Warzywa najłatwiejsze do uprawy w cieniu – 10 najlepszych upraw do uprawy w zacienionym miejscu

jarmuz

Odkryj najłatwiejsze warzywa do uprawy w cieniu, aby jak najlepiej wykorzystać każdą dostępną przestrzeń do uprawy w Twoim ogrodzie. Możesz się zastanawiać, czy są warzywa, które rosną w cieniu, jeśli masz ciemniejsze obszary na swoim podwórku?

Zacienione zakątki ogrodu są często pomijane, szczególnie jeśli chodzi o uprawę własnego. Ale kiedy już poznasz najłatwiejsze warzywa do uprawy w cieniu, możesz przekształcić te obszary z nieużywanych w produktywne w ramach swoich pomysłów na ogród warzywny.

Uprawa warzyw w cieniu nie jest trudna, a niektóre z najłatwiejszych warzyw do uprawy w domu to rośliny tolerujące cień. 

WARZYWA ROSNĄ W CIENIU

Chociaż te najłatwiejsze w uprawie warzywa w cieniu tolerują pewien brak światła słonecznego, większość z nich woli zacząć w pełnym słońcu, jeśli to możliwe. Liście wychwytują światło słoneczne, aby wytworzyć energię, więc dobrym pomysłem jest upewnienie się, że liście są rozwinięte przed ich zasadzeniem, aby dać im trochę przewagi. Możesz zacząć je pod przykryciem, jeśli planujesz szklarnię

Jeśli liście nie mogą przechwycić wystarczającej ilości światła słonecznego, roślina po prostu nie będzie w stanie się zadomowić i prawdopodobnie ulegnie szkodnikom lub chorobom. 

To powiedziawszy, istnieją również pewne zalety uprawy warzyw w cieniu. „Zacienione miejsce spowalnia wzrost, ale także spowalnia pośpiech” – mówi Kevin Espiritu z Epic Gardening z Południowej Kalifornii. Rośliny, które mają skłonność do pośpiechów, mogą korzystać z mniejszej ilości słońca. 

„Najlepiej sadzić na obszarach, które są zacienione od popołudnia do późnego popołudnia, ale poza tym są słoneczne” – dodaje Espiritu. „W ten sposób zacieniasz swoje rośliny podczas najbardziej intensywnych słonecznych okresów dnia, zapewniając im odrobinę ulgi”. Jest to szczególnie przydatne w cieplejszych strefach.

Tak jak istnieją rośliny lub krzewy dające cień, które dobrze sprawdzają się w ciemniejszych zakątkach ogrodu, są też rośliny, które dobrze sobie radzą.

1. BURAKI

Buraki to smaczne, łatwe w uprawie i łatwe do przechowywania warzywo. Podobnie jak większość warzyw, preferują półcień, więc jeśli możesz, pozwól im mieć kilka godzin światła słonecznego dziennie. Im więcej światła słonecznego dostaną, tym szybciej będą rosły, więc jeśli uprawiasz buraki w cieniu, być może będziesz musiał być nieco bardziej cierpliwy.

Aby rozpocząć, musisz siać nasiona w pełnym słońcu. Kiedy osiągną 2-3 cale (5-7 cm) wysokości, posadź całą kępę w zacienionym obszarze podwórka. Upewnij się, że sadzisz kępy w odległości co najmniej 12 cali (30 cm), aby zapewnić im dużo miejsca do wzrostu. 

„Zacienione obszary są często wilgotne, więc umożliwienie cyrkulacji powietrza zmniejszy również ryzyko chorób grzybiczych. Nie umieszczaj roślin zbyt blisko siebie na początku, daj im trochę przestrzeni, w której mogą oddychać i rosnąć” – wyjaśnia ogrodnik i autorka Liz Zorab z Byther Farm.

2. SAŁATA

Sałata jest podstawą każdego ogrodu warzywnego, ponieważ jest smaczna i łatwa w uprawie. Naprawdę wspaniałą rzeczą, kiedy już wiesz, jak uprawiać sałatę w cieniu, jest to, że będzie ona znacznie mniej podatna na więdnięcie i pośpiechanie. Liście sałaty mogą czasami stać się nieco gorzkie lub twarde, jeśli rosną w zbyt dużym upale bez wystarczającej ilości wody, więc uprawa ich w cieniu może pomóc złagodzić ten problem.

„Celowo wybieram miejsca w moim ogrodzie, o których wiem, że staną się zacienione w miarę upływu pór roku” – mówi Oma Garden, ogrodnik i bloger z Oma’s Gardens z Oklahomy.(otwiera się w nowej karcie). „Głównym powodem jest to, że zacienione obszary mogą być błogosławieństwem dla zielonych liści. Te konkretne rośliny są bardziej narażone na pośpiech w wysokiej temperaturze; posiadanie tego idealnie zacienionego miejsca to najlepszy sposób na przedłużenie ich życia, gdy lato ukazuje swoje oblicze” – dodaje.

Ślimaki i ślimaki są bardziej rozpowszechnione w zacienionych obszarach. Wybierz pionową odmianę o luźnych liściach, taką jak lollo rosso, aby zminimalizować uszkodzenia. Zbieraj liście od dołu do góry i staraj się, aby nie ciągnęły się po powierzchni gleby. Utrudni to ślimakom i ślimakom dostanie się do rośliny.

3. BOĆWINA SZWAJCARSKA

Boćwina szwajcarska, znakomicie dostarczająca pożywienia, struktury i koloru, jest również jednym z najłatwiejszych warzyw do uprawy w cieniu. Siej wiosną jako część swojego kalendarza ogrodniczego, a będziesz mieć plony od lata aż do następnej wiosny. 

Rośliny chard mogą stać się dość duże i podatne na problemy z grzybami, takie jak mączniak prawdziwy, więc upewnij się, że dajesz im miejsce na wzrost i pozwalasz na cyrkulację dużej ilości powietrza wokół liści. 

Zarówno łodygi, jak i liście są jadalne i bardzo wszechstronne. Wypróbuj odmianę o nazwie Peppermint , aby uzyskać ogromną plamę różu, która rozjaśni ponury zakątek ogrodu. 

4. SELER

Seler jest świetnym dodatkiem do plastrów wege, ale bez odpowiednich warunków czasami może być trochę rozczarowujący. Te chrupiące, wodniste łodygi, do których jesteśmy przyzwyczajeni, mogą być gumiaste i gorzkie, gdy rosną bez odpowiednich warunków. Na szczęście uprawa selera w cieniu może pomóc w osiągnięciu dobrych wyników. 

Seler potrzebuje dużo wody, aby wytworzyć delikatne, soczyste pędy. Obszary zacienione są często wilgotniejsze, ponieważ w wyniku parowania z powierzchni gleby traci się mniej wody. Uprawa tych warzyw w cieniu pomaga również spowolnić ich wzrost, co pomaga w tworzeniu delikatnych łodyg. W rzeczywistości wielu hodowców używa kołnierzy wokół łodyg selera, aby je zacienić i zachować bladość i delikatność. 

5. MARCHEWKI

Kiedy już nauczysz się uprawiać marchewki , zrozumiesz, jaką radością jest ich uprawa i zbieranie plonów. Mogą być podatne na pośpiechy, więc sadzenie marchwi w zacienionych, chłodniejszych warunkach, gdzie są osłonięte przed najgorętszymi porami dnia, może w rzeczywistości zwiększyć plony – choć oczywiście ich wzrost będzie nieco wolniejszy.

Nasiona marchwi należy wysiewać bezpośrednio na grządki, więc jeśli to możliwe, zasiej je w miejscu, w którym przez część dnia będzie nasłonecznione, najlepiej rano, kiedy upały są mniej intensywne. Zapewni to, że sadzonki zadomowią się, a liście rozwiną się wystarczająco, aby poradzić sobie z gorszymi warunkami oświetleniowymi przez resztę dnia. 

Ewentualnie niektóre odmiany dobrze rosną jako pomysły na pojemniki na ogród warzywny , dzięki czemu możesz przenieść doniczki w zacienione miejsca w najgorętszych częściach dnia

6. LIŚCIE SAŁATY

Liście sałat, takie jak pak choi, mizuna, musztarda, bok choy, tatsoi i kolendra, należą do warzyw najłatwiejszych do uprawy w cieniu. Podobnie jak w przypadku sałaty, inne zielone warzywa liściaste są podatne na pośpiech, dlatego ostrożne stosowanie cienia może ułatwić ich uprawę. 

„Ogólna zasada mówi, że wszystko, czego nie uprawiasz ze względu na owoce lub kwiaty, ma się lepiej w cieniu” – mówi Kevin Espiritu z Epic Gardening.

Liściaste zielenie rosnące przy niższym natężeniu światła nie będą rosły tak szybko, jak te w pełnym słońcu. „Ale jeśli podejdziemy do tego mądrze, może to działać na naszą korzyść” – dodaje.

7. BROKUŁY

Innym dobrym wyborem warzyw do uprawy w cieniu są brokuły , kalafior i inne kapustne, takie jak kalarepa. Wolniejszy wzrost będzie zaletą w przypadku brokułów i kalafiorów, które należy zebrać na kilka dni przed rozpoczęciem kwitnienia. Ten okres będzie nieco dłuższy, jeśli nie będą w pełnym słońcu, a zatem masz większą szansę na złapanie ich w odpowiednim momencie do zbioru.

Możesz spotkać więcej ślimaków i ślimaków w zacienionych częściach ogrodu. Brassicas mogą być podatne na uszkodzenia przez ślimaki i ślimaki, więc podobnie jak w przypadku większości roślin z tej listy, dobrym pomysłem jest zasianie ich w pełnym słońcu i zasadzenie, gdy będą dobrze ugruntowane. 

Jeśli masz szczególnie dużą populację ślimaków, przed przesadzeniem poczekaj, aż rośliny osiągną około 4-5 cali (10-12 cm) wysokości, aby dać im największą szansę na przeżycie.  

8. DYMKA – SZALOTKI

Dymka lub szalotka są łatwe w uprawie w większości warunków, chociaż wzrost będzie wolniejszy, jeśli zdecydujesz się uprawiać dymkę w cieniu. Im więcej słońca otrzymają, tym szybciej będą rosły, więc aby uzyskać dłuższy okres zbiorów, możesz rozważyć uprawę niektórych na słońcu, a niektórych w cieniu. 

Wysiewaj je w modułach w nasłonecznionym miejscu, aby pomóc roślinom zadomowić się, zanim posadzisz je jako kępę w cieniu. Jeśli uprawiasz je w półcieniu – na obszarach, które mają około 6 godzin światła słonecznego dziennie – możesz zasiać je bezpośrednio w ziemi.

9. RZODKIEWKI

Rzodkiewki to jedne z najszybszych i najłatwiejszych warzyw do uprawy w cieniu. Są zachwycająco pieprzne i dobrze sprawdzają się ugotowane lub surowe w sałatce. 

Możesz zasiać rzodkiewkę bezpośrednio w ziemi, a „cień może powstrzymać rzodkiewki przed pośpiechami – wypuszczając łodygę kwiatową – co jest wielką zaletą, ponieważ gdy roślina zakwitnie, może mieć gorzki smak” – wyjaśnia Aimee Damman ze szkółki Swansons.;

„Odrobina cienia może również pomóc w utrzymaniu chłodniejszej gleby i spowolnieniu parowania wody, co jest zdecydowanie plusem” – dodaje. 

10. JARMUŻ

Łatwo nauczyć się uprawiać jarmuż , a do wyboru jest wiele odmian tej odpornej na cienie rośliny. Delikatne i aromatyczne liście cavolo nero lub plisowane i chrupiące liście redbor z pewnością zapewnią Ci pożywienie, nawet zimą i wczesną wiosną, kiedy inne rośliny są uśpione. 

JAK UPRAWIA SIĘ WARZYWA W CIENIU?

Chociaż istnieje wiele warzyw, które rosną w cieniu, istnieją pewne nieodłączne wyzwania, więc zarządzaj swoimi oczekiwaniami. 

Rośliny potrzebują światła do fotosyntezy, a im więcej dostaną, tym szybciej będą rosły. Niektóre rośliny to rośliny podszytowe – co oznacza, że ​​są specjalnie przystosowane do wzrostu w pstrokatym cieniu, który zwykle występuje pod drzewami. 

„Wybierz odpowiednie warzywa”, mówi Aimee Damman. „Nie wszystko można uprawiać w bardziej zacienionych warunkach, ale jeśli zaczniesz od warzyw, które tolerują cień, będziesz miał więcej szczęścia”.

Ogólną zasadą przy uprawie w cieniu jest zapewnienie roślinom co najmniej kilku godzin nasłonecznienia w półcieniu. Tam, gdzie to możliwe, sadzonki należy rozpoczynać w pełnym słońcu, aby dobrze się zadomowiły, zanim wejdą w cień. 

„Uważam za pełny cień wszystko, co ma 3 lub mniej godzin słońca dziennie. Są to te ciemne obszary, które są albo upstrzone światłem, albo pokryte przeszkodami, takimi jak budynki, które uniemożliwiają wpadanie nawet sezonowego światła. Jasne cienie to obszary, które mają od 3 do 6 godzin dobrego światła. Częściowe zacienienie osiąga najwięcej po około 6 do 8 godzinach w kluczowych porach nasłonecznienia” – wyjaśnia Oma Garden.

Jeśli roślina wydaje się cierpieć lub ulegać szkodnikom lub chorobom, jest to wyraźny znak, że nie jest uprawiana w odpowiednich warunkach i jeśli to możliwe, powinna zostać przeniesiona. 

JAKIE WARZYWO NAJLEPIEJ ROŚNIE W CIENIU?

Wśród warzyw najlepiej rosnących w cieniu znajdują się sałata, zielone warzywa liściaste i niektóre zioła, takie jak kolendra. Jeśli masz tylko mały obszar cienia, to prawdopodobnie najlepszy wybór. 

„Najlepszym warzywem do uprawy w cieniu, sprzecznie z intuicją, jest kolendra – czyli kolendra. Pomimo tego, że jest używany głównie w letnich potrawach, ma problemy z wyrastaniem w pełnym słońcu w gorących warunkach, ponieważ szybko się kręci. Uważam, że umieszczenie go w zacienionym miejscu spowalnia wzrost, ale także spowalnia pośpiech” – mówi Kevin Espiritu z Epic Gardening.

JAKIE WARZYWA NIE POTRZEBUJĄ ŚWIATŁA SŁONECZNEGO?

Nie ma warzyw, które nie potrzebują światła słonecznego.

Pełny cień to obszar, który nigdy nie jest narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Niektóre rośliny będą dobrze rosły w takich warunkach, ponieważ są przystosowane do słabego oświetlenia, ale warzywa nie. 

Jeśli masz obszar w pełnym cieniu, spróbuj zamiast tego hodować hosty, czyli rośliny jadalne – pędy można jeść jak szparagi, a liście jak sałatę. 

JAKIE OWOCE ROSNĄ W CIENIU?

„Myślę, że porzeczki to wspaniałe rośliny do uprawy w zacienionym miejscu w ogrodzie” – wyjaśnia Liz Zorab. „Zapewniają strukturę, kwiaty i masę jadalnych owoców. Aby mieć słodsze owoce, wystarczy trochę słońca w ciągu dnia, ale nie muszą być cały czas w pełnym słońcu”.

Inne owoce, takie jak agrest, wiśnie i gruszki również będą rosły w półcieniu.

Kladiusz Borowski

Architekt wnętrz i pasjonat pracy w ogrodzie. Uwielbiam dzielić się moją wiedzą z tego zakresu. Zapraszam do zadawania pytań. Chętnie podzielę się ekspercką wiedzą!

View all posts by Kladiusz Borowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *