Jak wybrać idealny stół do jadalni?

stol w jadalni

Stół w jadalni to jeden z najbardziej istotnych mebli w każdym domu. To właśnie wokół niego toczy się bowiem życie rodzinne. Warto więc wiedzieć, czym sugerować się podczas jego zakupu. Przygotowaliśmy więc krótki poradnik, w którym znajdziesz wskazówki dotyczące wyboru stołu do jadalni, który spełni wszystkie twoje oczekiwania.

Stawiaj na ponadczasowe rozwiązania

Stół do jadalni to jeden z tych mebli, który najczęściej służy nam przez długi czas. Dlatego też warto wybierać meble o prostej konstrukcji bez zbędnych innowacji, ozdobników czy udziwnień. Nie da się ukryć, że większość tego typu mebli sprawia, że stoły są niezbyt funkcjonalne i praktyczne. O wiele lepiej sprawdzi się stół do jadalni, który jest klasyczny a przy tym wykonany z solidnych, trwałych materiałów.

Zastanów się nad kształtem stołu

Obecnie na rynku możemy znaleźć szeroki wybór stołów do jadalni, wśród których znajdziemy stoły okrągłe, owalne, kwadratowe oraz prostokątne. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Przykładowo, okrągły stół do jadalni sprzyja wspólnym posiłkom, ponieważ, wszyscy członkowie rodziny są równorzędni. Co więcej, przy okrągłym stole możemy zazwyczaj posadzić więcej osób. Niestety, jest to rodzaj mebla, który zajmuje sporo przestrzeni. Jeśli posiadamy niewielką jadalnię wybór prostokątnego lub kwadratowego stołu będzie lepszą decyzją.

Zmierz dostępną przestrzeń

Przed zakupem stołu do jadalni warto dokładnie sprawdzić ile mamy miejsca. Warto pamiętać, że osoby zasiadające przy stole powinny mieć swobodny dostęp do podawania potraw czy przesuwania krzeseł, dlatego też należy pozostawić około 80 metrów wolnej przestrzeni między stołem a ścianą. Warto również wziąć pod uwagę liczbę osób, które będą zasiadać przy stole. By każda z nich mogła czuć się komfortowo potrzebuje około 60 centymetrów powierzchni blatu.

Postaw na solidne materiały

Wybierając stół do jadalni warto zastanowić się nad materiałem, z jakiego zostanie wykonany. Podstawowym i ponadczasowym rozwiązaniem jest oczywiście drewno, które doskonale pasuje zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacji wnętrz. Jeśli jednak urządzamy jadalnię w minimalistycznym lub industrialnym stylu możemy zdecydować się na stół szklany lub wykonany z metalu i forniru. Jeśli stawiamy na drewno warto pamiętać o tym, że jest to materiał nieco mniej odporny na temperatury czy wilgoć, dlatego też stół powinien być wykonany z twardych gatunków drewna, takich jak buk czy dąb. Dla miłośników nowoczesności doskonałym rozwiązaniem będzie zaś niezwykle efektowne drewno egzotyczne. Stoły szklane są łatwe w utrzymaniu czystości, jednak będą ryzykownym wyborem, jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta. Fornir z kolei jest materiałem, któr wyróżnia się nie tylko łatwością w utrzymaniu czystości, ale również przystępną ceną. Podczas poszukiwania idealnego stołu do jadalni warto zwrócić także uwagę na elementy konstrukcji takie jak sposób mocowania nóg czy blatu. Pozwoli nam to wybrać solidny i stabliny stół, który posłuży nam przez lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *