Ceny prądu 2025 – jaki jest koszt za 1 kWh i gdzie można znaleźć oszczędności?

Uśmiechnięta rodzina siedząca na kanapie, ciesząca się z szacowanego braku podwyżek cen prądu

Ceny prądu to jeden z ważniejszych czynników, które wpływają na budżet zarówno firm, jak i mieszkańców zwykłych domów. W ostatnich latach ulegały one dość dużym zmianom, co mocno wpłynęło zarówno na gospodarkę, jak i portfele zwykłych obywateli. Czego możemy się w tym kontekście spodziewać po nowo rozpoczętym roku? Czy ceny prądu w 2025 roku nas zaskoczą? Przeczytaj nasz tekst!

W grudniu 2024 większość osób usłyszała zapewne informacje o zmianie taryf energetycznych dla przedsiębiorstw świadczących usługi w zakresie dystrybucji energii elektrycznej. Zmiana taryfy jest z reguły kojarzona niestety ze wzrostem opłat. Czy taka sytuacja ma miejsce również w 2025 roku? Sprawdźmy, jak będą się kształtowały ceny prądu w nadchodzącym okresie, analizując taryfę przykładowego dystrybutora energii.

Pod lupę wzięliśmy w tym przypadku taryfę PGE. Poniżej znajdziesz tabelę, która z pewnością ułatwi Ci rozszyfrowanie faktury za prąd, ponieważ zawiera ona wszystkie składniki opłat. Kolorem zielonym oznaczono te z nich, których ceny spadły w stosunku do roku 2024. Na czerwono zaś znajdziesz składniki opłat, których wartość wzrosła. Wartości podano zgodnie z warunkami, według których rozliczane jest typowe gospodarstwo domowe wykorzystujące do ogrzewania budynku pompę ciepła, np. marki Vaillant. Zużywa ono zatem powyżej 2800 kWh energii elektrycznej rocznie.

Składniki opłat za energię elektryczną, przykład dla PGE, taryfa G11
Ceny prądu: składniki opłat za energię elektryczną, przykład dla PGE, taryfa G11

Ceny prądu 2025 za 1 kWh: jednostkowe koszty energii i dystrybucji

Jak widać, większość z opłat odnosi się do ilości zużywanej energii elektrycznej. Największy wpływ na ponoszony przez Ciebie koszt ma opłata za energię czynną. Do września 2025 roku została ona zamrożona na poziomie 0,5 zł/kWh. Taka sama wartość obowiązywała w drugiej połowie roku 2024.

Drugim ważnym składnikiem ceny jest opłata sieciowa zmienna. Z nowym rokiem jej wartość minimalnie spadła. Pozostałe składniki cen stanowią jedynie około 3% łącznej wartości 1 kWh energii. Łączna cena brutto 1 kWh energii to około 1,09 zł/kWh, toteż należy stwierdzić, że – mimo zmian części opłat – nie nastąpił jej wzrost w stosunku do roku 2024.

Ceny prądu 2025: opłaty miesięczne

W tej grupie składników kosztu prądu występuje opłata stała sieciowa, przejściowa, mocowa i abonament. Największy udział ma opłata mocowa, ale do września 2025 roku została ona zawieszona. Jeśli jednak uwzględnimy jej wpływ, to łączny koszt opłat miesięcznych wyniesie 33,3 zł/miesiąc brutto. Oznacza to wzrost jedynie o 1,36 zł na miesiąc.

Warto w tym kontekście zwrócić uwagę na fakt, że jeśli zastanawiasz się nad wykorzystaniem energii elektrycznej na potrzeby ogrzewania domu, wówczas najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie pompy ciepła. Urządzenie to jest zasilane energią elektryczną, ale pracując, pozyskuje również dużą ilość energii odnawialnej, np. z powietrza zewnętrznego lub za pomocą tzw. sond gruntowych bądź kolektora poziomego (a więc układu rur umieszczonego na działce). Dzięki temu pompa ciepła może dostarczyć do instalacji nawet ponad cztery razy więcej ciepła od pobieranej przez nią ilości energii elektrycznej.

Cena prądu a możliwe oszczędności dzięki pompie ciepła

Czy zastosowanie pompy ciepła w każdym przypadku pozwoli uzyskać niski koszt ogrzewania domu? Trzeba pamiętać, że efektywność tego urządzenia jest tym wyższa, im niższa jest wymagana temperatura wody do zasilania instalacji grzewczej. Z tego powodu najniższe koszty eksploatacji uzyskamy, stosując w budynku instalację podłogową lub grzejniki niskotemperaturowe.

Zużycie energii – a przez to i koszt ogrzewania – zależy oczywiście również od standardu energetycznego budynku. Jest to wyraźnie widoczne na poniższym wykresie, który przedstawia oszacowanie rocznych kosztów ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody dla budynku o powierzchni 150 m2. Pod uwagę wzięto budynki:

  • nowy, dobrze izolowany,
  • poddany termomodernizacji,
  • przed termomodernizacją.

W kosztach uwzględniono też koszt przeglądu pompy ciepła.

Ceny prądu 2025: szacowany koszt ogrzewania domu i c.w.u. z wykorzystaniem pompy ciepła

Jak wygląda obecnie koszt ogrzewania budynku pompą ciepła na tle wykorzystania innych technologii? Porównanie dla tej samej grupy budynków przedstawiono na poniższym wykresie.

Cena prądu 2025: pompa ciepła a inne technologie

Jak widać, w przypadku domu nieizolowanego – niezależnie od rodzaju technologii – koszt ogrzewania budynku jest bardzo duży z uwagi na wysokie straty ciepła z budynku. Dopiero po przeprowadzeniu termomodernizacji można znacząco zredukować zużycie energii, a przez to i koszt ogrzewania. W przypadku domu modernizowanego i nowego obecnie najniższy koszt ogrzewania możemy uzyskać właśnie za pomocą pompy ciepła. Jest to oczywiście możliwe pod warunkiem zastosowania niskotemperaturowego systemu grzewczego.

Koszt ogrzewania pompą ciepła można obecnie dodatkowo zredukować o około 15% – poprzez wykorzystanie np. dwustrefowej taryfy G12w. Obecnie pozwala to zredukować koszt opłaty sieciowej zmiennej do zaledwie 0,07 zł/kWh.

Ceny prądu dla firm i odbiorców indywidualnych w przyszłości – czego można się spodziewać?

W ostatnim roku widoczny był sukcesywny spadek średniego miesięcznego kosztu energii elektrycznej na giełdzie towarowej. W związku z tym możliwe jest, że pod koniec roku 2025 ­– po zakończeniu okresu mrożenia cen prądu – nie wzrosną one lub wzrost będzie bardzo niski. Sprzyjającą okolicznością będzie zwiększenie udziału energii elektrycznej generowanej z odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza z morskich farm wiatrowych. Możliwe są też jednak wzrosty opłat przesyłowych z uwagi na rosnące koszty stabilizacji pracy sieci energetycznej nasyconej źródłami o dużej zmienności mocy.

Nie wiadomo więc dokładnie, jak dalej będzie wyglądała sytuacja cen prądu, ale w 2025 roku na razie nie musisz na szczęście się spodziewać drastycznych zmian.

 

Artykuł partnera.

Kladiusz Borowski

Architekt wnętrz i pasjonat pracy w ogrodzie. Uwielbiam dzielić się moją wiedzą z tego zakresu. Zapraszam do zadawania pytań. Chętnie podzielę się ekspercką wiedzą!

View all posts by Kladiusz Borowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *