Kiedy i jak przycinać piwonie, aby w przyszłym roku ponownie zakwitły?

piwonia

Dowiedz się, kiedy przyciąć piwonie, aby rośliny pozostały zdrowe i wolne od chorób, a także produkowały jak najlepsze kwiaty. Wiedza o tym, kiedy przyciąć piwonie jest niezbędna, jeśli chcesz utrzymać rośliny w dobrym zdrowiu i zapewnić maksymalne kwitnienie w przyszłym roku.

Nauka uprawy piwonii jest jednym z najbardziej satysfakcjonujących zajęć ogrodniczych. Niewiele innych roślin oferuje tak szeroką gamę form i kolorów, od najczystszej bieli, przez cytrynowożółty, najdelikatniejszy róż i najgłębszą czerwień.

„Słynące z przerośniętych kwiatów piwonie są cenioną rośliną krajobrazową, często używaną do kwiatów ciętych”, mówi Lindsay Pangborn, ekspert ogrodnictwa w Bloomscape.

„Ograniczenie piwonii to kluczowa sprawa do zrobienia, ale ważne jest, aby pomyśleć o czasie. To staranne wyważenie względów estetycznych i zdrowotnych”.

Poza wiedzą, kiedy przyciąć piwonie, ważne jest również, aby wiedzieć, kiedy sadzić piwonie , jeśli dodajesz nowe odmiany do ogrodu. Dodatkowo, jeśli twoje piwonie nie kwitną , ten przewodnik pomoże.

KIEDY ODCIĄĆ PIWONIE – PORADNIK EKSPERTA

Twój lokalny klimat może wpłynąć na to, kiedy przyciąć piwonie, ponieważ te w cieplejszych strefach zakwitną wcześniej niż te w chłodniejszych strefach – sprawdź strefę odporności roślin USDA. Piwonie można uprawiać w strefach 3-9, w zależności od odmiany.

„W zależności od tego, gdzie mieszkasz, sezon wegetacyjny piwonii może trwać od kwietnia do czerwca” – mówi Gabriel J. Croteau, mistrz ogrodnictwa i konsultant w Juliei Salone.(otwiera się w nowej karcie).

„Może być kuszące przycinanie piwonii, gdy tylko liście zaczną źle wyglądać, ale najlepiej jest poczekać, aż opadną, aby je przyciąć. Dzieje się tak dlatego, że rośliny wciąż potrzebują energii na przyszły rok, a więc wcześniejsze ich przycięcie może wpłynąć na przyszłoroczne kwiaty”.

Kiedy nadejdzie jesień, a liście piwonii zmienią kolor na żółty lub brązowy, to czas na cięcie. 

„Przywróć je z powrotem do około 1 cala (2,5 cm)”, mówi Jennifer Green, botanik i ekspert w Positive Bloom. „Jeśli roślina jest poważnie uszkodzona lub zarośnięta, należy ją przyciąć jak najbliżej podstawy. 

„Możesz także usunąć zdrowe gałęzie, które stykają się ze sobą, usuwając mniej rozwiniętą gałąź z mniejszą liczbą pąków.”

CZY MOGĘ WYCIĄĆ MOJE PIWONIE W SIERPNIU?

Sierpień nie jest najlepszym czasem na wycinanie piwonii, ponieważ nie pozwala liście wchłonąć tyle energii, ile potrzebuje na następny rok.

„Ulistnienie piwonii ma tendencję do zanikania, począwszy od sierpnia, ponieważ wtedy roślina w naturalny sposób zaczyna przekierowywać energię z rosnących liści na rzecz podziemnych bulw. Bulwy te pozwalają roślinie magazynować energię na następny sezon” – wyjaśnia Pangborn.

„Chociaż liście mogą nie wyglądać wspaniale, najlepiej jest pozwolić im pozostać, aby mogły kontynuować fotosyntezę i gromadzić energię dla rośliny.”

PRZYCINANIE PIWONII NA WIOSNĘ

O ile nie przycinasz starego wzrostu pozostałego z poprzedniego roku, nie możesz przycinać piwonii na wiosnę, ponieważ może to zaszkodzić roślinie i uniemożliwić jej kwitnienie.

Jest jednak jeden wyjątek od reguły. „Jedyna piwonia, którą powinieneś przyciąć na wiosnę, to piwonia drzewna” – mówi Croteau. — Nie przyciąłbyś go jesienią, tak jak robi się zielną piwonię lub piwonię Itoh. Wczesna wiosna to najlepszy czas na przycinanie piwonii

CZY PIWONIE TRZEBA PRZYCINAĆ NA ZIMĘ?

Najlepiej przyciąć piwonie przed zimą jesienią i odrzucić całą martwą materię roślinną. 

„Piwonie są podatne na problemy z grzybami liściowymi, a pozostawienie zainfekowanych liści na roślinie przez zimę może narazić nowy wzrost na szkodliwe patogeny, które zimowały na starych liściach” – mówi Pangborn.

Przycinanie piwonii przed zimą również utrzymuje porządek w ogrodzie. „Jeśli ich nie pokroisz, liście i łodygi psują się, stają się papkowate i opadają na ziemię” – mówi Green.

CZY MOŻNA WYCIĄĆ PIWONIE PO TYM, JAK ZAKWITNĄ? 

„Nie należy przycinać piwonii po tym, jak zakwitną, ponieważ liście wykonują dużo pracy w okresie wegetacji, zbierając energię dla rośliny. Jednak po tym, jak zakwitną, powinieneś martwe piwonie” – mówi Pangborn.

Zawsze używaj czystych, ostrych sekatorów, aby usunąć zużyte kwiaty, aby uniknąć ryzyka przeniesienia choroby. 

„Pozwolenie na przetrwanie starych kwiatów może przyczynić się do wzrostu grzybów na roślinie, a także być nieestetycznym” – dodaje Pangborn. „Najlepiej jest również usunąć wszelkie łodygi, które giną przez cały sezon, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.”

CO SIĘ STANIE, JEŚLI NIE OGRANICZYSZ PIWONII? 

Jeśli nie przytniesz piwonii, stare liście będą nieestetyczne zimą i wiosną – ale w następnym roku powinny jeszcze zakwitnąć. „Należy pamiętać, że zwiększa to prawdopodobieństwo, że wszelkie stare problemy z grzybami zostaną przeniesione wiosną na delikatny nowy wzrost” – dodaje Pangborn.

Kladiusz Borowski

Architekt wnętrz i pasjonat pracy w ogrodzie. Uwielbiam dzielić się moją wiedzą z tego zakresu. Zapraszam do zadawania pytań. Chętnie podzielę się ekspercką wiedzą!

View all posts by Kladiusz Borowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *