitem nie ma miejsca.

Zastanawiasz się, jak powiesić zasłony z drążkiem lub bez? Istnieje kilka powodów, dla których warto rozważyć drugą drogę. Na przykład możesz chcieć bardziej smukłej opcji niż karnisz, możesz chcieć alternatywny wygląd lub wolisz nie wiercić w ścianie.

Jeśli chcesz uniknąć wiercenia, pamiętaj, że drążek napinający ma mechanizm sprężynowy, dzięki czemu pozostanie na swoim miejscu w poprzek okna, ale w przeciwnym razie są to opcje:

  • Drut do zasłon można przymocować na całej szerokości okna. Można to łatwo naprawić za pomocą oczek na każdym końcu drutu przymocowanych do haczyków przymocowanych do okna i zasłony nawleczonej na drut. Może to działać z przezroczystymi lub lekkimi zasłonami.
  • Lina jest alternatywą dla drutu do zasłon i może stanowić uzupełnienie wystroju w stylu wiejskim lub wiejskim. Najlepiej komponować się z zasłonami z przelotkami. Upewnij się, że napinasz linę, aż będzie napięta, gdy ją naprawiasz, aby uniknąć zwisu.
  • Pokrętła do szafek mogą służyć do wieszania zasłon wiązanych. Zamontuj je na ścianie w tej samej odległości co opaski. Ponieważ za pomocą tej metody nie można przesuwać zasłon, najlepiej zachować ją na zasłony, które pozostają na miejscu przez okno.

JAKA JEST ZASADA WIESZANIA KARNISZY?

Ważne jest umieszczenie karnisza. Postępuj zgodnie z naszymi wytycznymi z prętem od 8 do 10 cali (20 do 25 cm) nad oknem lub, w pokoju z bardzo wysokim sufitem, od 12 do 24 cali (30 do 61 cm) nad oknem lub umieść go tuż pod listwą. Jeśli jest mało miejsca, umieść pręt na wysokości co najmniej 2 cali (5 cm) nad oknem.

Dodaj minimum 4 lub 5 cali (10 lub 13 cm) do szerokości okna z każdej strony, ale najlepiej dodaj około 10 do 12 cali (25 do 30 cm) z każdej strony okna.

Bądź spójny w pomieszczeniu, aby każdy karnisz znajdował się na tej samej wysokości.

Kladiusz Borowski

Architekt wnętrz i pasjonat pracy w ogrodzie. Uwielbiam dzielić się moją wiedzą z tego zakresu. Zapraszam do zadawania pytań. Chętnie podzielę się ekspercką wiedzą!

View all posts by Kladiusz Borowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *