Pomysły na ścianę przy schodach – 10 sposobów na piękne udekorowanie

Skorzystaj z tych pomysłów na ścianę schodową, aby ta część Twojego domu była szykowna, wyrafinowana i pełna osobowości. Duża przestrzeń, ściany klatki schodowej i przedpokój zasługują na twoją dekoracyjną uwagę i tu właśnie pojawiają się te pomysły na ścianę klatki schodowej. 

Użycie koloru, wiszące tapety lub dodanie boazerii może przekształcić zwykłe ściany, podczas gdy dzieła sztuki, rzeźby ścienne lub inne wiszące na ścianie ekspozycje mogą również nadać tej części charakteru Twojego domu i sprawić, że schody będą czymś więcej niż tylko drogą w górę i w dół.

Tutaj zebraliśmy pomysły na ściany w przedpokoju i klatki schodowej wraz z poradami ekspertów, aby Twoje pomysły na korytarz były piękne i indywidualne.

10 POMYSŁÓW NA UDEKOROWANIE ŚCIANY PRZY SCHODACH

Wykorzystaj w pełni duże puste płótno nad i pod schodami dzięki pomysłom na ścianę schodów do domów zarówno nowoczesnych, jak i tradycyjnych w ich stylu. Od pomysłów na schody , które zawierają elementy strukturalne, takie jak panele, po proste sztuczki, takie jak wiszące dzieła sztuki, to nasze ulubione.

1. UTWÓRZ WINIETĘ

Niezależnie od tego, czy szukasz pomysłów na lądowanie, czy sposobu na zwrócenie uwagi na ścianę u dołu schodów, zawsze znajdziesz obszar, który może stać się centralnym punktem dzięki sprytnej stylizacji.

„W tym konkretnym projekcie wprowadziliśmy bardziej klasyczną, ale dość ciężką przestrzeń wewnętrzną, a odświeżenie strefy wejściowej pomogło nadać lepszy ton całemu domowi” – ​​wyjaśnia Liz Lapan, kierownik salonu w  In Detail Interiors .(otwiera się w nowej karcie).

„Po nałożeniu świeżej warstwy farby chcieliśmy zachować uczucie czystości, ale zaoferować wygodną małą winietę z grafiką na ścianach (strefy klatki schodowej są zawsze świetną przestrzenią na więcej powieszenia w stylu salonowym z grafiką, co oznacza, że ​​można użyć litania różnych stylów i rozmiarów sztuki) i dodano stół w foyer w połączeniu z kilkoma stołkami.

„Robiąc to w domu, pomyśl o swoich liniach wzroku, kolorach, mieszance stylów oprawek – i nie bój się najpierw położyć rzeczy na podłodze i użyć znajomego, aby pomóc utrzymać rzeczy, aby zobaczyć, jak wyglądają i czują się wcześniej zobowiązując się do umieszczenia ich na ścianie.

2. ZRÓB POKAZ

Pomysły na dekoracje ścienne to świetny sposób na stworzenie interesującego miejsca i możesz łatwo wybrać ekspozycję na ścianie klatki schodowej z obiektami rzeźbiarskimi. Te okrągłe kawałki tworzą płynny kształt, ale są wystarczająco blisko siebie, aby wywrzeć wrażenie jako grupa.

Są zawieszone na tle tapety, ale ich kształt i faktura zapewniają, że nie zgubią się w odważnym wzorze. Podobne kolory i zaokrąglone linie sprawiają, że połączenie wyświetlacza i tapety jest spójne.

3. SPRAW, ABY ŚCIANY KLATKI SCHODOWEJ BYŁY ZASKAKUJĄCE

Niekonwencjonalne wybory mogą mieć wpływ na pomysły na ścianę schodową. „Aby uzyskać nieszablonowy pomysł i zastosowanie, dodałam buty na ścianach i sufitach, skręcając cztery kondygnacje schodów w tym współczesnym domu” – mówi Jessica Davis, główna projektantka  JL Design.

„Podążając śladami butów, prowadzisz na taras na dachu, gdzie możesz się wylegiwać. Ta nieoczekiwana instalacja wywołuje niespodziankę i radość dla tych, którzy wchodzą, wprowadzając przy tym zabawne akcenty kolorystyczne”.

4. WYBIERZ TAPETĘ Z OŚWIADCZENIEM

Odpowiednie pomysły na ścianę schodów mogą sprawić, że będzie to miejsce docelowe, a nie tylko przestrzeń komunikacyjna – a pomysły na tapetę do przedpokoju są oczywistą opcją.

„Schody na tym zdjęciu znajdują się w głównym wejściu do domu” – mówi Mark Lavender, główny projektant  M. Lavender Interiors.

„Szukaliśmy tego mocnego wyrazu, kiedy wszedłeś do domu i znalazłeś go dzięki tapecie Shanghai od Scalamandré. Zdecydowaliśmy się na to i użyjemy go na wszystkich ścianach, a także na dopasowanym materiale na abażurze rzymskim”.

5. UŻYJ PANELI DO ŚCIAN KLATKI SCHODOWEJ

Pomysły na panele są klasycznym wyborem na ściany klatki schodowej i mają zarówno estetyczne, jak i praktyczne korzyści.

„Boazeria dodaje głębi temu przedpokojowi i uatrakcyjnia przestrzeń” – mówi Julie Dodson z Dodson Interiors(otwiera się w nowej karcie). „Na schodach panele są przyjemne, ponieważ można je wytrzeć i łatwo wyczyścić.

„Ten konkretny dom został wypatroszony i odrestaurowany, a my chcieliśmy nadać ścianie pewną głębię i fakturę. Możesz to zrobić z tapetą, ale to nie był styl właścicieli domów. Są nieco bardziej tradycyjne i przejściowe, więc wybraliśmy bardziej nowoczesną boazerię z równymi kwadratami”.

6. POMNÓŻ POGLĄD

Rozważ powieszenie lustra oprócz grafiki na ścianie klatki schodowej. Dekorowanie lustrami może zapewnić przyjemny alternatywny widok szczegółów klatki schodowej i wyboru biegacza schodowego lub dywanu, a także zawieszonej tam grafiki.

Wymiary ściany klatki schodowej dają możliwość powiększenia wiszącego tam lustra, a także zdjęć, aby uzyskać czysty i niewybredny wygląd.

7. BĄDŹ ODWAŻNY Z GRAFIKĄ

Pomysły na galerie ścienne są ulubionym wyborem dekoracji ścian klatki schodowej i pozwalają na maksymalne wykorzystanie elementów, ponieważ znajdują się one w często używanej części domu.

„Nasz klient miał bardzo eklektyczną i potężną kolekcję dzieł sztuki, w tym te słynne grafiki”, mówi Mark Lavender. „Wybraliśmy podstawowy czarno-biały wzór w kratę, aby służyć jako płótno dla bardziej odważnych dzieł sztuki”.

8. WYBIERZ TEKSTUROWĄ ŚCIANĘ SCHODÓW 

Aby uzyskać subtelny, ale niewątpliwy detal dekoracyjny, rozważ teksturowe wykończenie ściany klatki schodowej.

„To są pływające schody z ułożoną kamienną ścianą w tle” – mówi Missy Stewart, główny projektant w  Missy Stewart Designs.

„Zapalone drzewo to piękny, powitalny sygnał ostrzegawczy w tym wpisie. Dodaliśmy replikę kraty miejskiej, aby dopełnić wygląd.

9. ZACHOWAJ RÓWNOWAGĘ DZIĘKI CECHOM ARCHITEKTONICZNYM

Kiedy schody są wyróżniającą cechą domu, warto zachować powściągliwość przy rozważaniu pomysłów na ścianę klatki schodowej.

„Robert Dame z Houston wykonał architekturę tego domu” – mówi Julie Dodson. „Drewniane belki i asymetryczny sufit tworzyły nastrojowe tło dla schodów. Czasami trzeba pozwolić architekturze mówić sama za siebie, jeśli chodzi o dekorowanie schodów. Tutaj bardziej chodziło o tekstury niż o cokolwiek innego.

„Grafika nie musiała być duża ani przytłaczać przestrzeni; jest proporcjonalna do małej skali schodów. Większa praca odebrałaby architekturze i temu nastrojowi.

10. BAW SIĘ TRADYCJĄ

Zawieszenie tapety z klasycznym wzorem może nadać tradycyjnej nutce wejście do domu, a także uatrakcyjnić klatkę schodową. Warto jednak połączyć pomysły na tapetę do przedpokoju z bardziej współczesnym wystrojem.

„Wybraliśmy tę bardzo tradycyjną adamaszkową okleinę ścienną na schody w domu naszego klienta”, mówi Mark Lavender.

Jeśli chodzi o wybór prowadnicy schodowej: „Podobało nam się wprowadzenie bardziej nieregularnego, nowoczesnego wzoru, który będzie kontrastował ze ściśle tradycyjnym pokryciem ściennym” – wyjaśnia. „Uwielbiamy napięcie, jakie tworzą ze sobą te dwie koncepcje”.

JAK MOGĘ UATRAKCYJNIĆ MOJĄ ŚCIANĘ W PRZEDPOKOJU?

Szukasz pomysłu na to, by Twoja ściana w przedpokoju była stylowa? Traktuj ją tak, jak resztę domu, rozważając zmianę wyglądu ścian za pomocą farby lub tapety. W międzyczasie dodanie paneli zapewnia wyrafinowane wykończenie, ale jest również ochronne, oszczędzając ścian i zadrapań w ruchliwym domu rodzinnym.

Rozważ powieszenie zdjęć, niezależnie od tego, czy jest to galeria tematyczna, czy ta połączona kolorem ramek do zdjęć. Przedmioty mogą tworzyć alternatywną ekspozycję na ścianach, a ponieważ ściany klatki schodowej mogą być duże, istnieje możliwość pokazania większych elementów, od ozdób ściennych po bardziej dziwaczne znalezione elementy.

JAK UDEKOROWAĆ MAŁE SCHODY?

Niewielkie schody, mimo swoich proporcji, mogą z łatwością pomieścić ozdobny cios. Ważne jest, aby nie utrudniać wchodzenia i schodzenia po schodach, więc do ścian używaj farby lub tapety, zamiast wieszać obrazy lub inne elementy, jeśli mogą one zostać uderzone podczas codziennych przychodzących i wychodzących.

Użyj pomysłów na malowanie schodów, aby ubrać gładkie stopnie lub rozważ pomysły na dywan na schody, aby uzyskać kolor, wzór i bardziej wybaczającą powierzchnię pod stopami.

Zastanów się, czy ulepszyć tralki, czy zmienić poręcz na bardziej interesujący i przyjemny w dotyku materiał – nowe pomysły na balustrady schodów mogą mieć ogromny wpływ.

Pomyśl też o pomysłowych pomysłach na oświetlenie schodów: powieś też piękne oświetlenie wiszące, zamiast trzymać się zwykłych lamp wpuszczanych w sufit.

Kladiusz Borowski

Architekt wnętrz i pasjonat pracy w ogrodzie. Uwielbiam dzielić się moją wiedzą z tego zakresu. Zapraszam do zadawania pytań. Chętnie podzielę się ekspercką wiedzą!

View all posts by Kladiusz Borowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *