Jak uprawiać słoneczniki? Przewodnik krok po kroku

pole slonecznikow

Stworzony przez Van Gogha kultowy słonecznik jest prawdopodobnie najsłynniejszym kwiatem lata. Jego duża, podobna do stokrotki twarz jest certyfikowana, podoba się tłumowi i może rozjaśnić każdy ogród.

Zwykle są jasnożółte, występują również w kolorze czerwonym, pomarańczowym lub brązowym. Chociaż te kolory nie świecą tak jasno, nadal są wystarczająco odważne, aby wyróżniać się spośród reszty liści w ogrodzie, jednocześnie dodając miłą wariację na temat klasyki.

Inną główną cechą słonecznika jest jego wysokość. Najwyższe odmiany mogą wzrosnąć do ponad 16 stóp, czyli tylko kilka stóp mniej niż średnia wysokość dwupiętrowego domu. Ważne jest więc, abyś zastanowił się, gdzie zamierzasz umieścić słoneczniki, ponieważ grupa wysokich roślin w pobliżu domu może wpływać na naturalne światło, które wpadasz.

JAK UPRAWIAĆ SŁONECZNIKI?

Aby pomóc Ci poprowadzić Cię dalej w Twoich wysiłkach związanych z uprawą słonecznika, przygotowaliśmy przewodnik krok po kroku, jak je uprawiać, z poradami ekspertów, jak uprawiać słoneczniki – we właściwy sposób.

1. WYBIERZ NASIONA SŁONECZNIKA

Prawdziwym przebojem są większe odmiany słonecznika. Wszystkie trafnie nazwane odmiany słonecznika Skyscraper, Giant American i Mammoth mieszczą się w tym przedziale. Wszystkie są dość standardowe pod względem tego, czego można oczekiwać od słonecznika.

Mniejsze odmiany mają jednak tendencję do odbiegania nieco od scenariusza. Na przykład petarda rośnie tylko do około 2-3 cali i wyróżnia się mieszanką mahoniowo-czerwonych i bursztynowo-złotych liści.

Zwróć także uwagę na Irish Eyes, który ma tradycyjne złote liście, ale zawiera zielony środek zamiast zwykłego brązu.

2. POMYŚL O NAWOZIE I KOMPOŚCIE

„Każda żyzna gleba ogrodowa w pełnym słońcu, która nie jest podmokła, będzie odpowiednia dla słonecznika” – mówi Guy Barter, główny ogrodnik w Królewskim Towarzystwie Ogrodniczym .

„W razie wątpliwości dodaj 50 g na metr kwadratowy ogólnego nawozu przed siewem lub sadzeniem. Ewentualnie dodaj jedno wiadro kompostu lub obornika na metr kwadratowy”.

3. POSADŹ NA ZEWNĄTRZ LUB W ŚRODKU

Możesz siać bezpośrednio na zewnątrz lub, jeśli zdecydujesz się uprawiać słoneczniki wcześniej w sezonie, rozpocząć uprawę w pomieszczeniu. Zasiej nasiona na około pół cala (1 cm) głębokości w pojemniku na komórki, jeśli rosną w pomieszczeniu i nieco poniżej 2 cm głębokości, jeśli są na zewnątrz.

Słoneczniki rozpoczęte w pomieszczeniach będą szybko rosły ze względu na ciepłe środowisko. Powinieneś zobaczyć, jak zaczynają strzelać w ciągu około tygodnia. Zabierz je na zewnątrz, gdy minie groźba mrozu, albo mogą po prostu zacząć przejmować Twój parapet.

Barter zaleca pozostawienie około 30 cm (12 cali) między każdą rośliną i miejsce, w którym uprawiałeś rośliny w rzędach, aby umożliwić sobie dostęp do ścieżki o szerokości 30 cali (75 cm) w celu ich przycięcia. Nasiona zaczną pojawiać się na zewnątrz za około trzy tygodnie.

4. DBANIE O SŁONECZNIKI

Chwasty i szkodniki ogrodowe są Twoimi głównymi wrogami podczas pielęgnacji wszelkich kwiatów. „Po wyrośnięciu rośliny będą rosły bardzo szybko iw pewnym stopniu zacieniają chwasty, ale konieczne będzie pielenie i ręczne pielenie” – wyjaśnia Barter.

„Chwasty, którym pozwoli się przebić słoneczniki, bardzo szybko je zepsują”. Ważne jest więc, aby regularnie mieć na nie oko, na wypadek pojawienia się chwastów.

Ponieważ słoneczniki rosną bardzo szybko, szkodniki rzadko stanowią problem. Zwykły środek owadobójczy w ogrodzie powinien wystarczyć, jeśli się martwisz. Ślimaki i ślimaki mogą być szkodliwe, dopóki nie uformują się pierwsze prawdziwe liście.

„Albo zastosuj ochronę przed ślimakami lub hoduj rośliny w pomieszczeniach, gdzie ślimaki mogą być wykluczone” – mówi Barter. „Po uformowaniu prawdziwych liści rośliny są w dużej mierze bezpieczne przed szkodnikami mięczaków.”

Będąc przede wszystkim rośliną letnią, słonecznik wysiany bezpośrednio do gleby jest bardzo odporny na suszę. Korzenie są jednak mniej wydajne w przypadku słoneczników uprawianych w doniczkach i mogą wymagać podlewania co 10 dni w suchych okresach.

Wreszcie, Marcus Eyles, dyrektor ds. ogrodnictwa w Dobbies Garden Centers , radzi przywiązywanie słoneczników do drewnianego palika, aby uzyskać wsparcie, gdy rosną. Pomoże im to rosnąć prosto, a także zapobiegnie podmuchom, które zdmuchną twoje ciężko zarobione słoneczniki.

5. CIĘCIE SŁONECZNIKÓW

Jeśli zdecydujesz, że chcesz przywieźć słoneczniki z powrotem do domu, zawsze możesz je pokroić i umieścić w wazonie. „Do cięcia należy odciąć łodygi kwiatowe, ponieważ kwiaty są na wierzchołku otwarcia, tak aby widać było tylko kilka promieni różyczek” – radzi Barter. „Najlepiej zachowują się też wtedy, gdy do wazonu doda się środek do konserwacji kwiatów”.

CZY SŁONECZNIKI SĄ ŁATWE W UPRAWIE?

Tak, słoneczniki są łatwe w uprawie, pod warunkiem ochrony bardzo młodych roślin przed szkodnikami. Jednak po uformowaniu się pierwszych, twardszych liści rosnący słonecznik zajmuje się głównie sobą – są odporne na ciepło, szybko rosnące i prawie odporne na szkodniki.

Słoneczniki pochodzą z Ameryki Północnej, więc będą szczęśliwie rosły w większości stanów.

CZY MOŻNA UPRAWIAĆ SŁONECZNIKI W DONICZKACH?

Słoneczniki można uprawiać w doniczkach, zwłaszcza młode rośliny. Jeśli jednak nie masz bardzo dużych, głębokich doniczek na większe, dojrzałe słoneczniki, będziesz musiał umieścić je w granicach kwiatowych, ponieważ szybko wyrosną z małych pojemników.

JAK DŁUGO TRWA WZROST SŁONECZNIKA?

Słoneczniki mogą osiągnąć nawet 12 stóp w ciągu zaledwie trzech miesięcy – załóżmy, że mają dojrzałe słoneczniki w ciągu 70 do 100 dni od ich posadzenia.

Kladiusz Borowski

Architekt wnętrz i pasjonat pracy w ogrodzie. Uwielbiam dzielić się moją wiedzą z tego zakresu. Zapraszam do zadawania pytań. Chętnie podzielę się ekspercką wiedzą!

View all posts by Kladiusz Borowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *