Jak czyścić ruszty kuchenki gazowej? Sprawdzone sposoby

ruszt kuchenki gazowej

Skorzystaj z naszych najlepszych wskazówek, jak czyścić ruszty, aby utrzymać kuchenkę w idealnym stanie.

Utrzymywanie rusztów w czystości nie tylko sprawia, że ​​kulinarne czynności są przyjemniejsze, ale także bardziej higieniczne. „W kuchenkach gazowych ruszty kuchenne służą do przytrzymywania garnków i patelni nad palnikiem gazowym” – mówi Lucy Searle, redaktor naczelny ds . domów i ogrodów . „Może są silne, wytrzymałe i bezpieczne, ale dość szybko mogą stać się bardzo brudne. Rozpryski, rozlane i plamy jedzenia mogą się przypalić i mogą być trudne do usunięcia, chyba że przeprowadzisz regularne, głębokie czyszczenie”.

Możesz nie chcieć dokładnie czyścić rusztów za każdym razem, gdy gotujesz, ale czyniąc to zadanie częścią rutynowego sprzątania kuchni , staje się to drugą naturą i jest łatwiejsze za każdym razem, gdy to robisz. Postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem, jak czyścić ruszty kuchenne, a Twoja kuchnia również zyska nowe życie.

JAK CZYŚCIĆ RUSZTY PIECA? KROK PO KROKU

Podczas czyszczenia piekarnika prawdopodobnie będziesz chciał również dokładnie wyczyścić ruszty kuchenki. Większość rusztów do pieców jest wykonana z żeliwa, ponieważ jest to naprawdę wytrzymały metal. Jeśli czyścisz żeliwo , nigdy nie używaj wełny stalowej ani metalowej gąbki do szorowania, ponieważ spowoduje to zarysowanie kratek. Zamiast tego użyj wytrzymałej niemetalowej szczotki lub podkładki bez zarysowań. Jeśli używasz silnie pachnącego środka czyszczącego, takiego jak amoniak, zawsze dobrze spłucz gorącą wodą z mydłem i dokładnie wysusz, aby zapobiec rdzewieniu. Wykorzystaj to również jako okazję do wyczyszczenia palników pieców .

Domowe środki czyszczące są oczywiście lepsze i bardziej przyjazne dla środowiska, a także zużywają przedmioty codziennego użytku i niezbędne rzeczy do przechowywania szafek. 

1. PRZYGOTOWAĆ RUSZTY PIECA DO CZYSZCZENIA

Najpierw upewnij się, że ruszty są całkowicie chłodne, a następnie zdejmij je z kuchenki i wrzuć do pustego zlewu. Napełnij zlew gorącą wodą z mydłem, używając zwykłego płynu do naczyń i pozostaw kratki na dobre 15 minut.

2. PO NAMOCZENIU WYSZORUJ RUSZTY

Następnie dobrze wyszoruj, szczególnie we wszystkich zakamarkach, aby usunąć przypalone jedzenie. Możesz również użyć dodatkowego środka czyszczącego do naprawdę trudnych obszarów. Zalecamy nałożenie sody oczyszczonej sztywnym, niemetalowym pędzlem lub nierysującym padem nylonowym. 

3. USUŃ UPORCZYWY TŁUSZCZ Z RUSZTÓW PIECA

Według Smaku Domu, w przeciwieństwie do większości powierzchni, które można czyścić sokiem grejpfrutowym lub ściereczką z mikrofibry, ruszty palników kuchenek są wyjątkowo trudne do czyszczenia: „Tłuszcz i oleje przywierają do metalowej powierzchni i, w zależności od stylu rusztu, może być frustrujące w czyszczeniu wszystkie zakamarki i zakamarki. Na szczęście istnieją sprawdzone metody, które działają cały czas, za każdym razem.

„Jednym z powszechnych założeń kuchennych jest to, że odtłuszczacze powinny działać natychmiast. Znam wielu przyjaciół i członków rodziny, którzy protestują, że odtłuszczacze są nieskuteczne. Aby skutecznie wyczyścić ruszty palnika na kuchence gazowej, należy odczekać chwilę od namoczenia środków chemicznych.

„Odtłuszczacze w proszku działają lepiej na rusztach palnika, jeśli najpierw zmoczysz powierzchnię. Odtłuszczacz będzie powoli rozkładał się nagromadzony na siatce. Pozostaw odtłuszczacz na co najmniej 15 minut, ale możesz pozostawić go na 30, jeśli nagromadzenie jest ciężkie. Nie preferuję żadnej konkretnej marki, ale odkryłem, że odtłuszczacze z olejkiem cytrynowym działają lepiej niż inne rodzaje baz”.

4. OPŁUCZ RUSZTY PIECA

Po zakończeniu wypłucz kratki do czysta i wysusz czystą szmatką.

JAK NAJŁATWIEJ WYCZYŚCIĆ RUSZTY PIECA?

Najprościej wyczyścić mocno zabrudzone ruszty, zrobić pastę mieszając trzy części sody oczyszczonej z jedną częścią wody. W tej mieszance pokryj ruszty i odstaw na 20 minut. Wytrzyj palniki miękką szmatką. Jeśli pokryłeś palniki pastą z sody oczyszczonej, najpierw spłucz ją, aby uniknąć uszkodzenia wykończenia.

CZY RUSZTY KUCHENNE MOŻNA MYĆ W ZMYWARCE?

Nie czyścić rusztów palnika w zmywarce. Ruszty palnika nie nadają się do mycia w zmywarce. Rdza powierzchniowa może wystąpić, jeśli ruszty palnika lub stojaki piekarnika są moczone przez długi czas lub nie są dokładnie wysuszone. Rdza może być usunięta za pomocą wełny stalowej o wysokiej jakości oraz przez czyszczenie za pomocą nierysującego padu i łagodnego ściernego środka czyszczącego.

Kladiusz Borowski

Architekt wnętrz i pasjonat pracy w ogrodzie. Uwielbiam dzielić się moją wiedzą z tego zakresu. Zapraszam do zadawania pytań. Chętnie podzielę się ekspercką wiedzą!

View all posts by Kladiusz Borowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *