Jak usuwać rdzę z metalu i żeliwa?

rdza

Dowiedz się, jak czyścić żeliwne patelnie, meble i elementy architektoniczne, aby utrzymać je w dobrym stanie, usunąć rdzę i zapewnić im trwałość. Umiejętność czyszczenia żeliwa jest niezbędna, aby zapobiec rdzewieniu i zachować dobry wygląd przez wiele lat. Żeliwo to niezwykle wszechstronny materiał, który ma tak wiele zastosowań, od patelni i patelni po kominki i metaloplastykę.

„Żelazo jest czwartym najobficiej występującym pierwiastkiem w skorupie ziemskiej i jednym z najpowszechniej występujących metali w starszych budynkach” – mówi Douglas Kent, dyrektor ds. technicznych i badawczych w Towarzystwie Ochrony Starożytnych Budynków . „Właściwie utrzymane ślusarstwo może przetrwać wieki”.

Decydując o sposobie czyszczenia żeliwa, należy wziąć pod uwagę wiek przedmiotu oraz to, czy metal ma pomalowaną lub odsłoniętą powierzchnię.

O ile nie są emaliowane, żeliwne patelnie i patelnie są zaprojektowane tak, aby były eksponowane, a ich powierzchnia była wysezonowana olejem; kominki i piece będą wykończone pastą żelazną lub farbą w celu zabezpieczenia powierzchni; i metaloplastyka zewnętrzna prawdopodobnie zostanie pomalowana.

CZYM NAJLEPIEJ CZYŚCIĆ ŻELIWO?

Nie zawsze najlepszą rzeczą do czyszczenia żeliwa jest woda. Żeliwo jest podatne na rdzewienie, więc najlepiej unikać jego zamoczenia, chyba że metal jest dobrze chroniony przez wykończenie powierzchni lub planujesz go ponownie sezonować lub odnawiać.

„Pył, tłuszcz i brud najlepiej usuwać szmatką nasączoną benzyną lakową, a nie wodą” – mówi Roger Hunt, autor Old House Handbook .

Jeśli zamoczysz żeliwo, ważne jest, aby metal dokładnie wyschł przed przystąpieniem do renowacji lub malowania.

O ile rdzę można usunąć szczotką drucianą lub drucianą wełną, to należy unikać używania narzędzi mechanicznych, szczególnie na delikatnych lub dekoracyjnych powierzchniach, gdyż może to spowodować uszkodzenia.

Jeśli nie masz pewności, jak wyczyścić antyki z żeliwa, które są bardzo zużyte lub zardzewiałe, powinieneś zatrudnić profesjonalistę, aby je odrestaurował.

JAK CZYŚCIĆ ZARDZEWIAŁE ŻELIWO?

Żeliwo, które nie jest sezonowane lub wykończone, szybko zaczyna rdzewieć, szczególnie w wilgotnym środowisku. Dobrą wiadomością jest to, że zardzewiałe żeliwo można łatwo wyczyścić za pomocą wełny drucianej lub szczotki drucianej.

Nosząc odzież ochronną, po prostu pocieraj okrężnymi ruchami zardzewiałe miejsca, aż rdza się zużyje.

„Jeśli nakrętki i śruby są zardzewiałe, co utrudnia ich usunięcie, spróbuj spryskać olejem antyadhezyjnym i pozostawić na noc” – mówi ekspert ds. renowacji Helaine Clare. Można je następnie wymienić lub wyczyścić.

Po usunięciu rdzy z żeliwa konieczne będzie odnowienie lub ponowne sezonowanie powierzchni, aby zapobiec ponownemu rdzewieniu.

CZY OCET USUWA RDZĘ Z ŻELIWA?

Chociaż wełna druciana jest sprawdzoną i zaufaną metodą usuwania rdzy, ocet może być również używany do usuwania rdzy z żeliwa.

Po prostu wymieszaj równe części octu i wody i moczyć przedmiot przez maksymalnie osiem godzin, regularnie sprawdzając, aż cała rdza zniknie. Nie pozostawiaj przedmiotu do moczenia dłużej niż to konieczne.

Po usunięciu rdzy ważne jest, aby całkowicie ją wysuszyć przed ponownym sezonowaniem lub renowacją.

JAK CZYŚCIĆ ŻELIWO Z LAKIEROWANYM WYKOŃCZENIEM?

Jeśli pomalowane żeliwo jest w dobrym stanie, a farba nie odpadła, można je po prostu wyczyścić wilgotną ściereczką. Jednak tam, gdzie łuszczy się farba i prześwituje rdza, trzeba ją zdjąć i wykończyć.

„Wszelkie luźne farby i rdzę należy dokładnie usunąć” – mówi Hunt. „Ale niekoniecznie trzeba usunąć całą farbę. W niektórych przypadkach skorodowane obszary można przygotować, a następnie pomalować punktowo. Farbę dźwiękową można po prostu zmyć, przeszlifować, aby uzyskać klucz, a następnie użyć jako podkład pod nową farbę”.

Należy pamiętać, że starsze farby często zawierały ołów, dlatego przed szlifowaniem należy sprawdzić zestaw testowy, który tworzy szkodliwe cząsteczki kurzu. Jeśli obecny jest ołów, należy stosować metody, które nie powodują powstawania pyłu ani oparów, takie jak środek do usuwania rozpuszczalników lub cieczy kaustycznej, oraz ochrona przed zużyciem. W razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z profesjonalistą.

„Nieumiejętne oczyszczenie i nieodpowiednie przygotowanie powierzchni metalowych przed malowaniem jest głównym powodem pogorszenia jakości i korozji: każdy zastosowany system malarski będzie tylko tak dobry, jak powierzchnia pod nim” – mówi Hunt.

JAK CZYŚCIĆ PATELNIE ŻELIWNE?

Aby codziennie czyścić żeliwną patelnię lub patelnię, postępuj zgodnie z radą Le Creuset: „Zdejmij patelnię z ognia i zawsze pozwól jej ostygnąć przez 5 do 10 minut przed napełnieniem ciepłą wodą i pozostawić do namoczenia przez 15 do 20 minut przed praniem.

„Użyj szczoteczki do zmywarki, aby usunąć wszelkie przyklejone do karmelizowanych resztek jedzenia. Nie zanurzaj gorącej patelni w zimnej wodzie, ponieważ może wystąpić szok termiczny”.

Chociaż możesz użyć mydła do czyszczenia żeliwnej patelni lub patelni , nie jest to zalecane do codziennego użytku, ponieważ powierzchnia będzie musiała być później ponownie sezonowana.

Po wypłukaniu wytrzyj patelnię ręcznikiem, a następnie wysusz na małym ogniu na kuchence. Nie pozostawiaj go do wyschnięcia na powietrzu, ponieważ może to sprzyjać rdzewieniu. „Aby uniknąć rdzewienia i upewnić się, że żeliwna patelnia jest zawsze gotowa do działania, możesz regularnie szczotkować ją olejem roślinnym” – mówi James Robinson, kierownik produktu Judge and Stellar w Horwood .

Jeśli żeliwna patelnia lub patelnia zardzewiały, usuń je za pomocą drucianej wełny lub drobnego papieru ściernego, a następnie umyj i ponownie sezonuj powierzchnię.

JAK SEZONOWAĆ ŻELIWO?

Po wyczyszczeniu żeliwnej patelni lub patelni należy ją ponownie doprawić, aby zapobiec rdzewieniu i upewnić się, że żywność nie przywiera do niej. Przyprawa to w zasadzie przypieczona warstwa oleju, która nadaje patelni czarny, błyszczący wygląd.

„Aby ponownie przyprawić żeliwną patelnię, po prostu pokryj patelnię cienką warstwą oleju roślinnego, podgrzej w gorącym piekarniku w temperaturze 220°C przez co najmniej 10 minut i pozostaw do ostygnięcia w piekarniku” – mówi Robinson z Horwood. .

JAK CZYŚCIĆ KOMINKI ŻELIWNE LUB OPALANE DREWNEM?

Z biegiem czasu błyszczące czarne wykończenie żeliwnego kominka lub kominka na drewno może się zużyć, a na powierzchni mogą pojawić się plamy rdzy, dlatego ważne jest, aby go czyścić, aby był w dobrym stanie.

Należy jednak unikać zamoczenia i poczekać, aż całkowicie wyschnie przed nałożeniem farby lub innych wykończeń.

„Aby usunąć plamy rdzy lub uporczywe ślady, wytnij podkładkę ze średniej jakości wełny stalowej, aby zetrzeć rdzę i zakładając rękawice ochronne, delikatnie usuwaj ją, aż zniknie” – mówi Clare. „Za pomocą pędzla i szufelki zmieść bałagan i użyj czystej szczotki do butów, aby usunąć brud z powierzchni gotowej do malowania lub wykańczania”.

Aby wykończyć żeliwny kominek i nadać mu klasyczne, głębokie, czarne wykończenie, należy nałożyć ochronną pastę żelazną lub czarną pastę do rusztu. „Aby uzyskać błyszczące wykończenie, pozostaw na co najmniej godzinę, a następnie wypoleruj pędzlem z włosia”, mówi Clare. „Uwaga, pasta do polerowania łatwo ściera się z mebli i ubrań, więc używaj oszczędnie”. Po wyczyszczeniu palnika można użyć farby do pieców, aby przywrócić jej blask i nadać trwałe wykończenie.

JAK CZYŚCIĆ GRILLE ŻELIWNE?

Grille żeliwne mogą naprawdę pokryć się przypalonym jedzeniem. Aby je regularnie czyścić, zainwestuj w szczotkę drucianą z długim uchwytem. Po prostu rozpal grill, a gdy zrobi się naprawdę gorący, użyj szczoteczki do wyszorowania go do czysta.

Alternatywnie możesz zastosować roztwór octu lub nawet zrobić pastę z soli lub sody oczyszczonej, która będzie działać jak ścierniwo. Nałożyć pastę, a następnie szorować powierzchnię do oczyszczenia.

Jeśli żeliwny grill zardzewiał lub mocno przypalił się na jedzeniu, użyj wełny drucianej, aby go wytrzeć, a następnie dopraw ponownie, nacierając cienką warstwą oleju przed podgrzaniem.

JAK CZYŚCIĆ MEBLE OGRODOWE Z ŻELIWA?

Gdy nadejdzie lepsza pogoda, ważne jest, aby przed użyciem żeliwne meble ogrodowe były dobrze wyczyszczone i wypielęgnowane.

Ponieważ żeliwne meble ogrodowe mają lakierowane wykończenie, zwykle można je myć gorącą wodą z mydłem i ściereczką lub gąbką. Użyj nylonowej szczotki, aby dostać się do wszystkich szczelin. Opłucz meble czystą wodą i osusz świeżą szmatką, aby wydobyć połysk lakieru. Jeśli na żeliwnych meblach ogrodowych są łuszczące się plamy farby lub plamy rdzy, należy je usunąć poprzez szlifowanie i ponowne malowanie.

Kladiusz Borowski

Architekt wnętrz i pasjonat pracy w ogrodzie. Uwielbiam dzielić się moją wiedzą z tego zakresu. Zapraszam do zadawania pytań. Chętnie podzielę się ekspercką wiedzą!

View all posts by Kladiusz Borowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *