Pomysły na blaty kuchenne – 14 blatów z marmuru, granitu i materiałów kompozytowych

kuchnia

Piękne pomysły na blaty kuchenne, które nie tylko będą pasować do wyglądu i stylu Twojego projektu, ale są również praktyczną opcją. Uważny wybór pomysłów na blat kuchenny jest istotną częścią procesu projektowania kuchni. Ważne jest, aby materiał pasował nie tylko do wyglądu i stylu Twojej kuchni, ale także do Twojego stylu życia.

Niektóre naturalne materiały pokrywają się gęstą patyną, inne stają się bardziej wyraziste w miarę zużywania się, ale jeśli wolisz bardziej nieskazitelny wygląd lub potrzebujesz niewielkich nakładów na konserwację, mogą nie być dla Ciebie.

Podczas kompilacji pomysłów na kuchnię kuszące jest skupienie się na wykończeniu pomieszczenia, ale funkcjonalność, trwałość i łatwość czyszczenia blatu kuchennego, który wybierzesz, jest również priorytetem, ponieważ długowieczność musi być najważniejsza dla każdego przebudowy.

„Istnieje wiele możliwości uzyskania wymarzonego wyglądu kuchni, jednak ważne jest, aby zrozumieć praktyczne zalety każdej powierzchni” – Doyeon Kim, Marketing Associate w Staron .

POMYSŁY NA BLATY KUCHENNE

„Chociaż każdy aspekt projektu kuchni jest ważny, wybór materiału na blat jest szczególnie ważny, ponieważ ma taki efekt wizualny. Rozważ cechy każdego materiału, aby dokonać najlepszego wyboru dla swojego stylu życia” – mówi Melissa Klink z Harvey Jones .

Hege Lundh, Dyrektor Marketingu Real Stone w Lundh, dodaje: „Wybór blatu będzie miał bezpośredni wpływ na ogólny wygląd Twojej kuchni; oprawi przestrzeń i będzie jedną z najczęściej używanych części pomieszczenia, więc podejmowanie właściwych decyzji jest niezwykle ważne”.

I oczywiście jest prawdopodobne, że będziesz chciał wybrać blaty kuchenne w połączeniu z pomysłami na backsplash kuchni . Poniżej rozważamy praktyczność, a także estetykę, dzięki czemu możesz być dobrze poinformowany przed podjęciem ostatecznej decyzji.

1. ZRÓWNOWAŻYĆ MATERIAŁY NA BLAT KUCHENNY

Nie ma już żadnych zasad: kieruj się tym, co osobiście Cię łączy, mówi Melissa Klink, szefowa działu projektowania w Harvey Jones .

„Warto jednak powiedzieć, że ważna jest równowaga w twoim projekcie. Niektóre z mocno żyłkowanych materiałów z efektem marmuru są niesamowite, ale są również mocne, więc unikaj zbyt wielu konkurencyjnych, odważnych stylizacji.

„Na przykład, jeśli wybierzesz intensywny granit Verde Green na powierzchnię wyspy, najlepiej będzie połączyć go z bardziej subtelnym materiałem na inne blaty.”

2. WYBIERZ SOLIDNĄ POWIERZCHNIĘ

Wykonana z żywicy akrylowej i minerałów, solidna powierzchnia, taka jak Corian , jest nieporowata, trwała, gładka i ciepła w dotyku. Oferuje również dużą swobodę projektowania, ponieważ można go formować w organicznie zakrzywione kształty z bezszwowym wykończeniem, w przeciwieństwie do kwarcu, granitu i porcelany, które wymagają połączeń dla rozmiarów większych niż maksymalne wymiary płyty.

3. ZŁÓŻ OŚWIADCZENIE Z MOSIĘŻNYM BLATEM KUCHENNYM

Dla tych, którzy chcą wyrazić siebie, najlepszym rozwiązaniem może być metalowy blat .

Podczas gdy konstrukcje ze stali nierdzewnej są powszechnie spotykane w kuchniach przemysłowych szefów kuchni, mosiądz lub miedź są cieplejszymi, bardziej stylowymi opcjami do zastosowania w domu.

Naturalnie, powierzchnie te mają właściwości antybakteryjne, co czyni je dobrym rozwiązaniem do kuchni lub łazienki, chociaż z czasem będą pokrywać się patyną i dlatego będą wymagały regularnego polerowania, aby zachować lśniący wygląd.

4. STWÓRZ RUSTYKALNY STYL Z DREWNEM

Mocny faworyt w kuchniach w stylu wiejskim i idealny do pomysłów na płytki ścienne w kuchni , blaty z litego dębu przynoszą urok i ciepło. „Często wybieramy blat z litego dębu na stół przygotowawczy” – mówi Peter Humphrey, dyrektor ds. projektowania i założyciel Humphrey Munson .

Pamiętaj, że ciepło i wilgoć mogą mieć wpływ na drewno. „Z reguły drewno i woda nie mieszają się, dlatego w miejscu zlewu zawsze należy określić kwarc lub kamień” – dodaje.

„Wiele naszych kuchni wykorzystuje kombinację materiałów warsztatowych, często z drewnem. Jako naturalny materiał będzie wymagał pewnej konserwacji, ale jego ciepło, wiele opcji w różnych rodzajach drewna i szereg efektów prania, olejowania i bejcowania sprawiają, że jest zawsze popularny” – komentuje Melissa Klink.

5. WYBIERZ WYRÓŻNIAJĄCY SIĘ WYGLĄD Z KAMIENIEM

„Blat w 100% z naturalnego kamienia to najbardziej praktyczny wybór powierzchni, jakiego możesz dokonać. Pozostając w całkowicie naturalnym stanie od kamieniołomu po kuchnię, materiał ten jest odporny na wysoką temperaturę, wodę, zarysowania, promieniowanie UV i plamy, a także jest niezwykle łatwy w utrzymaniu.

„Wybierając powierzchnię z prawdziwego kamienia, należy wziąć pod uwagę, że każdy element jest wyjątkowy i dlatego może różnić się wyglądem” – mówi Hege Lundh.

To może wnieść element indywidualności do Twojej przestrzeni – są one również bardzo odporne na ciepło i niezwykle trwałe. Te korzyści są odzwierciedlone w cenie, którą będziesz musiał zapłacić.

6. POŁĄCZ LUKSUSOWY WYGLĄD KWARCU Z NISKIMI KOSZTAMI KONSERWACJI

Jeden z najpopularniejszych blatów kuchennych (i łazienkowych), kwarc jest nieporowatą, nie wymagającą konserwacji i trwałą powierzchnią. Możesz znaleźć wykończenia, które naśladują wygląd granitu, marmuru i betonu, więc wady są minimalne.

Warto jednak zauważyć, że kwarc ma bardziej nowoczesny wygląd, jest droższy niż tego typu materiały i wymaga specjalistycznej instalacji.

„Powierzchnie kwarcowe zawierające również pigmenty i polimery są trwalsze niż większość kamienia naturalnego, odporne na plamy i zadrapania, odporne na ciepło i łatwe w utrzymaniu” – mówi Melissa Klink.

„Prawdziwy marmur jest porowaty i plami, podczas gdy kwarc oferuje wiele wspaniałych efektów marmuru. Kwarc ma również spójny wygląd: to, co widzisz w próbce, jest w zasadzie tym, co dostaniesz w swoim domu, co jest szczególnie przydatne, jeśli masz dużą kuchnię i chcesz mieć jednolitą powierzchnię. Warto również zauważyć, że niektóre z nowszych serii są produkowane przy użyciu znacznej ilości materiałów pochodzących z recyklingu”.

7. PODEJMIJ ZOBOWIĄZANIE Z MARMUREM

Piękny dla oka i chłodny w dotyku, marmur jest bardzo pożądany. „To jedna z naszych ulubionych opcji blatów” – mówi Claire Birkbeck, projektantka kuchni w firmie Neptune .

„Marmur z Carrary, z subtelnymi szarymi żyłkami, jest zawsze ponadczasowy”. W kuchni świetnie nadaje się do wałkowania ciasta, a w łazienkach może naśladować wygląd luksusowego spa. Uważaj jednak na utrzymanie autentycznego marmurowego blatu, aby zapobiec plamom.

„Jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze prawdziwej kamiennej powierzchni do kuchni, jest to, że każdy element jest wyjątkowy i dlatego może różnić się wyglądem. Chociaż jest to część piękna wyboru powierzchni w 100% z prawdziwego kamienia, ważne jest, aby upewnić się, że jesteś zadowolony z dokładnego kawałka kamienia, z którego będą wykonane Twoje blaty” – mówi Hege Lundh.

„Najlepszym sposobem na zrobienie tego jest odwiedzenie składu kamieni lub kupców kamieni. Nie tylko będziesz w stanie wybrać dokładny kawałek kamienia, z którego zostanie wykonany Twój blat, ale także uzyskasz wiedzę i doświadczenie zespołu, aby upewnić się, że wybierasz najlepszy materiał i wykończenie dla swojego domu”.

8. ZDECYDUJ SIĘ NA BLAT KUCHENNY Z LAMINATU

Powierzchnie robocze z laminatu są tańsze i łatwiejsze w montażu, ale mniej wytrzymałe niż inne materiały. Jednak dzisiejsze wykończenia premium mogą być dobrym rozwiązaniem, szczególnie w takich pomieszczeniach jak kuchnia i pralnia.

9. WYBIERZ KREATYWNĄ POWIERZCHNIĘ KOMPOZYTOWĄ

Dzięki nowoczesnym technologiom, zaprojektowane solidne powierzchnie mogą naśladować tradycyjne materiały i być wykonane tak, aby dokładnie odpowiadały Twoim wymaganiom dzięki bezszwowemu wykończeniu. Te powierzchnie kuchenne są zwykle wykonane z mieszanki akrylu i kamieni naturalnych – dzięki czemu są niezwykle wytrzymałe, łatwe w czyszczeniu oraz bardzo odporne na wysoką temperaturę i zarysowania. Należy pamiętać, że do zainstalowania kompozytowego blatu potrzebny będzie przeszkolony specjalista, co może zwiększyć koszty.

10. ZAINWESTUJ W MOCNY GRANITOWY BLAT

Stylowo wytrzymały granit pozostaje jednym z najpopularniejszych wyborów na blat kuchenny. Niezwykle wszechstronna, pasuje do nowoczesnych, tradycyjnych i klasycznych wnętrz kuchennych i może być używana do dodania głębi i elementu prawdziwego luksusu.

Oprócz setek różnych dostępnych rodzajów granitu, istnieją również różne wykończenia do rozważenia – polerowane, szlifowane, skórzane, hydro lub postarzane, ale to, co wybierzesz, zależy w takim samym stopniu od koloru i stylu Twojej szafki, jak i osobistego gustu .

„Jako naturalny materiał, każda płyta granitowa będzie wyjątkowa, idealna, jeśli chcesz uzyskać indywidualny wygląd z ponadczasowym poczuciem piękna. jest również trwała i po zamknięciu jest stosunkowo łatwa w utrzymaniu” – komentuje Melissa Klink.

11. WYBIERZ ODPORNĄ NA PLAMY POWIERZCHNIĘ CERAMICZNĄ

Blaty ceramiczne (porcelanowe) są niezwykle odporne na plamy, wysoką temperaturę, kwasy i zarysowania. Rosną ich popularność nie tylko ze względu na te właściwości, ale także dlatego, że są dostępne w szerokiej gamie kolorów i wykończeń, w tym wyglądzie betonu, metalu i kamienia naturalnego.

„Inną opcją stworzoną przez człowieka jest porcelana to materiał ceramiczny wypalany w ekstremalnie wysokich temperaturach w celu stworzenia trwałej, nieporowatej powierzchni o wysokiej odporności na ciepło i plamy” – mówi Melissa Klink.

„Jest również dostępny w wyglądzie dopasowanym do książki i żył, co zapewnia dodatkowy efekt, i jest dostępny w cieńszych formatach, od 12 mm, w przeciwieństwie do kwarcu, który ma grubość 20–30 mm”.

12. PODZIWIAJ METALOWY BLAT

Trwała, odporna na ciepło, higieniczna i nieprzepuszczalna dla wody stal nierdzewna jest ulubioną kuchnią restauracyjną i doskonale nadaje się do tworzenia industrialnej estetyki w Twoim domu. Zadrapie się jednak, ale niektórzy twierdzą, że dodaje to do jego wytartego uroku.

Inne metale pojawiające się na rynku blatów roboczych to modna miedź. Pokryty specjalistycznym nanotechnologicznym środkiem ochronnym, jest łatwy w czyszczeniu i pielęgnacji.

13. WZBOGAĆ KUCHNIĘ PRZEMYSŁOWĄ BETONEM

Industrialny wygląd betonu sprawia, że ​​jest to aktualny wybór. Został również zaprojektowany tak, aby wytrzymać intensywne użytkowanie i jest dostępny w wielu standardowych kolorach mieszanek betonowych (od białego do szarego) i można go mieszać z pigmentami, aby uzyskać mocniejsze kolory. Blaty z polerowanego betonu są płaskie i gładkie, ale beton jest porowaty i może plamić, a także jest ciężki, więc może być wymagane dodatkowe wzmocnienie.

14. POŁĄCZ DWA MATERIAŁY

Wiele odnoszących sukcesy kuchni ma kombinację materiałów na blaty, często w tym drewna. Jako materiał naturalny będzie wymagał konserwacji, ale jego ciepło, wiele opcji w gatunkach drewna i szereg efektów prania, olejowania i bejcowania sprawiają, że jest zawsze popularny.

JAK WYBRAĆ NAJLEPSZY BLAT KUCHENNY?

Pierwszym krokiem będzie decyzja o tym, jaki wygląd i styl chcesz. Najlepszą rzeczą do zrobienia na etapie planowania jest zamówienie wielu próbek blatów. Zwłaszcza kamień naturalny może zmieniać swój wygląd w zależności od oświetlenia i aby podjąć decyzję, trzeba uzyskać wrażenie rzeczywistego kamienia”, mówi Hege Lundh.

„Częścią twojego procesu projektowania będzie decydowanie, czy chcesz nieco bardziej wykorzystać element wybranej powierzchni. Od backsplashów po wyspy wodospadu, istnieje wiele sposobów na kreatywność, aby stworzyć naprawdę oszałamiające projekty. Budżet będzie miał znaczenie. udział w tym, ile jesteś w stanie zrobić, ale ważne jest, aby pomyśleć o wszystkich dostępnych opcjach, aby osiągnąć pożądany wygląd”.

ILE KOSZTUJE WYMIANA BLATÓW KUCHENNYCH?

Blaty kuchenne mogą pochłonąć znaczną część całkowitych wydatków, więc zastanów się, na co Cię stać na wczesnym etapie planowania.

Być może wybierzesz dwa rodzaje powierzchni – na przykład praktyczny kwarc wokół krawędzi kuchni i wyróżniający się marmur lub drewno na centralną wyspę, aby zrównoważyć budżet.

JAK WYBRAĆ MATERIAŁ NA BLAT?

Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji osobiście zobaczyć wybrany materiał na blat. Jeśli zdecydujesz się na naturalny marmur lub granit, spróbuj odwiedzić handlarza kamieniami.

„Nie tylko będziesz w stanie wybrać dokładny kawałek kamienia, ale wiedza zespołu zapewni, że wybierzesz najlepszy materiał i wykończenie dla swojego domu”, mówi Hege Lundh.

CZY MOŻESZ SAMODZIELNIE MONTOWAĆ BLATY?

Najprawdopodobniej będziesz musiał zabrać na pokład wyspecjalizowanego instalatora, który będzie w stanie zmierzyć, wyciąć otwory na krany lub rowki drenażowe, a następnie bezpiecznie zamocować blat.

Kladiusz Borowski

Architekt wnętrz i pasjonat pracy w ogrodzie. Uwielbiam dzielić się moją wiedzą z tego zakresu. Zapraszam do zadawania pytań. Chętnie podzielę się ekspercką wiedzą!

View all posts by Kladiusz Borowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *