Najlepsze szybko rosnące nasiona traw – 10 nasion i darni na soczyście zielony trawnik

trawa

To najlepsze szybko rosnące nasiona traw na bujny, zielony trawnik w mgnieniu oka. Spaceruj boso po bujnym trawniku w mgnieniu oka, wybierając najlepsze szybko rosnące nasiona trawy do swojego ogrodu. Wybierz trawę, która najlepiej pasuje do Twojej sytuacji: klimat, jakość powietrza, poziom oświetlenia i rodzaj gleby decydują o wyborze odmiany – poniżej oferujemy porady dotyczące wszystkich tych elementów. 

Wybierz odpowiednie nasiona trawy do zasiania, dobrze przygotuj ziemię lub połóż gotową darń (darń), aby jeszcze bardziej zaoszczędzić czas. Zrób to wszystko, a Twój soczysty, zielony trawnik ułoży się w mgnieniu oka, gotowy na letnie krokiety, imprezy i opalanie.

Poniżej przedstawiamy najlepsze szybko rosnące nasiona traw, dzięki którym trawnik będzie zielony i gęsty – szybko. Wiele pokazujemy nieskoszone, więc możesz zobaczyć, jak wyglądają uprawiane na łąki, ale oczywiście będziesz chciał je przyciąć na trawnik.

NAJLEPSZE SZYBKO ROSNĄCE NASIONA TRAW – I TRAWY

Niezależnie od tego, czy chcesz szybko załatać goły trawnik, zasiać szybko rosnący trawnik, czy też umieścić szybko rosnące rośliny dookoła, aby stworzyć bardziej ugruntowany wygląd swojego podwórka, te szybko rosnące nasiona traw i trawy są najlepszym najlepsze miejsce do rozpoczęcia, według naszych ulubionych ekspertów w dziedzinie ogrodnictwa.

1. NAJLEPSZE SZYBKO ROSNĄCE NASIONA TRAW W KLIMACIE UMIARKOWANYM

„Życica trwała to szybko rosnąca trawa trawnikowa, którą proponowałbym dla klimatu umiarkowanego, takiego jak północne Stany Zjednoczone i Wielka Brytania” – mówi Peter Landschoot, profesor Turfgrass Science w Penn State College of Agricultural Sciences. „To ciemnozielony gatunek o delikatnej teksturze, który kiełkuje i szybko się zadomowił, a także może przyjąć lekki ruch w ciągu 8-10 tygodni.”

Unikaj odmiany życicy wieloletniej „Linn”, która – choć tania – jest kiepskiej jakości i krótkowieczna. Omijaj też życicę jednoroczną szerokim łukiem, chociaż jest niesamowicie szybko rosnąca, ma szorstką teksturę i rozrzedza się na dłuższą metę, więc – kilka lat później – będziesz musiał ponownie zrobić trawnik .

Większość form życicy trwałej jest dobrej jakości i doskonale nadaje się do wysiewu martwych płatów trawnika lub zagęszczania istniejącego trawnika. Na nowy trawnik dobrze komponują się z bluegrass Kentucky.

2. NAJLEPSZE SZYBKO ROSNĄCE NASIONA TRAW W CIEPŁYM KLIMACIE

Zoysia to atrakcyjna, gęsta ciemnozielona trawa, która dobrze radzi sobie w gorącym słońcu i wymaga mniej nawadniania niż inne trawy kochające słońce. Jedynym minusem jest to, że nie jest tania i – jak wszystkie ciepłe murawy – wygląda na bladobrązową zimą.

„Zoysia to jedna z lepszych opcji trawnika w ciepłym klimacie”, mówi projektant ogrodów z Florydy, Matthew Giampietro. „Paspalum też jest doskonałe. Nie są tak ekonomiczne i tak łatwo dostępne jak trawa Palmetto St Augustine, która bardzo szybko się zakorzenia, ale niestety jest raczej grubą trawą. Zoysia i paspalum to znacznie lepsze opcje.

Ponieważ zoysia jest trawą, która rozwija się powoli, sposobem na szybkie cieszenie się zoysią jest zakup jej jako darni. 

3. NAJLEPSZE SZYBKO ROSNĄCE NASIONA TRAW DO NAJMNIEJSZEGO KOSZENIA

Kostrzewa wysoka typu darniowego tworzy bujną zieleń, która radzi sobie z ruchem pieszym i wymaga mniej koszenia i podlewania niż niektóre trawy darniowe. Odznacza się również dobrym tempem wzrostu i uwielbia otwarte, nasłonecznione grunty.

„Kostrzewa wysoka zapewnia średni lub dobry poziom jakości trawy darniowej przy ograniczonej konserwacji” – mówi Suleiman Bughrara, który badał trawy na Uniwersytecie Stanowym Michigan. „Jeśli martwisz się o oszczędzanie wody do nawadniania trawnika, kostrzewa trzcinowa to dobry wybór. Kostrzewa wysoka jest najbardziej tolerancyjna na upały i suszę spośród traw darniowych w chłodnych porach roku i ma zdolność tworzenia głębokich systemów korzeniowych. Ponadto badania przeprowadzone w MSU pokazują, że korzeń kostrzewy trzcinowej ma dobrą tolerancję na uszkodzenia europejskich pędraków okrywowych w porównaniu z innymi trawami sezonowymi”.

Może być wysiewany samodzielnie, bez konieczności tworzenia mieszanki nasion. Tam, gdzie drenaż gleby nie jest dobry, spróbuj go poprawić przed wysiewem kostrzewy wysokiej. Suleiman doradza siew w sierpniu.

4. NAJLEPSZE SZYBKO ROSNĄCE NASIONA TRAWY DO CIENIA

Kostrzewy drobne są idealne do zacienionych obszarów ogrodu, o ile każdego dnia otrzymują co najmniej 2-3 godziny dobrego światła słonecznego.

„W regionie środkowoatlantyckim w USA mieszanki nasion zawierające drobne kostrzewy, takie jak kostrzewa twarda, pełzająca kostrzewa czerwona i kostrzewa owcza, najlepiej nadają się do zacienionych obszarów” – mówi Kirsten Coffen , architekt krajobrazu i projektantka z Maryland

„Twarda kostrzewa jest najlepszym wykonawcą w grupie. Ważne jest, aby pamiętać, że drobne kostrzewy nie znoszą dobrze ruchu pieszego, powinny być rzadko koszone i wymagają co najmniej dwóch godzin bezpośredniego nasłonecznienia. Mogą być jednak opłacalnym i estetycznym sposobem na pokrycie dużego zacienionego obszaru na podwórku”.

Tam, gdzie drenaż gleby nie jest dobry, spróbuj go poprawić przed wysiewem kostrzewy. Jeśli w pobliżu jest dużo drzew, jesienny siew po wyczyszczeniu liści da trawie kilka miesięcy na zagnieżdżenie się, zanim cień ponownie się zintensyfikuje wraz z wiosennym wzrostem liści.

5. NAJLEPSZE SZYBKO ROSNĄCE NASIONA TRAWY NA SŁOŃCE

Trawa bawole to rodzima trawa w ciepłym sezonie na słoneczne obszary w strefach, które cieszą się gorącymi letnimi miesiącami. W upale wiele innych traw szybko brązowieje, ale Buffalo pozostanie soczystym odcieniem zieleni. Nie wymaga dużego koszenia ani podlewania, jest powolny i odporny na suszę. Aby pomóc mu szybko się zadomowić, najlepiej kupić jako darń (darń).

UC Verde to dobra forma bawołów, wprowadzona przez Uniwersytet Kalifornijski, wyhodowana specjalnie dla klimatu Kalifornii, a także suchych pustynnych dolin, takich jak Tucson w Arizonie.

Dla tych, którzy mieszkają w chłodniejszych strefach umiarkowanych, życica trwała jest świetną opcją na nasiona trawy lub darń (darń) na słoneczne tereny.

6. NAJLEPSZE SZYBKO ROSNĄCE NASIONA TRAW W PÓŁCIENIU

Mieszanka traw jest często najlepszą opcją do siewu lub zakupu darni (darni), ponieważ na podwórkach wielu osób znajdują się zarówno obszary słoneczne, jak i obszary półcieniste.

„Zróżnicowana mieszanka nasion gwarantuje, że trawnik będzie się dobrze rozwijać w różnych warunkach” – mówi Peter Landschoot, profesor Turfgrass Science w Penn State College of Agricultural Sciences.

Na słoneczny trawnik z kilkoma drzewami wybierz mieszankę 40-60% bluegrass Kentucky, 30-40% kostrzewy i 10-20% życicy trwałej. „Niebieska trawa i rajgras z Kentucky będą dominować na obszarach nasłonecznionych, a kostrzewy dobrze sobie radzą w cieniu” – wyjaśnia Peter.

W przypadku zacienionego trawnika z niektórymi nasłonecznionymi obszarami sugeruje mieszankę 50-60% drobnych kostrzewy, 30-40% bluegrass Kentucky i 10-20% życicy trwałej.

7. NAJLEPSZE SZYBKO ROSNĄCE NASIONA TRAW DO INTENSYWNEGO RUCHU PIESZEGO

Kentucky blue dobrze radzi sobie z atakiem stóp i łap, które wielokrotnie chodzą i biegają po niej, dlatego jest to prawdopodobnie najczęściej uprawiana trawa w USA. Daje gęsty ciemnozielony trawnik o średniej teksturze. Ponieważ jest stosunkowo powolny w zakładaniu, najlepiej kupować go jako darń (darń), aby cieszyć się szybkim rezultatem, a na wielu obszarach lepiej jest zmieszać z życicą trwałą. 

Mając płytki system korzeniowy, kolor Kentucky blue jest odpowiedni w chłodniejszym klimacie, ale nie jest najlepszą opcją dla ciepłych obszarów – chyba że masz dzieci, które uwielbiają spędzać godziny na ładowaniu przez zraszacze! Bermudy i zoysia to dobre opcje dla dużego ruchu pieszego w strefie ciepłej pogody, a kostrzewa trzcinowa to świetna opcja dla stref łagodnych i chłodnych (takich jak stany środkowo-południowe USA).

8. NAJLEPSZE SZYBKO ROSNĄCE NASIONA TRAW BEZ RUCHU PIESZEGO

Carex (turzyca) to bardzo atrakcyjna trawa, która stanowi współczesną alternatywę dla tradycyjnej trawy skoszonej. Jeśli chcesz skosić kawałek ziemi (np. ogródek przed domem), po którym nikt nigdy nie przechodzi, Carex jest świetną opcją.

„Uprawiamy kilka traw i turzyc, które stanowią doskonałą alternatywę dla trawy darniowej”, mówi zespół ze Szkółki Hoffman w Północnej Karolinie, która specjalizuje się w trawach ozdobnych i trawach rodzimych. „Tworzą niską okrywę gruntową, która nie wymaga regularnego koszenia ani nawożenia. Niektóre są bardziej odpowiednie w zacienionych warunkach, podczas gdy inne rozwijają się w pełnym słońcu. Wszystkie można skosić wysoko (3-8 cali/7-20 cm) dwa do trzech razy w sezonie, aby uzyskać tradycyjny wygląd, lub pozostawić nieskoszone, aby uzyskać bardziej naturalny wygląd”.

Carex to nisko rosnąca wiecznie zielona trawa o pięknym, łukowatym wzroście i eleganckim, wąskim ulistnieniu. Istnieje wiele różnych typów, w tym formy złote, kremowe, brązowe i zielone. C. flacca (turzyca glauca) ma piękne zielono-niebieskie liście. Aby przyciągnąć i pomóc dzikiej przyrody, możesz rozważyć zmieszanie takich niskich traw z bogatymi w nektar bylinami (na przykład jeżówką), aby stworzyć nieformalny wygląd prerii, który ma ruch, teksturę i kolor.

9. NAJLEPSZE SZYBKO ROSNĄCE NASIONA TRAWY NA TERENY O NISKICH OPADACH DESZCZU

Kostrzewa wysoka jest odpornym na suszę, łatwym w utrzymaniu wyborem na otwarte, słoneczne tereny w regionach, w których występują niskie opady lub nawadnianie nie jest możliwe.

 Podczas suszy kostrzewa trzcinowa będzie jedyną zieloną trawą na trawniku” – mówi Peter Landschoot, profesor Turfgrass Science w Penn State College of Agricultural Sciences. „Ale sama kostrzewa trzcinowa – jej jasnozielony kolor i gruba tekstura nie pasują dobrze do drobniejszych traw darniowych, takich jak bluegrass Kentucky, życica i kostrzewa drobnoziarnista. Kup także dobrej jakości kostrzewę wysoką „typu darniowego” od renomowanego sprzedawcy. Trzymaj się z dala od odmiany Kentucky 31, która wytwarza duże, grube kępy”.

Tam, gdzie drenaż gleby nie jest dobry, spróbuj go poprawić przed wysiewem kostrzewy wysokiej. Drobne trawy kostrzewowe są alternatywą dla zacienionych gruntów na obszarach podatnych na suszę, ale nie tolerują dużego ruchu pieszego. 

10. NAJLEPSZE SZYBKO ROSNĄCE NASIONA TRAWY DLA ZWIERZĄT DOMOWYCH

Trawa bermudzka to świetna opcja do radzenia sobie z tupotem psich łap i plamami moczu, będąc twardą, szorstką darnią, która szybko odrasta. Rozwija się w ciepłych obszarach i jest odporny na suszę.

Badania przeprowadzone przez University of Florida wykazały, że bermudy i św. Wszystkie te trawy są idealne do ciepłych obszarów, a St Augustine jest prawdopodobnie najbardziej tolerancyjny na cień. W zimnych obszarach niebieski Kentucky jest twardą trawą, zdolną wytrzymać zwierzęta; a w strefach pośrednich życica trwała i kostrzewa trzcinowa są bezpiecznymi zakładami.

JAKIE SĄ NAJLEPSZE ALTERNATYWY TRAWY DLA GŁĘBOKIEGO CIENIA?

Trawa nie będzie rosła dobrze w gęstym cieniu, więc – o ile w okolicy nie ma dużego ruchu pieszego (w takim przypadku utwardzone krajobrazy mogą być lepszym rozwiązaniem) – najlepiej jest posadzić alternatywę dla trawy.

„W przypadku obszarów, które mają mniej niż trzy godziny bezpośredniego nasłonecznienia, należy zastosować pokrycie gruntowe odporne na cień, takie jak mirt lub pachysandra” – mówi Peter Landschoot, profesor Turfgrass Science w Penn State College of Agricultural Sciences.

Inne opcje obejmują mech (który jest używany do pokrywania dużych obszarów ogrodowych w Japonii), słodką marzankę wonną (o pachnących białych kwiatach), bluszcz perski (należy unikać angielskiego bluszczu na obszarach USA, gdzie jest inwazyjny) i złotą gwiazdę ( który jest wiecznie zielony w łagodne zimy).

DLACZEGO MOJA TRAWA NIE KWITNIE?

Większość traw darniowych cieszy się dobrym drenażem, więc może to stanowić problem. Pomoże w tym regularne ostrzenie trawnika odpowiednim narzędziem (nawet duży widelec załatwi sprawę). Jeśli jest miejsce, w którym woda może odpływać, warto zainstalować system odwadniający. Ale aby zacząć wszystko od nowa lub przy tworzeniu nowego trawnika, dodaj ostry piasek i wierzchnią warstwę gleby bogatą w materię organiczną.

Peter Landschoot, profesor Turfgrass Science w Penn State College of Agricultural Sciences, również radzi uważać przy kupowaniu nasion lub darni: „Nie polegaj na markach ani nie wybieraj nasion, ponieważ na torbie napisano, że jest to mieszanka słońca lub cienia. Przeczytaj etykietę, aby dowiedzieć się, jakie gatunki traw zawiera, procent każdego nasiona i datę testu kiełkowania. Aby uzyskać najlepsze wyniki, data testu powinna przypadać w ciągu dziewięciu miesięcy od zakupu. Procent kiełkowania powinien wynosić co najmniej 80 procent – ​​najlepiej więcej”.

Kladiusz Borowski

Architekt wnętrz i pasjonat pracy w ogrodzie. Uwielbiam dzielić się moją wiedzą z tego zakresu. Zapraszam do zadawania pytań. Chętnie podzielę się ekspercką wiedzą!

View all posts by Kladiusz Borowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *