Jak pozbyć się wiewiórek z ogrodu? Kilka praktycznych sztuczek

wiewiorka

Masz dość wiewiórek atakujących Twój ogród? Oto jak pozbyć się wiewiórek – nie szkodząc im. Podczas gdy psotne wiewiórki z krzaczastymi ogonami bawiące się w parkach i na leśnych polanach zawsze są ucztą, są prawdziwym utrapieniem w ogrodzie, z radością zamawiając przekąski z rosnących warzyw i owoców, a na deser twoje cenne cebulki. 

Orzechy i jagody są pysznymi gotowymi wiewiórkami, a także usuwają korę z drzew, zakłócając Twoje najbardziej cenione pomysły na ogród .

Pozbywanie się wiewiórek na strychu jest niezbędne, ponieważ mogą siać spustoszenie, jeśli dostaną się do domu, a oto najlepsze naturalne sposoby na pozbycie się wiewiórek z podwórka – wypróbuj kombinację, aby uzyskać najlepsze wyniki.

Artykuł został stworzony przez specjalistów z magazynu home & garden Hmag.pl.

JAK POZBYĆ SIĘ WIEWIÓREK? NATURALNIE I BEZPIECZNIE

Istnieje wiele sposobów na naturalne pozbycie się wiewiórek z ogrodu – od zapachów, których nienawidzą, przez spryskiwanie wodą po ultradźwięki. Żadna z tych metod nie zabije ani nie zaszkodzi wiewiórkom, ale kombinacja metod ich odstraszy. Najlepszy sposób na naturalne pozbycie się wiewiórek? Zdobądź psa lub dużego, żywego kota.

JAKI JEST NAJLEPSZY SPOSÓB NA ODSTRASZENIE WIEWIÓREK?

Silne zapachy to świetny sposób na odstraszenie wiewiórek (podobnie jak przydają się do pozbycia się szopów i odstraszania gołębi ) – niektóre zapachy powodują, że wiewiórki marszczą nos. Mówi się, że nie lubią zapachu fusów z kawy i mięty pieprzowej, możesz też wymyślić własny przepis z octem, czosnkiem i cebulą lub olejkiem z mięty pieprzowej do spryskania w ogrodzie.

Płatki chili i pieprz mogą je odstraszyć, więc spróbuj je posypać. Kiedy przyjeżdżasz do sadzenia swoich granic, weź pod uwagę pachnące rośliny, które nie lubią wiewiórek, takie jak pachnący cebulą członkowie rodziny allium, silnie pachnące hiacynty i konwalia.

CZY MOŻESZ KUPIĆ ODSTRASZACZ WIEWIÓREK?

Tak, możesz kupić spray odstraszający wiewiórki, które są wykonane z (często naturalnych) składników, których nie znoszą wiewiórki. Niektóre z tych sprayów odstraszających działają również na odstraszanie innych gryzoni.

CZEGO WIEWIÓRKI NAJBARDZIEJ NIENAWIDZĄ?

Wiewiórki najbardziej nienawidzą swoich naturalnych drapieżników – lub rzekomych drapieżników – więc jeśli uda ci się zachęcić sowy do swojego podwórka, zdobyć psa lub kota, który uwielbia polować, są znacznie mniej prawdopodobne, że się pojawią.

Jeśli to się nie uda, wabiący drapieżnik, taki jak wabiąca sowa, może być skuteczna, ale pamiętaj, że odstraszy to również niektóre ptaki. Będziesz musiał od czasu do czasu przenosić go po ogrodzie, ponieważ gdy wiewiórki się przyzwyczają, nie dadzą się oszukać.

POZBĄDŹ SIĘ WIEWIÓREK ZA POMOCĄ ROZPYLACZY WODNYCH Z CZUJNIKIEM RUCHU

Jeśli zauważysz wiewiórkę, która nie ma sensu podczas podlewania roślin, skieruj dyszę węża ogrodowego w jej kierunku i obserwuj, jak się skręca. Zabawka do piaskowania wody dla dzieci może być używana w tym samym celu.

Ale najlepszym sposobem na złapanie nieświadomych wiewiórek jest zraszacz aktywowany ruchem. Jednostka czujnika wykryje, kiedy zwierzę – w tym koty, twoje lub sąsiadów – jest w pobliżu i może zostać ustawione pod odpowiednim kątem, aby zapewnić niczego niepodejrzewającej wiewiórce moczenie.

POZBĄDŹ SIĘ WIEWIÓREK ZA POMOCĄ ULTRADŹWIĘKÓW

Koncerty rockowe są świadectwem tego, że dźwięk wywołuje ból u ludzi, ale co powiesz na ultradźwięki jako środek odstraszający wiewiórki? Wiewiórki są również podatne na hałas, szczególnie na wysokie częstotliwości, więc warto sprawdzić odstraszacz dźwiękowych wiewiórek, to ma na celu ich odstraszyć.

Urządzenia te emitują dźwięk o wyższej częstotliwości, niż ludzie mogą usłyszeć, gdy czujnik ruchu wykryje wiewiórkę lub inne zwierzę. Pamiętaj, że dźwięk może mieć również wpływ na Twoje zwierzęta.

JAK TRZYMAĆ WIEWIÓRKI Z DALA OD KARMNIKÓW?

Aby trzymać wiewiórki z dala od karmników dla ptaków, należy zastosować kombinację strategii.

Wyobraź sobie tę scenę: karmnik dla ptaków jest wypełniony soczystymi smakołykami, a ty siadasz z powrotem, by cieszyć się swoimi pierzastymi przyjaciółmi, latającymi tam i z powrotem, tylko po to, by odkryć, że wiewiórki zbierają towary.

Czas zwrócić uwagę na karmnik dla ptaków odporny na wiewiórki. Mają otaczającą klatkę, której wiewiórki nie mogą się obejść, lub przegrody w kształcie stożka, aby odstraszyć wiewiórki. Ptaki wciąż mogą dostać swój obiad, ale wiewiórki będą musiały poszukać posiłku gdzie indziej.

Ustawiaj podajniki ostrożnie, aby ci mistrzowie skoków i linoskoczkowie nie mogli ich dosięgnąć. Słupy do karmnika dla ptaków można posmarować wazeliną, aby zniechęcić wiewiórki do wspinania się po nich. Jeśli podajnik jest zawieszony, umieszczenie plastikowej rury wokół drutu podtrzymującego zapobiegnie spływaniu wiewiórek do podajnika.

JAKI JEST NAJLEPSZY SPOSÓB NA OCHRONĘ OWOCÓW I WARZYW PRZED WIEWIÓRKAMI?

Najlepszym sposobem ochrony owoców i warzyw przed wiewiórkami jest zainwestowanie w klatkę na owoce. Można je kupić w różnych rozmiarach lub, jeśli masz pod ręką, możesz skonstruować własne.

Będziesz musiał przykryć go metalową siatką lub drutem drobiowym, a nie zwykłą plastikową siatką, przez którą wiewiórki mogą się przegryźć. W przypadku niższych warzyw i młodych roślin zainwestuj w klosze i tunele.

JAK CHRONIĆ ROŚLINY DONICZKOWE PRZED WIEWIÓRKAMI?

Pomyśl o tych stworzeniach jak o sprytnych inwestorach, zbierających bank orzechów, które mogą odzyskać, gdy wzywa ich głód. Zawsze szukając bezpiecznego miejsca na przechowywanie swoich orzechów, obserwują pojemnik i odkrywają, że jest już przygotowany z ładnego, miękkiego kompostu. Jeszcze lepiej z ich punktu widzenia, mogą natknąć się na kilka cennych cebulek, w sam raz na smaczną przekąskę.

Aby zatrzymać kopanie, ułóż duże kamyki wokół wierzchniej warstwy gleby, co ma tę zaletę, że zapobiega parowaniu wilgoci z doniczki, więc na szczęście możesz też rzadziej podlewać.

JAK POZBYĆ SIĘ WIEWIÓREK NA DACHU?

Jeśli z sufitu sypialni dobiegają trzeszczące dźwięki, być może wiewiórki dostały się na dach powyżej, gdzie mogą przedzierać się przez kable, żuć drewno, budować sobie gniazdo i powodować niekończące się szkody.

Wiewiórki będą szukały łatwego wspinania się na dach, więc warto przycinać zwisające gałęzie. Rośliny pnące rosnące na ścianie domu mogą również stanowić podstawę do wspinania się wiewiórkom. Sprawdź dach zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz, aby sprawdzić, czy jakiekolwiek szczeliny pod okapami nie mogą ułatwiać wiewiórkom wejścia. Mocno przymocuj metalową siatkę, aby je uszczelnić.

Kladiusz Borowski

Architekt wnętrz i pasjonat pracy w ogrodzie. Uwielbiam dzielić się moją wiedzą z tego zakresu. Zapraszam do zadawania pytań. Chętnie podzielę się ekspercką wiedzą!

View all posts by Kladiusz Borowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *