Jak wybrać idealny zlewozmywak do kuchni?

zlew

Zlew kuchenny powinien być nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim funkcjonalny. Jakie rozwiązanie wybrać?

Zlewozmywak jedno- czy dwukomorowy?

Zlewozmywak do kuchni najczęściej ma jedną lub dwie komory. Istnieje również możliwość wyboru tak zwanych zlewów 1,5-komorowych, jednak zajmują one sporo miejsca, a dodatkowo są nieco droższe. Dlatego też większość zastanawia się nad zlewem z jedną albo dwiema komorami. Pierwsze rozwiązanie dedykowane jest osobom, które myją naczynia w zmywarce i zlewu potrzebują przede wszystkim do ich odmaczania bądź przemywania drobnych elementów. Jedna komora zajmuje też mało miejsca, dlatego idealnie sprawdzi się w kuchniach o niewielkiej powierzchni. Zlewozmywak dwukomorowy będzie natomiast idealny dla osób, które myją naczynia ręcznie. Chętnie wybierają go też ci, którzy lubią gotować w domu. Pojedyncza komora w ich przypadku jest mało funkcjonalna, dlatego warto rozważyć tego typu zlew, choć zajmuje znacznie więcej miejsca. Ciekawe modele dostępne są w sklepie internetowym https://granitan.pl/zlewozmywaki-granitowe/dwukomorowe/.

Z jakiego materiału powinien być wykonany zlewozmywak?

Tradycyjne, metalowe zlewozmywaki powoli odchodzą w niepamięć. Choć nadal można je kupić, nie prezentują się estetycznie, a dodatkowo dosyć łatwo je porysować. Zdecydowanie większą popularnością cieszą się zlewozmywaki granitowe, które charakteryzuje także znacznie większa funkcjonalność. Ich zalety to:

  • elegancki wygląd,
  • trwałość i odporność na uszkodzenia,
  • łatwość utrzymania,
  • możliwość dopasowania do każdego typu wnętrza.

Ich jedyną wadą jest konieczność systematycznej pielęgnacji celem zachowania estetycznego wyglądu na długie lata. Z drugiej strony, obecnie mamy dostęp do tak wydajnych środków czystości, że regularne mycie zlewu nie powinno stanowić większego problemu. I tak będziemy musieli to robić, aby pozbyć się brudu i bakterii, bez względu na to, jaki dokładnie zlewozmywak do kuchni wybraliśmy. Podobne walory do modeli granitowych mają ceramiczne, jednak są nieco mniej odporne na ścieranie. W ich przypadku istotna jest więc pielęgnacja szkliwa, które z czasem ulega zatarciu. W ostatnich latach bardzo popularne stały się zlewozmywaki szklane, które są wyrazem nowoczesności. Mają designerski wygląd, ale też szybciej widać na nich zacieki, co ma niemały wpływ na estetykę. Można też postawić na zlew wykonany z tworzywa sztucznego, ale w tym przypadku często mamy do czynienia z niską trwałością produktu.

O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając zmywak do kuchni?

Oferta zlewozmywaków kuchennych jest niezwykle szeroka, jednak wybór odpowiedniego modelu może stanowić niemałe wyzwanie. Na początek trzeba określić, jaką powierzchnię możemy przeznaczyć pod zlew. Jest to szczególnie istotne w małych kuchniach, w których liczy się każdy metr kwadratowy. Kolejną kwestią jest materiał i kolor. Zlewozmywak musi pasować do aranżacji kuchni, zatem albo wybieramy model uniwersalny, albo dobieramy go do stylu wnętrzarskiego. Zlewozmywak może być:

  • wpuszczany,
  • nakładany,
  • podwieszany.

W pierwszym przypadku czeka nas wymagający montaż, a dodatkowo model ten nie jest odpowiedni dla wszystkich blatów. Zlew nakładany można łatwo zamontować, ale przedtem musimy zadbać o odpowiednie uszczelnienie. Ponadto pomiędzy krawędziami zlewu a blatem może się gromadzić brud. Natomiast zlew podwieszany wymaga blatu wykonanego z niekąśliwych materiałów. Każde rozwiązanie ma więc pewne wady, które warto wziąć pod uwagę, dokonując wyboru. Pamiętajmy, że zlewozmywak to inwestycja na wiele kolejnych lat, dlatego nie warto kupować produktów niskiej jakości. Zwykle są one znacznie tańsze, lecz jednocześnie nie służą zbyt długo. Godne uwagi są modele przygotowane bezpośrednio do montażu, a więc posiadające odpowiednie otwory. Samodzielne ich wywiercenie jest co prawda możliwe, ale też generuje ryzyko uszkodzenia. Zlewozmywaki mogą być wyposażone także w dodatkowo udogodnienia, na przykład wkłady ociekowe lub dozowniki do płynów, które ułatwiają wykonywanie prac kuchennych.

Artykuł promocyjny.

Kladiusz Borowski

Architekt wnętrz i pasjonat pracy w ogrodzie. Uwielbiam dzielić się moją wiedzą z tego zakresu. Zapraszam do zadawania pytań. Chętnie podzielę się ekspercką wiedzą!

View all posts by Kladiusz Borowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *