Jak czyścić srebro? Poradnik eksperta

gotowa do czyszczenia

Dowiedz się, jak według ekspertów czyścić srebro w domu i przywracać zmatowiałym zastawom srebrnym piękny połysk. Wiedza o tym, jak czyścić zmatowiałe i matowe srebro, jest ważną umiejętnością, którą trzeba mieć w zanadrzu, jeśli chcesz zaimponować gościom pięknie lśniącym nakryciem stołu i błyszczącymi srebrnymi sztućcami lub zachować te cenne pamiątki w nieskazitelnym stanie.

Bez względu na to, jak dobrze dbasz o swoje sztućce, z biegiem czasu będzie ono naturalnie matowieć w wyniku reakcji chemicznej spowodowanej działaniem powietrza i światła. Chociaż wszyscy chcielibyśmy mieć kamerdynera, takiego jak pan Carson z Downton Abbey, który polerowałby nasze sztućce, pod nieobecność służącego lub dwóch poprosiliśmy ekspertów o radę, jak czyścić srebro w domu.

Czyszczenie srebra jest znacznie mniej brudne, niż mogłoby się wydawać, a przywracanie jego blasku jest bardzo satysfakcjonujące. Ponadto im częściej używasz sztućców, tym mniej musisz je czyścić, a także możesz czerpać z nich znacznie więcej przyjemności. Więc podwiń rękawy i zacznij polerować…

JAK CZYŚCIĆ SREBRO?

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, rozważając sposób czyszczenia srebra, jest „łatwe to”. Polerowanie jest ścierne, więc bez względu na to, jak bardzo jesteś delikatny, najlepiej ograniczyć czyszczenie do minimum.

„Zniszczenia spowodowane nadgorliwym czyszczeniem sztućców i „staromodnych” wysoce ściernych związków mogą naprawdę dać się we znaki”, mówi ekspertka od antyków Lisa Lloyd, właścicielka Hand of Glory Antiques .

Na rynku dostępnych jest wiele zastrzeżonych środków czyszczących do srebra, od wysoce reaktywnych ciekłych chemicznych środków do czyszczenia srebra po miękkie ściereczki do polerowania. Przy tak wielu produktach dostępnych do kupienia może to być mylące, ale jeśli będziesz przestrzegać kilku prostych wskazówek, jak czyścić srebro, pomoże ci to dbać o srebro w domu.

CZYŚCIKI DO SREBRA W UŻYCIU

„Ważne jest, aby używać tylko wymaganego poziomu środka do czyszczenia srebra”, wyjaśnia Vivienne Bryan z Bryan Douglas Antique Silver , „zaczynając od najdelikatniejszego i dalej w miarę potrzeb”.

Srebrne środki czyszczące w kolejności od najdelikatniejszych do bardziej ściernych to:

 • Srebrne rękawiczki czyszczące lub rękawice z jednym palcem
 • Srebrna pianka czyszcząca
 • Srebrny płyn do czyszczenia
 • Wata srebrna

Jeśli jesteś fanem naturalnych środków czyszczących, poniżej zamieściliśmy również domowy środek do czyszczenia srebra, używając przedmiotów, które łatwo znajdziesz w spiżarni.

SREBRO, LITE SREBRO CZY SREBRNA PŁYTA?

Zanim zaczniesz czyścić srebro, „ważne jest, aby wiedzieć, czy Twoje srebro jest srebrem szterlingowym, platerowanym czy litym” – wyjaśnia Vivienne. Odpowiedź będzie miała wpływ na sposób czyszczenia srebra.

 • Srebro szterlingowe to 92,5% srebra z 7,5% innymi metalami i zwykle ma znak funta szterlinga.
 • Srebrna płyta to miejsce, w którym cienka warstwa srebra jest połączona – w procesie znanym jako galwanizacja – z innym metalem nieszlachetnym, takim jak miedź lub mosiądz.
 • Srebrna płyta może być podatna na łuszczenie się srebra lub zmianę koloru na zielony.
 • Stałe srebro zwykle będzie miało cechę wskazującą na czystość srebra.

„Srebrne płyty, zwłaszcza bardziej nowoczesne elementy, będą wymagały znacznie bardziej starannego i delikatnego czyszczenia, podczas gdy srebro lub inne rodzaje litego srebra mogą mieć mocniejsze materiały czyszczące” – wyjaśnia Vivienne. „Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze sprzedawcą srebra”.

JAK POLEROWAĆ SREBRO?

Używaj srebrnych rękawic do czyszczenia lub rękawiczek do czyszczenia, aby regularnie wycierać sztućce, a następnie będzie wymagało dalszego czyszczenia, aby usunąć pojedyncze ślady, które mogą wystąpić. „Dzięki temu srebrna patyna nadal świeci” – radzi Vivienne.

JAK POLERUJE SIĘ ZMATOWIONE SREBRO?

W przypadku sztywnych lub litych sztućców, które są tylko lekko zmatowione, wyczyść je za pomocą środków do czyszczenia srebrnej pianki lub płynnego środka do polerowania srebra.

„Środki czyszczące z pianki Silver są przyjemne i delikatne i nadają się do bardziej dekoracyjnego srebra, ponieważ nie pozostawiają osadów, które mogą się nawarstwiać” – radzi Vivienne

Jeśli do czyszczenia srebra używasz srebrnego środka czyszczącego w płynie, dobrze wstrząśnij butelką przed użyciem, a następnie „nałóż środek czyszczący gąbką lub ściereczką, zmyj wszelkie pozostałości – tylko na elementach, które nie zawierają żadnych innych materiałów – osusz i wyszczotkuj szczegółowo. Zakończ ściereczką do kurzu” – radzi Henry Willis , sprzedawca antycznego srebra.

„Preferowane przez nas płynne środki czyszczące nie mają wyrazistego koloru, jak na przykład czerwony, który można znaleźć na wielu srebrnych płynnych środkach czyszczących w USA, które mogą pozostać i zostać osadzone w dekoracyjnych srebrnych detalach” – dodaje Vivienne, która poleca Town Talk , Goddards. i Silvo – wszystkie łatwo dostępne w USA i Wielkiej Brytanii.

Zawsze pamiętaj o wymianie pokrywek puszek i butelek ze srebrnym środkiem czyszczącym, ponieważ w przeciwnym razie wyschną.

JAK CZYŚCIĆ MOCNO ZMATOWIONE SREBRO LUB LITE SREBRO?

Jeśli sztućce są mocno zmatowione i czarne, konieczne jest użycie lekko ściernej pasty do polerowania, aby przeciąć powierzchnię.

„W przypadku gładkich elementów o płaskich powierzchniach lepszy jest płynny środek do polerowania srebra – i zaskakująco mniej ścierny niż wata. Środek do polerowania powierzchni można usunąć żółtą szmatką do kurzu, a szczegóły wyszczotkować srebrnym pędzlem” – radzi Henry Willis.

„Polecam używanie srebrnej waty do zdobienia, używanie miękkiej szczoteczki do zębów i bambusowego patyczka do kebaba – zwykle z odrobiną waty na końcu – aby zagłębić się w szczegóły” – kontynuuje Henry.

Pamiętaj jednak, że wszystko, co jest bardzo ścierne, spowoduje niezliczone drobne zadrapania, które zniszczą powierzchnię sztućców.

„Srebrny środek do czyszczenia waty może być cięższy, ale nie trzeba go mocno pocierać, bardzo lekki dotyk najczarniejszego srebra może dać ci radość z oglądania pięknego srebrnego koloru, który powraca, gdy delikatnie go wycierasz” – mówi Vivienne. . Następnie wypoleruj do połysku miękką szmatką.

JAK CZYŚCIĆ SREBRNĄ PŁYTĘ?

Srebrna płyta wymaga starannego i delikatnego czyszczenia.

Ostrożne użycie srebrnej waty, srebrnej pianki do czyszczenia lub srebrnego środka czyszczącego w płynie jest w porządku, chyba że element został ponownie nałożony. „W razie wątpliwości najlepiej jest, jak poprzednio, trzymać się płynnego środka do polerowania srebra i miękkiej ściereczki do kurzu” – wyjaśnia Henry Willis.

Starą płytę Sheffield należy czyścić tylko płynnym środkiem do polerowania, ponieważ materiały ścierne ostatecznie uszkodzą powierzchnię.

JAKI JEST NAJLEPSZY DOMOWY ŚRODEK DO CZYSZCZENIA SREBRA?

Chociaż jesteśmy wielkimi fanami naturalnych metod czyszczenia, należy zwrócić uwagę na ostrożność, ponieważ użycie staromodnych środków niekoniecznie jest najlepsze do czyszczenia starego lub antycznego srebra .

„Chociaż staromodne sposoby czyszczenia srebra mogą działać, niewiele starych środków jest delikatnych dla antycznego srebra. Na przykład, jeśli czyścisz srebro sodą oczyszczoną, może to być szkodliwe dla patyny srebra” – mówi Vivienne Bryan.

Poniższe metody można stosować w przypadku nowszych sztućców, ale należy je stosować ostrożnie w przypadku sztućców zabytkowych lub antycznych.

JAK CZYŚCIĆ SREBRO SODĄ OCZYSZCZONĄ?

Ta sprytna i przyjazna dla środowiska metoda czyszczenia srebra może przynieść zaskakująco skuteczne rezultaty w przypadku silnych matowień, a Melissa Maker firmy Clean My Space przysięga na to.

Wystarczy soda oczyszczona, ocet, sól, wrząca woda, folia aluminiowa i plastikowa miska.

 • Wyłóż plastikową miskę folią aluminiową, błyszczącą stroną do góry.
 • Dodaj wystarczającą ilość wrzącej wody, aby przykryć sztućce
 • Dodaj dwie łyżki sody oczyszczonej i 1 łyżkę soli na litr wody/ 1 szklankę na galon
 • Dodaj 1/2 szklanki białego octu – przygotuj się na musowanie
 • Wymieszaj wszystko razem, aż rozpuści się w wodzie
 • Umieść srebrne przedmioty w misce
 • Pozostaw na kilka minut, aż nalot się uniesie
 • Odwróć je, jeśli to konieczne
 • Wyjmij sztućce za pomocą szczypiec
 • Gdy sztućce są wystarczająco chłodne, aby je nosić, zetrzyj pozostały nalot miękką ściereczką do polerowania

Ta technika czyszczenia zmatowionego srebra to dobry sposób na czyszczenie srebrnych sztućców. „Jednakże jest to trudna metoda i nie polecałabym jej w przypadku dobrego antycznego srebra” – radzi ekspert od antyków Lisa Lloyd.

PORADY EKSPERTÓW DOTYCZĄCE CZYSZCZENIA SREBRA

 • „Srebrny dip jest przydatny do czyszczenia zębów srebrnych widelców, ale zawsze myj je dokładnie, ponieważ nie smakuje ładnie!” radzi Henry Willis.
 • „Gdy srebro jest czyste, wystarczy je tylko szybko przetrzeć miotełką, aby utrzymać je w takim stanie. Zwykle nie myję ściereczek do kurzu, ponieważ zawarte w nich resztki srebrnego środka do kurzu mogą sprawić, że będą skuteczniejsze niż świeżo wyprane” – dodaje Henry.
 • „Najlepszą ściereczką do czyszczenia ze srebrem jest miękka ściereczka, taka jak bawełniana ściereczka do kurzu lub ściereczka z cienkiej mikrofibry”, radzi Vivienne Bryan, która nie zgadza się z Henrym i zaleca pranie lub płukanie szmatki, aby podczas użytkowania nie znajdowały się na niej żadne szorstkie cząstki. .
 • „Nigdy nie używaj elastycznych opasek wokół srebrnych sztućców lub plastikowych toreb do przechowywania, ponieważ oba te elementy znacznie zwiększą tempo matowienia” – mówi Vivienne.
 • „Nie wkładaj srebrnego lub srebrnego talerza do zmywarki. Chemikalia nie tylko ją uszkodzą, ale kontakt ze stalą nierdzewną powoduje również reakcję chemiczną i jest bardzo szkodliwy” – mówi Lisa Lloyd.
 • „Sól jest największym wrogiem srebra, więc podejmij kroki, aby nigdy nie zostawiać soli w lub na sztućcach” – dodaje Lisa.
 • „Na koniec, nigdy nie zostawiaj sztućców zanurzonych w wodzie w misce do zmywania na noc. Być może wypiłeś kilka drinków po kolacji, ale zapłacisz za to rano.

Kladiusz Borowski

Architekt wnętrz i pasjonat pracy w ogrodzie. Uwielbiam dzielić się moją wiedzą z tego zakresu. Zapraszam do zadawania pytań. Chętnie podzielę się ekspercką wiedzą!

View all posts by Kladiusz Borowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *