Jak odblokować odpływ wanny? 5 prostych kroków, aby uniknąć powolnego odpływu wody

zatkany odplyw

Próbujesz dowiedzieć się, jak odblokować odpływ wanny? Spraw, aby woda znów się poruszyła dzięki naszym poradom ekspertów. Zatkane odpływy wannowe są częstym problemem, z którego ucieka niewiele gospodarstw domowych, zwłaszcza gdy w domu mieszkają ludzie o długich włosach. Hydraulicy potrzebują czasu i pieniędzy, więc to naturalne, że wolisz nauczyć się samodzielnie odblokowywać odpływ wanny. 

Włosy są zdecydowanie najgorszym źródłem zatykania odpływów w wannie, obok nagromadzenia mydła i pozostałości z olejków do kąpieli i odżywek, więc nie jest to tak zniechęcająca praca, jak udrażnianie toalety . Jeśli jednak Twoja wanna spuszcza się powoli od czasu jej pierwszej instalacji, problem prawdopodobnie sprowadza się do nachylenia rurociągu pod spodem lub poważniejszego problemu z kanalizacją, czyli wtedy, gdy będziesz musiał wezwać profesjonalistę. 

W tym przewodniku dowiesz się, jak odblokować odpływ wanny w prostych, eksperckich krokach; możesz podjąć podobne kroki, aby odblokować odpływ prysznicowy .

JAK ODBLOKOWAĆ ODPŁYW WANNY?

Często lepiej zapobiegać niż leczyć. „Jeśli zauważysz, że twoja wanna stale się zapycha, wprowadź kilka zmian, aby zapobiec ponownemu wystąpieniu tego zjawiska” – mówi David Cruz, ekspert ds. hydrauliki w  MyJobQuote.„Zwykłe sitko zapobiegnie zapychaniu się odpływu przez włosy. A regularne czyszczenie odpływów za pomocą gotowego środka czyszczącego lub nawet gorącej wody może pomóc w utrzymaniu pozostałości mydła na dystans”. Warto zastosować tę samą taktykę, aby uniknąć konieczności przepychania zlewu.

Jeśli obecnie doświadczasz zablokowanej wanny, eksperci zalecają proste wskazówki dotyczące czyszczenia łazienki,  które są często najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu. Oto jak odblokować wannę w pięciu krokach – zamówiliśmy je z łatwością, więc pracuj krok po kroku, aż wanna opróżni się w odpowiednim czasie. 

Będziesz potrzebował :

  • Tłok do zlewu
  • Wodorowęglan sody i białego octu
  • Wąż śliwkowy

1. USUŃ OCZYWISTE PRZESZKODY

Jeśli masz tradycyjny korek odpływowy na łańcuszku, dostęp do otworu odpływowego w wannie będzie bardzo prosty. Jednak większość nowoczesnych wanien obsługuje jakąś formę zintegrowanego korka spustowego – czy to wyskakującego, czy też typu „klik-klak” (aka toe-touch) lub potrójnej dźwigni. W takim przypadku będziesz musiał go usunąć, aby uzyskać lepszy dostęp do odpływu. Większość odkręca się, ale niektóre mogą wymagać śrubokręta, aby otworzyć korek spustowy. 

Po usunięciu korka odpływu z równania – i może się okazać, że jest z nim zatkany włos/maź – spójrz dobrze w dół odpływu, w razie potrzeby używając latarki. Jeśli widzisz jakieś oczywiste przeszkody, odciągnij je palcami, małymi szczypcami lub drucianym wieszakiem na ubrania. 

2. ZAGOTUJ BLOKADĘ

Zakładając, że w Twojej wannie nie ma stojącej wody, następnym najłatwiejszym sposobem na odblokowanie wanny jest stara dobra sztuczka z wrzącą wodą. „Wylewanie wrzątku do kanalizacji pomoże ci dotrzeć do miejsc, które mogą być poza zasięgiem. Wrząca woda jest idealna do usuwania tłuszczu i mydła, które się ze sobą skleiły – ciepło je aktywuje i pomaga w poruszaniu się” – wyjaśnia Chris Wootton, dyrektor zarządzający usług sprzątania Maki.

Wystarczy około litra wrzącej wody. Po wyczyszczeniu spróbuj odkręcić kran, aby sprawdzić, czy wszystko przyspieszyło. Jeśli nie, warto spróbować jeszcze jednego pełnego czajnika przed przejściem do kroku trzeciego. 

3. UŻYJ TŁOKA

Przed użyciem tłoka należy zatkać przelew wanny, aby wytworzyć niezbędną próżnię. Większość pokryw przelewowych odkręca się, a następnie można po prostu zatkać otwór wilgotną szmatką do twarzy lub dużą warstwą szpachli (np. Blu Tack).  

„Aby prawidłowo wykonać technikę nurnikową, usuń korek spustowy i napełnij wodę o kilka cali. Weź tłok do zlewu, a nie do toalety, i umieść go bezpośrednio nad odpływem, zanim kilkakrotnie wypompujesz go w górę i w dół, robiąc przerwy, aby sprawdzić, czy woda zaczyna spływać” – mówi Trinity Owhe, ekspert ds. projektowania,  Victorian Plumbing.

4. DODAJ SODĘ OCZYSZCZONĄ I OCET

Czyszczenie octem i sodą oczyszczoną to dobry sposób na usunięcie niedrożności odpływu wanny. 

„Soda oczyszczona i ocet to świetne domowe lekarstwo na udrażnianie odpływu wanny. Wlej trochę sody oczyszczonej do odpływu i pozostaw na 15 minut, zanim wlejesz do odpływu biały ocet” – mówi Trinity Owhe, ekspert ds. projektowania w wiktoriańskich instalacjach wodno-kanalizacyjnych. 

„Reakcja chemiczna, która zachodzi, tworzy silną, podobną do pianki substancję, która może usunąć wszelkie blokady, a także pomoże zneutralizować nieprzyjemne zapachy. Gdy mieszanina przestanie musować, spłucz ją wodą” – dodaje.

5. ZAINWESTUJ W „WĘŻA HYDRAULIKA”

Jeśli twoja blokada nadal nie chce się ruszyć, nadszedł czas, aby przygotować narzędzia i nauczyć się korzystać z węża odpływowego lub jednego z wielu narzędzi, łatwo dostępnych w sklepach ze sprzętem lub w Internecie, zaprojektowanych tak, aby głębiej zagłębiać się w odpływ. Węże hydrauliczne, węże do włosów i długie, elastyczne środki do czyszczenia rur są doskonałe do przełamywania zatorów w rurach pod wanną. 

„Metalowy wąż hydraulika o długości około 9 stóp najlepiej nadaje się do dostępu do wszelkich przeszkód, których nie można usunąć ręcznie. Są łatwe w użyciu i bardzo skuteczne” – mówi Ben Chalk, Chartered Construction Manager,  GIR Services. 

CO MOGĘ WYLAĆ DO ODPŁYWU Z WANNY, ABY GO ODBLOKOWAĆ?

Wrząca woda powinna być Twoim pierwszym przystankiem. „Soda oczyszczona i ocet są również świetną naturalną alternatywą dla roztworów chemicznych. Wlej do odpływu filiżankę sody oczyszczonej, poczekaj kilka minut, aż stwardnieje, a następnie wlej do odpływu filiżankę białego octu”, radzi Chris Wootton, dyrektor zarządzający firmy sprzątającej Maki.

„Łagodnie kwaśny roztwór powinien rozbić cięższe chodaki, a następnie wlać wrzącą wodę kilka godzin później, aby pomóc usunąć wszelkie zalegające resztki. Jeśli to nie zadziała, konieczne może być zastosowanie środków chemicznych lub środków odblokowujących – na rynku dostępnych jest wiele niedrogich i skutecznych środków do odblokowywania odpływów” – dodaje Chris.  

Kladiusz Borowski

Architekt wnętrz i pasjonat pracy w ogrodzie. Uwielbiam dzielić się moją wiedzą z tego zakresu. Zapraszam do zadawania pytań. Chętnie podzielę się ekspercką wiedzą!

View all posts by Kladiusz Borowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *