Najlepsze rośliny zimowe do doniczek i na rabaty

zimowy ogrod

Odkryj najlepsze rośliny zimowe, które rozjaśnią Twój ogród od jesieni do wiosny – dodając koloru, zapachu i strukturalnego zainteresowania. Wybierz najlepsze rośliny zimowe do doniczek i na rabaty, a Twój ogród będzie pełen kolorów przez najciemniejsze miesiące. Od błyszczących zimozielonych roślin, po teksturową korę drzew i żywe kwiaty cebulowe, istnieje zaskakująco szeroka gama roślin, które dodają atrakcyjności sezonowej.

„W chłodniejsze zimowe miesiące kolor w ogrodzie może być rzadki, więc liczy się każdy jego plusk” – mówi ekspert ogrodnictwa i pisarz Matt James. „Na szczęście istnieje wiele okazji, aby rozjaśnić te szare dni i poprawić widok z domu”. Przy planowaniu ogrodu zimowego służy również pomocy naturze, dostarczając niezbędnego pożywienia dla ptaków i owadów zapylających. „Wiele owadów zapylających pojawia się wcześniej niż zwykle w zmieniającym się klimacie, dlatego naprawdę ważne jest, aby oferować im pokarm z wcześnie kwitnących krzewów i bylin, takich jak mahonie” – mówi Jonny Norton, główny ogrodnik w posiadłości Mottisfont należącej do National Trust.

Tworzenie serii kwiatów, od jesieni do wczesnej wiosny, zapewni stały dopływ pożywienia dla dzikiej przyrody – i źródło inspiracji, która poprawi Ci humor.

NAJLEPSZE ROŚLINY ZIMOWE NA RABATY

Wybierając najlepsze rośliny zimowe na rabaty, zacznij od wiecznie zielonych krzewów i drzew, które dodadzą niezbędnego kręgosłupa Twojemu ogrodowi. „Wiele drzew i krzewów ma olśniewającą korę lub kolorowe kwiaty i najlepiej sprawdza się zimą” – mówi James.

Podsadź drzewa leśnymi cebulkami i ciemiernikami i rozważ kwitnące rośliny, które dodadzą zapachu i ożywią zmysły.

1. PRZEBIŚNIEGI

Łatka kwitnących przebiśniegów na polu żółtego tojadu zimowego

Niezależnie od tego, czy są sadzone na rabatach, czy w zaspach pod drzewami, mlecznobiałe przebiśniegi dodają magicznego powietrza ogrodom zimowym.

„Przebiśniegi to absolutna konieczność; Podnoszą na duchu jak nic innego i przypominają nam o rozkoszach nadchodzącej wiosny” – mówi Norton.

Aby uzyskać długą, następującą po sobie wystawę, która trwa od połowy zimy do wiosny, wybierz kilka różnych odmian przebiśniegów, chociaż priorytetem powinna być pospolita odmiana Galanthus nivalis. „Z czasem sam się zasieje i skolonizuje, tworząc jeszcze bardziej spektakularny śnieżny dywan” – dodaje Norton

Sadzenie młodych przebiśniegów „na zielono”, na wiosnę, to najlepszy sposób na ich założenie. Ale sadzenie cebul jesienią jest tańsze. „Aby uzyskać naturalny wygląd, rzuć cebulki i posadź je tam, gdzie opadają” – mówi ekspert ds. ogrodów z Period Living , Leigh Clapp.

Połącz przebiśniegi z innymi roślinami kwitnącymi zimą, aby uzyskać najlepszy wynik. „Przebiśniegi zmieszane z zimowymi akonitami i ciemiernikami stworzą naprawdę piękny zimowy widok” – mówi Norton.

2. DEREŃ

Powszechna nazwa rodziny roślin cornus, derenie to wytrzymałe krzewy liściaste i dodają dramatyzmu ogrodom zimą, kiedy ich liście zanikają, ukazując żywe łodygi.

„Derenie są naprawdę oszałamiające, zwłaszcza jeśli rosną w grupach” – mówi James. 'Spróbuj Cornus 'Flaviramea’ dla żywych żółto-zielonych pędów i Cornus 'Winter Beauty’ dla pomarańczowo-żółtego. Te z Cornus 'Syberica’ są jaskrawo szkarłatne”.

Aby uzyskać oszałamiający kontrast z innymi ulubionymi gatunkami zimowymi, „sadź dereń jako nieformalny żywopłot i posadź pod nim przebiśniegi” – dodaje Clapp.

Pamiętaj, że dereń wymaga intensywnego odgałęzienia wczesną wiosną, aby wyglądał jak najlepiej. „Aby co roku zachęcać do żywych kolorów, po prostu przycinaj pędy mocno do 8-12 cali nad ziemią” – mówi James.

3. CIEMIERZYCE

Ciemiernik, znany również jako róże bożonarodzeniowe, to jedne z najlepszych roślin zimowych do osłoniętych ogrodów z dużą ilością drzew, ponieważ potrzebują miejsca w półcieniu.

„Ciemiernik to atrakcja ogrodów zimowych – spójrz na czysto białego Helleborus niger, a następnie na hybrydy orientalis, z ich wieloma różnymi kolorami i oznaczeniami” – mówi Norton.

Nisko rosnące rośliny są również uwielbiane przez pszczoły i inne owady zapylające, zapewniając bardzo potrzebne pożywienie w tej rzadkiej porze roku.

„Ciemiewiec toleruje większość gleb, ale najlepiej radzą sobie na żyznej, wilgotnej, swobodnie przepuszczalnej glebie lub na podwyższonych rabatach, dzięki czemu można łatwiej podziwiać kiwające się kwiaty” – mówi Clapp.

Aby utrzymać ciemiernik, na wiosnę zdejmij kwiaty, gdy już obumarły, a zimą usuń martwe liście.

4. MAHONIA

Mahonia stanowi bajeczne tło dla innych roślin w ogrodzie zimowym, a w zależności od odmiany sprawdza się na tylnej obrzeżu lub jako roślina okrywowa.

Jako wiecznie zielony krzew mahonia dzięki pierzastym liściom przez cały rok dodaje struktury i koloru. Zimą roślina wydaje kłosy uroczo pachnących kwiatów, które stanowią pożywienie dla pszczół. Na wiosnę zanikają, by jesienią zostać zastąpione przez grona ciemnofioletowych jagód.

„Mahonia jest dobra na dobrze przepuszczalnych lub wilgotnych glebach w cieniu lub półcieniu”, mówi Clapp. 'Przyciąć po kwitnieniu, aby utrzymać go w rozsądnym rozmiarze.’

5. WRZOS

Wrzos to często niedoceniana roślina, która odgrywa ważną rolę w ogrodach zimowych. „Wprowadza kolor, który wyróżnia się na tle sezonowych brązów i szarości lub ognistoczerwonych zimowych łodyg kontrastujących z mroźnym lub śnieżnym tłem” – mówi Clapp.

„Sadząc różnorodne wrzosy, możesz zwabić pszczoły do ​​swojego ogrodu przez cały rok, skorzystać z wiecznie zielonego pokrycia gruntu i cieszyć się gamą kolorów zarówno kwiatów, jak i liści przez cały rok”.

Najlepiej sadzić wrzos jesienią lub wczesną wiosną. Wiele odmian – mianowicie calluna – dobrze rozwija się w glebie kwaśnej, podczas gdy niektóre odmiany – erica – mogą dobrze rosnąć w glebie obojętnej lub zasadowej. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jaki masz typ.

NAJLEPSZE ROŚLINY ZIMOWE DO DONICZEK

Wybierając najlepsze rośliny zimowe do doniczek, należy pamiętać, że większość roślin o tej porze roku rośnie bardzo mało. „Zacznij od roślin o dużych rozmiarach i nie bój się wciskać ich bliżej niż zwykle, aby uzyskać natychmiastowy efekt” – mówi James. Być może najlepszą rzeczą w uprawie roślin zimowych w doniczkach jest to, że możesz całkowicie kontrolować ich rodzaj gleby i pozycję, przesuwając je po ogrodzie, aby dopasować. „Nie zapomnij ustawić pojemników tak, aby uzyskać jak najwięcej światła” – dodaje James.

1. BRATKI

Bratki należą do rodziny altówek i są ikoną ogrodów zimowych. „To po prostu moje ulubione rośliny zimowe do doniczek. Dzięki pięknym i kolorowym kwiatom, które rozwijają się w niskich temperaturach, zimą będziesz miał wesoły pokaz” – mówi Codey Stout, główny kierownik ds . operacyjnych w TreeTriage .

Bratki kwitną w łagodnych okresach aż do wczesnej wiosny. „Posadź je masowo w pojemnikach z innymi tradycyjnymi ulubionymi produktami, takimi jak cyklameny, altówki, poliantus i pierwiosnek, aby zmaksymalizować efekt” – dodaje James.

Jesienią zasiej w doniczkach sadzonki, które będą dobrze prosperować przed nadejściem zimy.

„Najlepiej postawić garnki z bratkami tam, gdzie będą mogły wpadać poranne światło słoneczne, a następnie umieścić je w cieniu, aby uniknąć popołudniowego upału” – mówi Stout.

2. CYKLAMEN

Cyklameny są wspaniałe do zapewnienia radości w ogrodzie o najciemniejszej porze roku, z kwiatami w kolorze białym, różowym lub czerwonym. Chociaż mogą naturalizować się w ziemi, pięknie sprawdzają się w doniczkach i wiszących koszach, a nawet mogą być używane jako część zimowych wystaw roślin doniczkowych. Cyklamen coum jest szczególnym ulubieńcem kobiety zajmującej się roślinami, Sarah Raven: „Jest prawie tak piękny w liściach jesienią, jak w kwitnieniu wczesną wiosną” – mówi.

„Wraz z wczesnymi przebiśniegami i akonitami, miniaturowe kwiaty nie mogą powstrzymać się od podniesienia zimowego ducha, a trzy razem, pocięte i ułożone w małej szklance, dają radość.” Posadź młode cyklamen jesienią lub jako bulwy do kwitnienia w następnym roku. Umieść doniczki w osłoniętym miejscu, chronionym przed ulewnym deszczem i martwymi kwiatami, aby przedłużyć kwitnienie.

3. PIERWIOSNKI

Kwitnące zimą pierwiosnki są genialne w rozjaśnianiu tych nudnych zakątków w ogrodzie, ponieważ rozwijają się w półcieniu. „Wiesiołki dodają światła do ciemnych obszarów w odcieniach bieli, żółci, kremu i różu” – mówi Clapp.

Są to byliny, które są dobrze przygotowane do przetrwania surowych zim i będą się rozmnażać z roku na rok.

Najlepiej sadzić pierwiosnki wczesną jesienią – wybierz dwie lub trzy odmiany, aby sukcesywnie kwitnąć od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Niektóre odmiany, takie jak Everlast, kwitną nawet przez sześć miesięcy.

Rośliny nie lubią siedzieć w wodzie, więc sadząc pierwiosnki w pojemnikach, upewnij się, że wybierasz dobrze drenującą mieszankę doniczkową.

4. KAMELIE

Ze swoimi bajecznie ekstrawaganckimi kwiatami kamelie zimowe są jednym z pierwszych kwiatów, które przebijają się późną zimą lub wczesną wiosną i bardzo dobrze rosną w doniczkach. Jeśli jednak chcesz, aby zakwitły jeszcze wcześniej, wybierz odmiany Camellia sasanqua, które kwitną jesienią i zimą.

Rośliny preferują dobrze przepuszczalną, kwaśną glebę i najlepiej sadzić je jesienią, aby mogły zapuścić korzenie przed nadejściem mrozów.

Kamelie należy sadzić w świeżej mieszance doniczkowej co 2-3 lata, gdy wyrosną z pojemników. Ustaw je w miejscu częściowo zacienionym, ponieważ mogą walczyć w pełnym słońcu. Ważne jest również, aby wiedzieć, jak przycinać kamelie, aby wydobyć to, co najlepsze z tych wspaniałych roślin.

5. AKONITY ZIMOWE

Pochodzące z zacienionych lasów akonity zimowe dodają radosnej dawki słońca w najciemniejsze dni, kwitnąc w styczniu i lutym. Ich płytkie korzenie sprawiają, że idealnie nadają się do doniczek i wymagają minimalnej uwagi.

Sadzić w wilgotnej, ale dobrze przepuszczalnej glebie, a doniczkę ustawić w miejscu częściowo zacienionym. Podobnie jak przebiśniegi najlepiej sadzić je „na zielono”, tuż po kwitnieniu, ale alternatywnie można sadzić cebulki jesienią.

Kladiusz Borowski

Architekt wnętrz i pasjonat pracy w ogrodzie. Uwielbiam dzielić się moją wiedzą z tego zakresu. Zapraszam do zadawania pytań. Chętnie podzielę się ekspercką wiedzą!

View all posts by Kladiusz Borowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *