Najlepsze zimozielone pnącza – 10 wieloletnich pnączy

pnacza zimozielone

Te wiecznie zielone pnącza sprawią, że Twoje podwórko będzie wyglądać dobrze o każdej porze roku. Niezależnie od tego, czy przebudowujesz swoje podwórko od podstaw, czy po prostu chcesz wprowadzić osłonę prywatności lub cienia, ważne jest, aby uwzględnić wiecznie zielonych pnączy.

Idealne do wspinania się i zakrywania ścian, ogrodzeń i kratek – wizualnie poszerzając granice ogrodu przez cały rok, wiecznie zielone pnącza mogą dodać bardzo potrzebnego koloru, tekstury i schronienia dzikim zwierzętom, jeśli są trenowane również na pergolach i łukach.

10 NAJLEPSZYCH ZIMOZIELONYCH PNĄCZ

Są to wieloletnie pnącza należące do najlepszych roślin pnących, jakie można zasadzić.

1. NAJLEPSZE ZIMOZIELONE PNĄCZE DO CIENIA

Hedera colchica 'Sulphur Heart’ AGM – Paddy’s Pride to doskonały perski bluszcz o dużych, zielonych liściach w kształcie serca, posypanych limonką i złotem. Może być używany do pokrywania ścian lub tworzenia okrywy gruntowej i jest idealny, jeśli szukasz pomysłów na cień ogrodowy , ponieważ gęsto pokryje każdą kratę. 

„Hedery świetnie nadają się do cienia” – mówi Irene Kalina-Jones, projektantka krajobrazu w Outside Space NYC w Nowym Jorku. „Lubię 'Sulphur Heart’, ponieważ jest różnorodny, dzięki czemu w cieniu pojawia się lekkie odbicie. Lubię go na ścianach lub drzewach, zmieszany z innymi odmianami. Świetnie sprawdza się również w sezonowych, zimowych doniczkach”.

Pamiętaj, że niektóre inne formy bluszczu (takie jak H. helix ) mogą być inwazyjne w niektórych częściach USA, więc przed wyborem bluszczu sprawdź, co jest zalecane w Twojej okolicy. 

Dojrzałe rośliny, które mogą się wspinać, wytworzą kule jesiennych kwiatów, które karmią pszczoły, a następnie czarne jagody, które karmią ptaki

To samoczepne pnącze najlepiej sprawdza się na dobrze przepuszczalnej glebie o odczynie obojętnym do zasadowego w półcieniu.

2. NAJLEPSZE ZIMOZIELONE PNĄCZE DO DONICZEK

Sollya heterophylla – pnącze bluebell to australijskie pnącze, które latem ma skupiska pięknych lazurowych dzwonków. 

W ciepłych regionach może być uprawiana na zewnątrz, na dobrze przepuszczalnej, wilgotnej, żyznej glebie w osłoniętym słońcu. Ale w zimnych obszarach najlepiej jest w oranżerii; alternatywnie, młode rośliny można hodować jako pomysły na ogrodnictwo kontenerowe , które zimuje się w ogrzewanej szklarni.

3. NAJLEPSZE WIECZNIE ZIELONE PNĄCZE NA ZAPACH

Trachelospermum jasminoides AGM to doskonałe, wiecznie zielone pnącze o błyszczących zielonych liściach, które zimą przybierają szkarłatne odcienie i letnich kwiatach przypominających jaśmin w kolorze kości słoniowej, które mają silny zapach herbaty – co czyni je jednym z najlepszych pnączy kwitnącyc . 

„Każdy ogród powinien mieć T. jasminoides ” – mówi londyńska projektantka ogrodów Claire Mee, ’ – jest bez wątpienia jednym z najlepszych zimozielonych pnączy. Zgrabne, ciemnozielone liście można przybierać w dowolny sposób: na przykład na okablowaniu w kształcie rombu, aby atrakcyjnie pokryć ściany. Jest dobrze wychowany i nie zrzuca masy liści po całym ogrodzie. Kiedy kwitnie w miesiącach letnich, upojny zapach jest nie do pobicia”. 

Jego nazwy zwyczajowe to jaśmin gwiazdowy lub jaśmin konfederacyjny (co odnosi się do Wielkiej Konfederacji Malajskiej, ponieważ roślina pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej). 

Uprawiaj jaśmin na osłoniętej ścianie południowej lub zachodniej. 

4. NAJLEPSZE WIECZNIE ZIELONE PNĄCZE NA KRATĘ

Clematis armandi (syn. C. armandii ) – zanim je zobaczysz, poczujesz pachnące marcepanem kwiaty tego powojnika. Białe, gwiaździste kwiaty otwierają się wiosną nad długimi, ciemnozielonymi liśćmi. 

„ C. armandi jest silnie perfumowana”, mówią Chris i Suzy Cocks ze specjalistycznej szkółki powojników Taylors, „i ma liście przypominające wawrzyn, które świetnie nadają się do bardzo dobrego, gęstego pokrycia”. 

Kiedy wyhodujesz powojniki, daj temu pnączowi coś, do czego może się przyczepić, na przykład kratę, w żyznej, dobrze przepuszczalnej glebie. Ta odmiana należy do najlepszych powojników do uprawy. Górna roślina potrzebuje osłoniętego słońca, ale korzenie potrzebują cienia, który zapewniają rośliny znajdujące się przed nimi. Przycinaj powojniki dwa razy w roku, aby zachować formę. Należy pamiętać, że roślina jest toksyczna dla psów. 

5. NAJLEPSZE ZIMOZIELONE PNĄCZE NA KWIATY I OWOCE

Holboellia latifolia (syn. Stauntonia latifolia ) – nazwa „szerokolistna winorośl” nie skłania do sprintu do zakupu, ale to jedno z najlepszych wiecznie zielonych pnączy. 

Oprócz dużych, gęstych, błyszczących liści wytwarza fioletowe lub kremowo-zielone wiosenne kwiaty pachnące melonem i jaśminem oraz jadalne jesienne, purpurowe owoce w kształcie kiełbasy. Rosną na dobrze przepuszczalnej glebie w osłoniętym słońcu lub półcieniu. 

6. NAJLEPSZE ZIMOZIELONE PNĄCZE NA LETNI I JESIENNY KOLOR

Lapageria rosea AGM – chilijski dzwonek obwieszony czarującymi, dużymi, woskowymi różowo-czerwonymi kwiatami późnym latem i jesienią. 

W zimnych regionach ta delikatna roślina może być uprawiana w oranżerii, o ile jest osłonięta przed jasnym słońcem. 

Zapewnij mu coś do oplatania, np. kratę, w wilgotnej, dobrze przepuszczalnej glebie kwaśnej do neutralnej, w osłoniętym półcieniu lub cieniu. 

7. NAJLEPSZE ZIMOZIELONE PNĄCZE NA ŚCIANY

Hedera helix 'Buttercup’ AGM – ten żółty bluszcz pospolity wprowadza do ogrodu złote ciepło nawet w środku zimy. Będąc wolno rosnącą i zwartą, można ją wykorzystać do oświetlenia podstawy pnia drzewa lub posągu. 

„Uwielbiam tę odmianę bluszczu” – mówi projektant krajobrazu z Pensylwanii, Nathan Tuno, który pracuje w Roots Landscape Inc. „Kolor limonkowo-maślany liścia, zwisający pokrój i wolno rosnący charakter sprawiają, że świetnie nadaje się do pojemników i małych przestrzeni”. Należy unikać  bardziej energicznych form H. helix w środkowo-zachodnich stanach USA, gdzie są one inwazyjne.

Małe, klapowane liście są intensywnie żółte w słońcu, ale limonkowo zielone w cieniu. To samoprzyczepne pnącze nie lubi konkurencji z innymi roślinami i rozwija się w dobrze przepuszczalnej glebie od obojętnej do zasadowej. 

8. NAJLEPSZE ZIMOZIELONE PNĄCZE DLA ZAPYLACZY

Pileostegia viburnoides to liściaste hortensje samoprzylepnedo cienia. Drobne kwiaty kości słoniowej otwierają się w sierpniu w puszystych kępkach i opadają nad długimi, błyszczącymi, zielonymi liśćmi. 

Pleostegia viburnoides to świetne, wiecznie zielone pnącze do cienia”, mówią eksperci z firmy Architectural Plants. „W najlepszym wydaniu, najbardziej soczysta, najbardziej zielona, ​​błyszcząca, mięsista i egzotyczna rzecz, jaką kiedykolwiek spotkasz”.

Rozkwit może potrwać kilka lat, ale warto poczekać. Posiadając moc nektaru, która przyciąga każdego owada w okolicy, najlepiej sadzić ją w odpowiedniej odległości od miejsc siedzących. 

Sadzić w żyznej, przepuszczalnej glebie w osłoniętym półcieniu lub cieniu i podawać pokarm bogaty w azot. 

9. NAJLEPSZE ZIMOZIELONE PNĄCZE NA ZIMOWY KOLOR

Clematis cirrhosa var. purpurascens 'Freckles’ AGM – od listopada do lutego ten wiecznie zielony powojnik jest obwieszony dzwonkami koloru wiesiołka, które są mocno nakrapiane bordowymi i stanowią pożywienie dla pszczół. Nazwa pochodzi od córki hodowcy powojników Raymonda Evisona, Rebeki, która miała wiele piegów, gdy była mała. 

„O każdej porze roku jest idealny powojnik” – mówi Irene Kalina-Jones, projektantka krajobrazu w Outside Space NYC w Nowym Jorku. „Można je uprawiać praktycznie w dowolnym miejscu w ogrodzie. Lubię je na płotach i wolnostojących kratach. 

Będąc bardziej delikatnym niż większość innych powojników, „Piegi” wymagają osłoniętej ściany od strony południowej lub zachodniej, w wilgotnej, dobrze przepuszczalnej glebie o odczynie od obojętnego do zasadowego. 

10. NAJLEPSZE WIECZNIE ZIELONE PNĄCZE ZAPEWNIAJĄCE PRYWATNOŚĆ

Solanum crispum 'Glasnevin’ AGM – chilijskie drzewo ziemniaczane to pnący krzew, który latem i wczesną jesienią wytwarza pachnące niebiesko-fioletowe kwiaty, a następnie niejadalne żółte owoce. 

Chociaż należy do rodziny ziemniaków i chociaż jest jedną z najpiękniejszych wiecznie zielonych roślin , wszystkie jej części są trujące. Rosną w wilgotnej, dobrze przepuszczalnej glebie neutralnej do zasadowej na słońcu i przywiąż do drucianej ramy lub kraty. Zimozielone w ciepłych regionach.

CZYM JEST SZYBKO ROSNĄCE PNĄCZE WIECZNIE ZIELONE?

Clematis armandii to szybko rosnące, wiecznie zielone pnącze, które z radością wspina się po kratach, pergolach i łukach. Trzeba go wiązać i przycinać kilka razy w roku, aby zachować kształt, ale zachowuje błyszczące zielone liście przez cały rok, a wiosną nagradza Cię pachnącymi kwiatami w kształcie gwiazdy. Posadź korzenie w cieniu i przygotuj się na to, aby łodyga z czasem zdrewniała, więc staranny trening od samego początku jest koniecznością.

KTÓRA PNĄCA PNĄCA POZOSTAJE ZIELONA PRZEZ CAŁY ROK?

Naszym ulubionym wiecznie zielonym pnączem jest Trachelospermum jasminoides – który jest wspaniałym wiecznie zielonym pnączem na tarasy i tarasy. Gęstszy i bardziej wytrzymały od klasycznego jaśminu, ma błyszczące zielone liście, które zimą przybierają szkarłatne odcienie, a letnie kwiaty przypominające jaśmin w kolorze kości słoniowej mają silny zapach herbaty.

Kladiusz Borowski

Architekt wnętrz i pasjonat pracy w ogrodzie. Uwielbiam dzielić się moją wiedzą z tego zakresu. Zapraszam do zadawania pytań. Chętnie podzielę się ekspercką wiedzą!

View all posts by Kladiusz Borowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *