Czyszczenie sodą oczyszczoną: 12 rzeczy, które możesz wyczyścić sodą oczyszczoną

czyszczenie soda oczyszczona

Zszywka do szafy sklepowej, jest tak wiele rzeczy, które można uzyskać lśniącą czystością dzięki sodzie oczyszczonej.

Nigdy nie myślałeś o czyszczeniu sodą oczyszczoną? Większość z nas ma z tyłu szafki kuchennej pudełko lub pojemnik z sodą oczyszczoną. Jest często stosowany w domowych wypiekach, działa jako środek zakwaszający do ciastek, ciast i muffinek. Ale czy wiesz, że można go również używać w domu, aby wszystko, od kubków i piekarników po dywany i zasłony, było świeże i czyste? 

Ten skromny biały proszek jest ważną zasadą, która może podjąć najtrudniejsze zadania związane z czyszczeniem, a jest tak wiele rzeczy, które można wyczyścić sodą oczyszczoną. To także jeden z najlepszych ekologicznych sposobów, aby wszystko wyglądało jak nowe. Oto nasz wybór najlepszych wskazówek dotyczących czyszczenia rzeczy, które można wyczyścić sodą oczyszczoną.

12 MIEJSC DO CZYSZCZENIA SODĄ OCZYSZCZONĄ

Jest tak wiele rzeczy, które można naprawdę skutecznie wyczyścić za pomocą sody oczyszczonej – bez konieczności stosowania środków czyszczących kupowanych w sklepie. Pamiętaj też, że jeśli masz naprawdę ciężką robotę do czyszczenia, możesz użyć sody oczyszczonej do czyszczenia octem lub sokiem z cytryny, ponieważ te pary tworzą potężną kombinację. W międzyczasie są to nasze najlepsze zadania do czyszczenia sodą oczyszczoną. 

1. PIEKARNIK

Nikt nie lubi używać żrących chemikaliów o toksycznym zapachu, który nie robi nic dobrego dla naszego środowiska. Zamiast tego, po prostu użyj domowej roboty pasty z sody oczyszczonej i wody, które posmaruj powierzchnie, aby naprawdę skutecznie wyczyścić piekarnik. Spryskaj pastę białym octem i pozwól jej się spienić, aby usunąć naprawdę uporczywy brud. W razie potrzeby powtarzaj spryskiwanie, aż wszelkie przypalone resztki jedzenia będą łatwo usuwane.

„Jestem wielkim fanem unikania ostrych chemikaliów w piekarniku, więc używaj bardziej naturalnej metody sody oczyszczonej i octu z białego wina” — zgadza się Lynsey Crombie, samozwańcza Królowa Czystości. „Soda oczyszczona jest naprawdę skuteczna i sprawia, że ​​trudne zadanie czyszczenia piekarnika jest nieco łatwiejsze. Aby piekarnik był lśniący, wystarczy spryskać cały piekarnik, w tym szklane drzwi, butelką z wodą, aby był wilgotny. Wlej grubą warstwę sody oczyszczonej, szczególnie na spód, aż na dnie pojawi się około ćwierć cala warstwa pasty sodowej. Jeśli jakaś soda oczyszczona jest jeszcze sucha, zwilżam ją butelką z wodą”.

2. DYWANY I ZASŁONY

Lynsey Crombie zaleca również wykonanie własnego sprayu odświeżającego do dywanów, zasłon i powierzchni tkanin: „Wymieszaj w butelce ze spryskiwaczem w połowie wrzącej wody, dwiema łyżeczkami sody oczyszczonej i nakrętką ulubionego płynu do zmiękczania tkanin. Pozostaw na pół godziny, aby wszystkie produkty wymieszały się, a następnie rozpyliły. Zawsze zachowuj odległość około 8 cali (20 cm) podczas spryskiwania i bądź ostrożny w pobliżu zwierząt domowych i dzieci”.

Inną fanką sody oczyszczonej do sprzątania jest Erin of Lemons, Lavender and Laundry. „Wiele lat temu postanowiłam rozpocząć produkcję własnych środków czyszczących” – mówi. „Na początku był to po prostu sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Następnie stał się sposobem na ograniczenie toksycznych chemikaliów w naszym domu. Nigdy nie wiedziałem, że soda oczyszczona jest tak potężnym, skutecznym środkiem czyszczącym, dopóki nie zacząłem odkrywać wszystkich sposobów, w jakie można jej używać… czyścić piekarnik, odświeżać tkaniny i dywany, czyścić zlew… Lista jest długa.

3. PRYSZNIC

Kamień jest wrogiem wszystkich pryszniców, zwłaszcza jeśli mieszkasz w obszarze z twardą wodą. Aby szybko i bezproblemowo pozbyć się tego łuskowatego osadu podczas sprzątania łazienki, weź wilgotną ściereczkę z mikrofibry i posyp ją niewielką ilością sody oczyszczonej i kilkoma kroplami płynu do zmywarki.

Przetrzyj szmatkę, aby zrobić mydlaną pianę i wyszoruj ekran prysznicowy. W przypadku brodzika spryskaj podłogę sodą oczyszczoną, dodając odrobinę płynu do mycia naczyń, a następnie wcierając mokrą szczotką. Spłucz wszystko gorącą wodą i osusz suchą szmatką. Zasłony prysznicowe można również czyścić tą samą ściereczką.

4. KUBKI I PORCELANA

„Piję dużo herbaty i kawy podczas pracy”, mówi Lucy Searle, redaktor naczelny działu Homes & Gardens , „Moje kubki szybko się poplamiają i trudno je myć w zmywarce. Jednym z moich ulubionych sposobów czyszczenia jest posypanie niewielką ilością sody oczyszczonej na zmywaku i szorowanie przez około pięć minut. Potrzebuje trochę smaru do kolan, ale po zakończeniu wystarczy włożyć do zmywarki lub spłukać pod bieżącą wodą i wygląda jak nowy. Działa też w przypadku innych poplamionych porcelany.

5. ODPŁYWY

Nasze domowe odpływy mogą szybko stać się śmierdzące, jeśli od czasu do czasu nie otrzymują trochę TLC. Dlatego raz w tygodniu wylej trochę gorącej wody do zlewu, prysznica i wanny, a następnie wlej około pół szklanki sody oczyszczonej. Pozostaw na około 15 minut i spłucz gorącą wodą. Het presto, wszelkie nieprzyjemne zapachy znikną.

6. LE CREUSET

Nasze naczynia kuchenne mogą również skorzystać z sody oczyszczonej. Marisa Kerkvliet z @lemon.thyme.kitchen używa go do swoich najlepszych zakupów Le Creuset , „Po kilku latach użytkowania moja ukochana Le Creuset zaczęła wykazywać pewne zużycie, plamy i przebarwienia zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Dziś rano odkryłem, że po prostu gotowanie wody i soda oczyszczona na patelni przez 15 minut załatwia sprawę i pozostawia patelnię lśniącą czystą”.

Możesz również użyć tej sztuczki do prawie każdej patelni, z wyjątkiem aluminium.

7. PRALNIA

Pozbądź się nieprzyjemnych zapachów z brudnych ubrań i jednocześnie utrzymuj biel, dodając do prania kubek sody oczyszczonej przy każdym praniu. Pomaga również zachować jasne kolory.

8. ZAPRAWA DO PŁYTEK

Płytki mogą wyglądać na brudne i brudne, jeśli fuga ma te okropne czarne plamy spowodowane pleśnią i pleśnią. Aby wyczyścić zaprawę , wymieszaj dwie części sody oczyszczonej i jedną część nadtlenku wodoru (dostępny w drogeriach i sklepach ze zdrową żywnością). Użyj starej szczoteczki do zębów, aby nałożyć go na fugę. Pozostaw na 20 minut, a następnie spłucz czystą wodą.

9. UMYWALKI

Aby utrzymać zlew w doskonałym stanie, gdy sprzątasz kuchnię , po prostu posyp sodą oczyszczoną pół cytryny i wytrzyj zlew dookoła przed spłukaniem wodą. Kwas i zasada reagują razem, tworząc pienistą substancję, która pomaga rozpuszczać brud.

10. LODÓWKA

Gdy jedzenie w lodówce zaczyna psuć się, w środku może szybko stać się nieco śmierdzący. Dlatego trzymaj małą miskę sody oczyszczonej w lodówce, a to pomoże zneutralizować wszelkie zapachy. W ramach programu czyszczenia lodówki zmieniaj ją co kilka tygodni, aby działała wydajnie.

11. TUPPERWARE

Tupperware jest tak przydatne do przechowywania resztek, ale kiedy organizujesz Tupperware , poszukaj tych przedmiotów, które zaczynają wyglądać na nieco poplamione. Wystarczy namoczyć na noc w misce do zmywania wypełnionej gorącą wodą i odrobiną sody oczyszczonej.

12. MIKROFALÓWKA

Nanieś odrobinę sody oczyszczonej na wilgotną gąbkę i użyj jej do wyczyszczenia mikrofalówk . Szybko i łatwo, a także pomaga pozbyć się nieprzyjemnych zapachów.

CZY SODA OCZYSZCZONA JEST DOBRYM ŚRODKIEM CZYSZCZĄCYM?

Tak, soda oczyszczona jest dobrym środkiem czyszczącym. Soda oczyszczona działa jak środek czyszczący, ponieważ jest łagodną zasadą i może powodować łatwe rozpuszczanie brudu i tłuszczu w wodzie w celu skutecznego usunięcia. Ponieważ soda oczyszczona jest czystym, naturalnym produktem, który jest jednocześnie produktem spożywczym, jest nietoksyczna, w przeciwieństwie do wielu innych domowych środków czyszczących.

CZEGO NIE CZYŚCIĆ SODĄ OCZYSZCZONĄ?

Rzeczy, których nigdy nie należy czyścić sodą oczyszczoną, obejmują aluminiowe naczynia kuchenne. Chociaż wiele metalowych powierzchni można szorować sodą oczyszczoną, należy zachować ostrożność podczas czyszczenia aluminiowych naczyń kuchennych. Ponadto nigdy nie używaj go do czyszczenia srebra , jeśli jest to antyczne, pozłacane porcje i marmurowe powierzchnie.

Kladiusz Borowski

Architekt wnętrz i pasjonat pracy w ogrodzie. Uwielbiam dzielić się moją wiedzą z tego zakresu. Zapraszam do zadawania pytań. Chętnie podzielę się ekspercką wiedzą!

View all posts by Kladiusz Borowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *