Indygo – jaki to kolor? Wszystko, co musisz wiedzieć o tym orzeźwiającym kolorze

kolor indygo

Badamy i zagłębiamy się w szczegóły debaty, jakiego koloru jest indygo? Głęboki, intensywny odcień, który pochodzi z naturalnego barwnika, indygo mieści się pomiędzy błękitem a fioletem w kolorach tęczy. Toczy się wiele dyskusji na temat tego, jaki kolor reprezentuje najbardziej indygo i czy jest bliższy odcieniowi niebieskiemu lub fioletowemu; w tym artykule omówimy często zadawane pytania podczas badania, jakim kolorem jest indygo? 

JAKIEGO KOLORU JEST INDYGO?

Oznaczony jako drugorzędny kolor na kole barw , indygo powstaje z mieszania podstawowych kolorów niebieskiego i czerwonego, tworząc piękny, bogaty odcień. Ponieważ indygo jest mieszane, dostępnych jest wiele różnych odcieni, co czasami powoduje zamieszanie co do tego, jaki ma być „prawdziwy” kolor.

Dodatkowym atutem tej barwy jest ogromna możliwość doboru niezwykle szerokiej kolekcji mebli, które świetnie komponują się z Indygo”, sugeruje Edyta Malinowska ze sklepu meblowego Remodi.pl.

Pantone wybrali swój kolor z 2022 roku jako „17-3938 Very Peri”, co opisuje Leatrice Eiseman, dyrektor wykonawczy Pantone Color Institute, bardzo podobnie do tego, co sprawia, że ​​odcień indygo „obejmuje cechy błękitu” z „fioletem”. czerwony odcień”. Eiseman dodaje, że kolor „wykazuje radosne, radosne nastawienie i dynamiczną prezencję, która zachęca do odważnej kreatywności i twórczej ekspresji”. 7-3938 Very Peri oznacza, że ​​w tym roku będziemy widzieć tę paletę kolorów używaną w całym świecie designu, aby tworzyć podnoszące na duchu, zachęcające przestrzenie.

Wybierając pomysły na kolorystykę pomieszczenia , indygo to ponadczasowy i uniwersalny odcień do zastosowania we wnętrzu. Patrick O’Donnell, Farrow i Ball. Ambasador marki twierdzi, że „indygo może stworzyć bardzo królewskie tło dla eleganckiego salonu w połączeniu z czystym białym wykończeniem – lub może odgrywać cechy „pop artu” w połączeniu z jasnym i czystym żółtym”. Zbadamy teraz niektóre z najczęściej zadawanych pytań podczas badania, jakim kolorem jest indygo?

CZY INDYGO JEST UWAŻANE ZA FIOLETOWE CZY NIEBIESKIE?

Ponieważ dostępnych jest wiele różnych odcieni indygo, czasami może pojawić się niejasność co do tego, czy indygo jest uważane za fioletowe czy niebieskie. Indygo znajduje się na kole kolorów między niebieskim a fioletowym (fioletowym), więc można je uznać za mieszankę obu. Patrick O’Donnell z firmy Farrow & Ball twierdzi, że „indygo jest postrzegane głównie jako niebieskie z pod spodem fioletową nutą. Czasami może to być trudny kolor do sklasyfikowania, ponieważ niektóre kolory „indygo” mogą być bliższe fioletowi”.

JAKI KOLOR JEST NAJBLIŻSZY INDYGO?

Kolorem najbliższym indygo według spektrum barw jest niebieski. Jak wspomniano, indygo znajduje się między niebieskim a fioletowym (fioletem) na kole kolorów, fiolet znajduje się w połowie między niebieskim a fioletowym, więc odcień indygo jest technicznie najbliższy niebieskiemu.

CZY INDYGO TO TO SAMO CO FIOLET?

Ponieważ indygo jest mieszanką podstawowych kolorów, istnieje wiele kontrastujących odcieni, co potęguje debatę na temat tego, jaki kolor ma być indygo. Jest zbliżony do odcienia fioletu, ale znajduje się niezależnie w spektrum kolorów.

CZY INDYGO TO TO SAMO CO GRANAT?

Zarówno indygo, jak i granat można uznać za ciemniejszy błękit, więc istnieje między nimi związek, jednak indygo może być postrzegane jako bardziej współczesny niebieski i nieco jaśniejszy niż granat, podczas gdy granat jest bardziej tradycyjny i nieco ciemniejszy niż indygo.

Jeśli chodzi o pomysły na niebieski pokój , Jane Rockett, współzałożycielka Rockett St George, mówi: „Indygo i głębokie granatowe odcienie promują spokój i są idealnym wyborem do salonu, sypialni lub pokoju gościnnego – zazwyczaj przestrzeni, do których się wybierasz. na ucieczkę i wytchnienie”.

Ponieważ indygo nie jest przytłaczający – w rzeczywistości często wydaje się, że się cofa – może sprawić, że kompaktowe pomieszczenie wydaje się mieć więcej miejsca, co może sprawić, że będzie to świetny wybór kolorów również w przypadku pomysłów na małe pomieszczenia .

CZY INDYGO TO DOBRY KOLOR DO DOMU?

Indigo to dobry kolor do domu – i to nie tylko estetycznie. Nasze postrzeganie indygo ma również wpływ na nasze nastroje.

Jako projektantka tkanin i tapet Vanessa Arbuthnott mówi w naszym artykule na temat psychologii kolorów w aranżacji wnętrz: „Udowodniono, że uczniowie narażeni na działanie indygo, niebieskiego i fioletowego przed przystąpieniem do egzaminu osiągali lepsze wyniki, dzięki czemu jest to idealna paleta kolorów do naszego domowego biura lub sypialni”.

Kladiusz Borowski

Architekt wnętrz i pasjonat pracy w ogrodzie. Uwielbiam dzielić się moją wiedzą z tego zakresu. Zapraszam do zadawania pytań. Chętnie podzielę się ekspercką wiedzą!

View all posts by Kladiusz Borowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *