Jak wyhodować cytrynę z nasion? Porady ekspertów

drzewo cytrynowe

Dowiedz się, jak wyhodować cytrynę z nasion i wypełnij swój dom, oranżerię lub pokój w ogrodzie pięknymi drzewami cytrynowymi.  Więc chcesz nauczyć się uprawiać cytrynę z nasion? Zanim zaczniesz, musisz pomyśleć o tym, czego chcesz od rośliny.

Jeśli chcesz wyhodować piękne drzewo cytrynowe do ogrodu, na patio lub jako roślinę doniczkową z ciekawą zielenią o czarującym cytrynowym zapachu, czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak wyhodować drzewo cytrynowe z nasion.

„Rośliny cytrusowe, podobnie jak cytryny, są doskonałym dodatkiem do oranżerii i oranżerii. Oprócz zapewnienia idealnego klimatu do rozwoju roślin, nadają one również przestrzeni śródziemnomorskiego charakteru” – mówi Melanie Griffiths, redaktor Period Living .

JAK UPRAWIAĆ CYTRYNY?

Jeśli chcesz zbierać własne owoce cytrusowe, wyhodowanie drzewa cytrynowego z nasion nie jest najlepszą opcją. Dzieje się tak, ponieważ nasiona niekoniecznie odzwierciedlają roślinę rodzicielską. Oczywiście możesz mieć szczęście, a twoje drzewo cytrynowe wyprodukuje cudownie pikantne żółte cytryny.

Ale ponieważ drzewo cytrynowe wyhodowane z nasion potrzebuje średnio pięciu lat, aby wydać owoce – jest to z pewnością gra o wysoką stawkę, jeśli jesteś zdesperowany do jedzenia cytryn.

W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest wyhodowanie drzewa cytrynowego z uznanej rośliny kupionej w centrum ogrodniczym. Zostały one zaszczepione lub wyhodowane z sadzonek, co oznacza, że ​​będą replikować swoją owocującą roślinę rodzicielską.

Chociaż jest to droższa opcja, przeciętne drzewo cytrynowe może przetrwać do 50 lat i będzie produkować owoce przez prawie cały ten czas, gdy osiągną pełny rozmiar. Alternatywnie, jeśli znasz kogoś z drzewem cytrynowym, które wydaje dobre owoce, zapytaj, czy możesz zrobić sadzonkę.

JAK WYHODOWAĆ CYTRYNĘ Z NASION?

Nauka uprawy cytryny z nasion to łatwy i niedrogi sposób na wypełnienie domu pięknymi drzewami cytrynowymi. Dopóki masz cytrynę z pestkami, garnek ziemi i ciepły, jasny parapet, możesz iść.

„Idealnie wysiać pestki w kwietniu, ale możliwa jest każda pora roku” – radzi Holly Farrell w swojej książce Plants from Pips.

 • Pokrój cytrynę na pół na desce do krojenia i usuń pestki. Wyrzuć wszelkie małe, pomarszczone lub pokrojone pestki, ponieważ nie wykiełkują.
 • Następnie umieść pozostałe pestki w szklance wody, aby sprawdzić, czy są opłacalne. Jeśli toną, są dobre do sadzenia, ale jeśli unoszą się na wodzie, prawdopodobnie nie wykiełkują.
 • Ponieważ te cytryny nie zostały wyhodowane do produkcji nowych roślin, a zamiast tego były uprawiane ze względu na ich smak, będziesz chciał posadzić co najmniej 5 nasion, aby dać Ci największe szanse na pomyślne kiełkowanie.
 • Po usunięciu nasion z wody należy teraz usunąć śluzowatą powłokę z pestek. Ta powłoka zawiera cukry, które po zasadzeniu sprzyjają gniciu i gniciu. Zwykle jest to rozpuszczane przez kwas w cytrynie podczas rozkładu, ale zajmuje to dużo czasu. Zamiast tego istnieje kilka sposobów na przyspieszenie tego procesu.
 • Usuń powłokę, myjąc pestkę pod kranem lub po prostu włóż nasiona do ust i ssaj je, aż zniknie cytrynowy smak – jest to podobno najłatwiejszy i najszybszy sposób na upewnienie się, że cała powłoka zniknie.
 • Alternatywnie możesz usunąć białą skorupkę z nasion. Jest to trochę bardziej kłopotliwe i musisz uważać, aby nie uszkodzić nasion w środku. Użyj noża rzemieślniczego, aby stworzyć małe nacięcie, które pozwala oderwać skorupę.
 • Nie pozwól, aby nasiona wyschły w żadnym momencie, muszą pozostać wilgotne, aby wykiełkować. Jeśli nie sadzisz od razu, trzymaj w szklance wody lub zawinięte w mokry ręcznik papierowy, aż będziesz gotowy do sadzenia.
 • Wybierz małą doniczkę z dużą ilością drenażu, terakota to dobry wybór, ponieważ pozwala wilgoci wydostawać się z doniczki przez ściany. Pomoże to zapobiec gniciu korzeni. Napełnij garnek kompostem cytrusowym – najlepiej odmianą, która zawiera ostry żwirek.
 • Wstępnie zwilż glebę, a następnie posadź nasiona na głębokość 1/2 cala.
 • Umieść w ciepłym miejscu, takim jak parapet i upewnij się, że ziemia nigdy nie wysycha całkowicie.

CZY MOŻNA WYKIEŁKOWAĆ NASIONA CYTRYNY W RĘCZNIKU PAPIEROWYM?

Tak, możesz wykiełkować nasiona cytryny w papierowym ręczniku i jest to całkiem proste.

 • Usuń białą skorupkę z nasion w taki sam sposób, jak na powyższym rysunku.
 • Umieść nasiona w odległości około 1/2 cala na ręczniku papierowym i ostrożnie przykryj kolejnym arkuszem.
 • Owiń końce ręczników papierowych tak, aby były złożone pod spodem, tworząc małą paczkę.
 • Spryskaj paczkę ręczników papierowych, aż będzie mokra, a następnie zamknij ją w torbie strunowej – pamiętaj, aby w torbie było powietrze.
 • Umieść w ciepłym, ciemnym miejscu i sprawdzaj je codziennie, aby nie wyschły. Jeśli zaczną wyglądać na suche, spryskaj paczkę ręczników papierowych większą ilością wody.
 • Po wykiełkowaniu otwórz paczkę ręczników papierowych.
 • Raz urosły do ​​1,5 cala długości. Napełnij doniczkę z terakoty kompostem z cytrusów i posadź wykiełkowane nasiona w glebie.
 • Przenieś doniczkę w ciepłe, słoneczne miejsce – jak parapet – aby Twoje sadzonki mogły dalej rosnąć.

JAK DŁUGO TRWA WYHODOWANIE DRZEWA CYTRYNOWEGO Z NASION?

Wyhodowanie dojrzałego drzewa cytrynowego z nasion zajmuje około trzech do sześciu lat, a owoce zaczynają być produkowane około piątego roku. Jednak wystarczy kilka miesięcy, aby uzyskać małe drzewko cytrynowe, które będzie ładnie wyglądać w doniczce w Twoim domu.

CZY MOŻNA SADZIĆ NASIONA CYTRYNY ZE SKLEPU KUPIONEGO CYTRYNY?

Tak, możesz sadzić nasiona cytryny ze sklepu kupionego cytryny. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie kupione w sklepie cytryny będą miały nasiona, czyli żywotne nasiona. Będziesz mieć również większą szansę na kiełkowanie, jeśli kupisz ekologiczną cytrynę, ponieważ nie zostały one poddane działaniu tych samych pestycydów i nawozów, więc nasiona w środku są bardziej żywotne.

CZY WYKIEŁKUJĄ SUCHE NASIONA CYTRYNY?

Nie, suche nasiona cytryny nie wykiełkują. Najlepiej sadzić nasiona jak najszybciej po zebraniu pestek z owoców. Jeśli jednak musisz poczekać, możesz umieścić nasiona w szklance wody na noc, a następnie posadzić następnego dnia.

CZY POWINIENEM WYHODOWAĆ DRZEWO CYTRYNOWE W ZIEMI CZY W POJEMNIKU?

O ile nie mieszkasz w miejscu o bardzo wysokich temperaturach przez cały rok i bez ryzyka mrozu, powinieneś hodować drzewa cytrynowe w pojemnikach, a nie w ziemi.

„Pojemniki są idealne dla delikatnych roślin, takich jak cytrusy (np. cytryna), które latem żyją na zewnątrz i wracają do domu na zimę” – mówi Teresa Conway, ekspert ds. ogrodnictwa w Homes & Gardens . „Stwórz element ekspozycji kontenerów latem, grupując doniczki w widocznym miejscu na tarasie lub tarasie. Pamiętajcie, żeby wnieść je do środka przed pierwszymi przymrozkami późną jesienią.

Kladiusz Borowski

Architekt wnętrz i pasjonat pracy w ogrodzie. Uwielbiam dzielić się moją wiedzą z tego zakresu. Zapraszam do zadawania pytań. Chętnie podzielę się ekspercką wiedzą!

View all posts by Kladiusz Borowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *