Jak uprawiać ziemniaki w worku? Wszystko, co musisz wiedzieć

ziemniaki w torbie

Nauka uprawy ziemniaków w torbie otworzy zupełnie nowy świat potencjału ogrodniczego. Niezwykle łatwe w uprawie warzywo, ziemniaki oferują wysokie plony przy bardzo niskiej wydajności – są doskonałym wyborem, jeśli dopiero zaczynasz uprawiać własne warzywa. Dowiedz się, jak uprawiać ziemniaki z naszego przewodnika krok po kroku – idealnego dla Twoich pomysłów na ogródek kuchenny .

Ziemniaki najlepiej uprawiać również w pojemnikach ze względu na ich skłonność do rozprzestrzeniania się na całą glebę dostępną dla ich bulwiastych korzeni. Trudno je również zbierać na podniesionych grządkach lub na rabatach, często pozostawiając niechcianych „ochotników”, którzy w następnym roku założą niechcianą roślinę ziemniaków.

Dlatego wiedza o tym, jak uprawiać ziemniaki w torbie, oferuje jedną z najlepszych opcji uprawy własnej, zarówno pod względem łatwości zbioru, jak i wszechstronności. „Możesz nawet mieć ziemniaki na maleńkiej wynajętej działce. Wyhoduj je w worku lub worku na ziemniaki, a będziesz mógł przenieść się do domu bez wykopywania worka z odchodami”, mówi Tamsin Westhorpe z magazynu Amateur Gardening.

JAK UPRAWIAĆ ZIEMNIAKI W WORKU? PRZYGOTOWANIE

Są trzy rzeczy, których będziesz potrzebować, zanim zaczniesz uczyć się uprawy ziemniaków w torbie. Należą do nich: sadzeniaki z posiekanymi sadzeniakami; kompost; i torbę.

Zmiażdżenie ziemniaków pomaga przyspieszyć wzrost ziemniaków. Sadzeniaki włóż do pudełek po jajkach i umieść w jasnym i chłodnym, ale nie mrozowym miejscu. Światło jest niezbędne, dlatego parapet na werandzie lub na zewnątrz w szklarni to idealne miejsce do umieszczenia ziemniaków do żucia.

„Miej oko na swoje ziemniaki, podczas gdy oni chit i czekać na mocne, krótkie zielone pędy pojawiają (4-6 tygodnie) o 2-3cms długo z oczu każdej bulwy, mówi plantswoman Sarah Raven ,

„Jeśli chcesz zmaksymalizować wielkość swoich ziemniaków, przed sadzeniem zetrzyj wszystkie pędy z wyjątkiem trzech lub czterech na górnym końcu bulwy. Jeśli zostawisz wszystkie pędy nienaruszone, skończysz z mnóstwem małych ziemniaków. Gdy masz już pędy, Twoje sadzeniaki są gotowe do sadzenia.

Jeśli zastanawiasz się, jak uprawiać ziemniaki w worku, musisz również pomyśleć o glebie. Ziemniaki najlepiej rosną na „dobrze przepuszczalnej, lekkiej, głębokiej, luźnej glebie o wysokiej zawartości materii organicznej” – twierdzą eksperci z Cornell University . Rośliny ziemniaka „najlepiej spisują się w glebie kwaśnej o pH 4,8 – 5,5”. Tak więc, uprawiając ziemniaki w torbie, a nie na podniesionym grządce lub w ogrodzie, możesz stworzyć idealne warunki glebowe dla ziemniaków.

Ostatnią kwestią do nauki uprawy ziemniaków w torbie jest sama torba.

„Ważne jest, aby torby wymagały dobrego drenażu, więc w przypadku ponownie używanych plastikowych toreb należy zrobić wiele dodatkowych otworów w dnie”, radzi Bob Flowerdew w magazynie Amateur Gardening . „Niemal równie ważne jest to, że boki muszą wykluczać światło – czarne torby są lepsze. Podnieś je pod światło, a jeśli coś przejdzie, spróbuj podwoić lub wyrównać torby kilkoma arkuszami gazety.

Alternatywnie kup dedykowaną torbę na ziemniaki, która zostanie zaprojektowana do tego zadania. Niektóre odmiany mają nawet klapkę, która pomaga kontrolować ziemniaki podczas wzrostu.

TRADYCYJNA METODA DIY DO UPRAWY ZIEMNIAKÓW W TORBIE

 • Wybierz duży, wytrzymały worek na gruz, worek jutowy lub jutowy albo specjalną torbę na ziemniaki – najpopularniejsze rozmiary to około 8 do 10 galonów. Nakłuj kilka małych otworów w dnie, aby zapobiec zalaniu worka.
 • Wypełnij dno torby około pięcioma calami kompostu.
 • Zwiń boki worka do poziomu kompostu tak, aby stał sam.
 • Wsadź w kompost trzy lub cztery ziemniaki z korzeniami skierowanymi w dół, a następnie przykryj kilkoma centymetrami dodatkowego kompostu – w razie potrzeby rozwiń pierwsze fałdy worka.
 • Umieść w jasnym, jasnym miejscu, w którym nie ma mrozu i dobrze podlewaj.
 • Gdy na ziemniaku zaczną wyrastać zielone pędy, rozwiń brzegi worka, aż osiągnie szczyt pędów, a następnie przykryj ziemią.
  Kontynuuj to za każdym razem, gdy widoczne są pędy lub dopóki worek nie będzie pełny.
 • Podlewanie jest niezbędne, ale tylko wtedy, gdy kilka centymetrów gleby jest suchych w dotyku. „Jeśli bulwy wysychają w trakcie rozwoju, nie przekształcą się w ziemniaki, co spowoduje mniejsze zbiory” – radzi Deborah Miuccio, koordynator ds. badań i testów produktów w Gardener’s Supply Company . Z drugiej strony nadmierne podlewanie może spowodować gnicie bulw, co również zmniejszy ilość i jakość zbiorów.
 • Kiedy nie ma już worka do rozwinięcia, pozwól pędom rosnąć.
 • Gdy liście i łodyga zaczną obumierać, zbierz plony, przecinając plastikową torbę lub wyrzucając worki jutowe, jutowe lub materiałowe na płachtę brezentu i zbieraj plony. Kompost może następnie trafić na pryzmę kompostową – po prostu upewnij się, że w kompoście nie pozostały ziemniaki.
  ręczne sadzenie nasion ziemniaka do worka pełnego kompostu

SZYBKI I ŁATWY SPOSÓB NA UPRAWĘ ZIEMNIAKÓW W TORBIE

Jeśli potrzebujesz mniej wymagającej konserwacji metody nauki uprawy ziemniaków w worku, rozważ wybór tej alternatywnej metody od Sue Sanderson, ogrodnika w Thompson & Morgan .

 • Napełnij dwulitrowy worek na ziemniaki lub gruz (z małymi otworami drenażowymi wybitymi po bokach) uniwersalnym kompostem do około cala poniżej krawędzi.
 • Następnie zanurz jedną pokruszoną bulwę ziemniaczaną 5 cali w kompoście przed przykryciem większą ilością kompostu.
 • Torebkę należy umieścić w jasnym, wolnym od mrozu miejscu, regularnie podlewać i karmić oraz czekać, aż ziemniaki wyrosną.
 • Pozwól ziemniakom dalej rosnąć, zamiast przykrywać je, gdy pojawią się liście, a następnie zbieraj w taki sam sposób jak powyżej, gdy liście żółkną i wiotczeją.
  roślina ziemniaczana rosnąca w torbie heskiej

JAK UPRAWIAĆ ZIEMNIAKI W KONKRETNEJ TORBIE NA ZIEMNIAKI?

Podczas gdy uprawa ziemniaków w torbie, którą zmieniłeś, jest świetnym tanim sposobem na uprawę własnych zbiorów ziemniaków, specjalistyczna torba do uprawy ziemniaków może zmaksymalizować ilość i jakość twoich zbiorów.

„Kiedy korzenie rosną i sięgają boku doniczki, tkanina powoduje, że korzenie przestają rosnąć, zasadniczo zabijając końcówki korzeni. Nazywa się to przycinaniem powietrznym lub przycinaniem korzeni. Korzenie, które nie są przycinane powietrzem, będą zamiast tego nadal rosły i krążyły wokół pojemników, co prowadzi do roślin związanych z korzeniami” – radzi Deborah Miuccio, koordynator badań i testów produktów w Gardener’s Supply Company .

„Rośliny przycinane powietrzem zachęcają do tworzenia nowych korzeni od środka, co jest najlepszą strukturą korzeniową dla roślin hodowanych w pojemnikach. Silny system korzeniowy jest niezbędny do obfitych zbiorów, zwłaszcza ziemniaków”.

Możesz nawet kupić torby do uprawy, które mają zamykaną kieszeń, dzięki czemu możesz sprawdzić wzrost i gotowość ziemniaków.

Jeśli zdecydujesz się uprawiać ziemniaki w specjalnej torbie na ziemniaki, możesz śledzić, która z powyższych metod najlepiej Ci odpowiada.

JAK W ZRÓWNOWAŻONY SPOSÓB UPRAWIAĆ ZIEMNIAKI W TORBIE?

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja metoda uprawy ziemniaków w worku jest zrównoważona, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy.

Worki plastikowe – takie jak te używane do sprzedaży kompostu – to świetna opcja do uprawy ziemniaków. Ponowne użycie worków w ten sposób spowoduje ich recykling i zapewni im żywotność wykraczającą poza ich pierwotne zastosowanie. Będą też mogły być ponownie wykorzystywane przez kilka lat.

Heskie worki lub torebki na kawę również można poddać recyklingowi, a nawet ulegną biodegradacji, gdy nie będą już używane.

Wybór ekologicznych nasion ziemniaka i unikanie stosowania nawozów chemicznych lub zwalczania szkodników zapewni, że uzyskasz całkowicie ekologiczne plony.

Wreszcie kompost bez torfu jest koniecznością. Kompost torfowy przyczynia się do wzrostu poziomu gazów cieplarnianych, a jego zbiory likwidują siedliska rzadkich gatunków dzikich zwierząt; było wiele wezwań do zakazu tego ze względu na koszty środowiskowe. Jeśli chcesz, aby Twoje ogrodnictwo było jeszcze bardziej zrównoważone, możesz użyć kompostu ze swojej sterty kompostu. Nasz przewodnik, jak zrobić kompost, zawiera przydatne informacje na ten temat.

ILE ZIEMNIAKÓW POTRZEBA, ABY WYROSŁY W TORBIE NA ZIEMNIAKI?

Wystarczy jeden ziemniak, aby wyrosnąć w worku na ziemniaki. Każdy posiekany ziemniak – czy to cały ziemniak, czy część większego ziemniaka – da jedną roślinę. Potrzebna ilość ziemniaków posypanych drobinami zależy od rozmiaru używanego worka. Z reguły każda roślina ziemniaka potrzebuje około 2,5 galonów. Dlatego worek o pojemności 10 galonów pomieści cztery ziemniaki, podczas gdy worek o pojemności 5 galonów pomieści 2 rośliny ziemniaka.

Jeśli chcesz wyhodować dużą liczbę ziemniaków, najlepiej uprawiać je w osobnych workach, a nie w jednej ogromnej torbie. Podział plonów między różne worki oznacza, że ​​możesz je zbierać w różnym czasie, dzięki czemu możesz mieć bardziej ciągłą dostawę, zamiast nagłego przesytu.

JAK WYHODOWAĆ ZIEMNIAKI W TORBIE NA ŚWIĘTA?

„Jeśli chcesz wyhodować ziemniaki na czas świąt, najlepiej się do tego zabierz, czas jest najważniejszy” – mówi Leslie Vincent, ogrodnik i ekspert ds. ogrodnictwa w Atkins Garden Shop . Rozpocznij sadzenie ziemniaków od połowy września do początku października na grudniowe zbiory. Jeśli masz serce nastawione na zjedzenie własnych ziemniaków w Boże Narodzenie, możesz rozłożyć sadzenie – od końca sierpnia do początku października.

Leslie przeprowadzi Cię przez kolejne kroki:

 • „Napełnij swoją torbę przyzwoitym wielofunkcyjnym kompostem w około dwie trzecie drogi napełnij, lekko ubij kompost.
 • Połóż trzy bulwy sadzeniaków na powierzchni, rozstaw je około 20-30 cm
 • Stąd będziesz chciał ładnie namoczyć kompost i dać mu odpowiedni czas na odsączenie.
 • Jeśli podlewanie odsłoniło bulwy, dodaj trochę więcej kompostu do przykrycia.
 • Umieść torbę w szklarni i poczekaj, aż pojawią się twoje pędy, kiedy wrzucą kolejną warstwę kompostu, aby je przykryć, powtarzaj ten proces, aż torba będzie pełna.

„Warto również zauważyć, że ziemniaki są uprawą chłodną i najlepiej rozwijają się wiosną i jesienią, więc jeśli przegapisz ich sadzenie przed Bożym Narodzeniem, możesz zaplanować sadzenie ich wcześnie i zebranie ich na Wielkanoc” – radzi Shelby DeVore, ekspert ds. zwierząt. zapalony ogrodnik i założyciel Farminence .

Kladiusz Borowski

Architekt wnętrz i pasjonat pracy w ogrodzie. Uwielbiam dzielić się moją wiedzą z tego zakresu. Zapraszam do zadawania pytań. Chętnie podzielę się ekspercką wiedzą!

View all posts by Kladiusz Borowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *