Jak przycinać bazylię – i kiedy jest na to najlepszy czas?

bazylia

Wiedza o tym, jak prawidłowo przycinać bazylię, będzie oznaczać różnicę między posiadaniem zdrowej, krzaczastej rośliny, która wytwarza pyszne, duże liście do domowych potraw, pesto i sałatek, a taką, która staje się długonoga i wężowata, z malutkimi, mniej smakowitymi listkami.

Jeśli regularnie kupowałeś lub uprawiałeś rośliny bazylii, aby tylko uschły i obumarły lub stały się niezdrowe i rzadkie, przycinanie prawdopodobnie jest tym, co robisz źle.

Jest to ważne zadanie w pielęgnacji twojej bazylii, więc dowiedz się, jak zrobić to dobrze – i dodaj to cudowne zioło do innych pomysłów na ogród ziołowy.

JAK PRZYCINAĆ BAZYLIĘ?

Prawidłowe przycinanie bazylii jest niezbędne do pomyślnego opanowania uprawy bazylii – dlatego ważne jest, aby zrobić to dobrze. Jeśli dopiero zaczynasz uprawiać to pachnące i wszechstronne zioło, a nawet jeśli uprawiałeś je wcześniej, ale bez większych sukcesów, kluczem jest umiejętność prawidłowego przycinania bazylii.

Ty NIE chcesz zdzierać największych liści rosnących w dolnej części rośliny bazylii, ponieważ są to liście, które pochłaniają najwięcej światła słonecznego, by wspomóc rozwój roślin.

Ty NIE chcesz wziąć zdzierać liści rosnących na szczycie rośliny – nawet jeśli nie są one tak duże. Dzieje się tak dlatego, że usuwając liście z wierzchołka bazylii, pozwolisz roślinie tworzyć nowe gałęzie rosnące na zewnątrz, zachęcając ją do wzrostu raczej szerokich i krzaczastych niż wysokich.

KIEDY NALEŻY PRZYCINAĆ BAZYLIĘ?

Kiedy przycinać bazylię? „Za każdym razem, gdy młoda roślina osiągnie wysokość 6-8 cali”, wyjaśniają eksperci z Bonnie Plants .

JAK PRZYCINAĆ BAZYLIĘ, ABY ROSŁA?

Regularne zbieranie bazylii zwiększy wydajność i zapewni najlepszy smak – dodając wyśmienitą jakość do sosów, olejów, pesto, salsy verde i wielu innych.

„Jak przycinać bazylię, aby uzyskać ładne, duże, krzaczaste rośliny, należy odciąć górną część niedojrzałych roślin, gdy osiągną około 6 cali wysokości. To pobudzi je do rozgałęziania się i stania się bardziej krzaczastymi roślinami niż wysokimi i chudymi” – radzi Lucy Hutchings z She Grows Veg i autorka nowej książki Get Up and Grow .

„Możesz to robić, gdy twoja roślina wypuszcza nowe łodygi i nie zapomnij dodać tego, co odcięto do następnej sałatki” – dodaje Lucy.

JAK PRZYCIĄĆ BAZYLIĘ, ABY BYŁA KRZACZASTA?

Aby przyciąć bazylię, aby była krzaczasta, regularnie ściskaj wierzchołki łodyg.

„Utrzymywanie ściśniętych pędów bazylii zachęca do ciągłego wytwarzania delikatnych nowych liści i zapobiega kwitnieniu i wytwarzaniu nasion przez roślinę” – mówią eksperci z Bonnie Plants.

  • Uszczypnij liście od czubków łodygi, aby roślina rozgałęziła się i wytworzyła więcej liści.
  • Lekko przycinaj roślinę bazylii raz w tygodniu lub co drugi tydzień w okresie letnim, w zależności od tego, jak szybko rośnie.
  • Znajdź na gałęzi miejsce, w którym tworzą się nowe malutkie listki.
  • Przytnij gałązkę bazylii około 1/4 cala nad tymi liśćmi opuszkami palców lub sekatorami do ziół.
  • Możesz powtórzyć ten sam proces z dowolnymi gałęziami, na których rosną małe liście.
  • Możesz być dość bezwzględny, ale nie przycinaj bazylii o więcej niż jedną trzecią.
  • Przycinanie bazylii podwaja ilość liści wytworzonych na tej łodydze.

„Nigdy nie przycinaj zdrewniałej części rośliny w pobliżu podstawy, ponieważ bazylia nie odrośnie” – doradzają eksperci z Bonnie Plants.

JAK PRZYCIĄĆ BAZYLIĘ, ABY ROSŁA WIECZNIE?

Nie można przycinać bazylii, aby rosła wiecznie, ponieważ w końcu wyginie. Ale regularnie przycinając roślinę bazylii, przedłużysz jej żywotność i witalność oraz utrzymasz roślinę w stadium liściastym tak długo, jak to możliwe. Trzymaj łodygi ściśnięte, nawet jeśli nie używasz liści.

„Usuwaj pąki kwiatowe bazylii, gdy tylko wydają się zachować smak liści. Ale nie martw się, jeśli pojawi się kilka kwiatów – są one również jadalne i stanowią piękny dodatek do sałatek” – mówi ekspert ogrodnictwa Melinda Myers .

Jeśli roślina zacznie kwitnąć i wytwarzać nasiona, spowolni swój wzrost wegetatywny i przestanie wytwarzać liście. Gdy noce zaczną się ochładzać, wzrost roślin bazylii dramatycznie zwolni.

„Przy najmniejszym nawet przewidywaniu mrozu, zbierz wszystkie liście natychmiast, ponieważ szybko staną się czarne” – doradzają eksperci z Bonnie Plants.

„Umieść łodygi bazylii w zimnej wodzie, która zapewni im świeżość przez wiele dni” – dodają.

Bazylia bardzo dobrze schnie jak na jednoroczne zioło. Zachowuje również swój smak po zamrożeniu w purée.

CO MAM ZROBIĆ, JEŚLI MOJA ROŚLINA BAZYLII JEST ZBYT WYSOKA?

Jeśli twoja bazylia urosła zbyt wysoka, przyciśnij łodygę z powrotem do góry, powyżej miejsca, w którym tworzą się nowe małe listki, aby zachęcić ją do wzrostu większej liczby pędów na boki i zwiększenia krzaczastości.

Upewnij się, że regularnie przycinasz roślinę bazylii, jak powyżej, aby zachęcić do większego wzrostu bocznego.

Kladiusz Borowski

Architekt wnętrz i pasjonat pracy w ogrodzie. Uwielbiam dzielić się moją wiedzą z tego zakresu. Zapraszam do zadawania pytań. Chętnie podzielę się ekspercką wiedzą!

View all posts by Kladiusz Borowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *