Jak uprawiać szpinak? Wewnątrz czy poza domem?

swiezy szpinak

Dowiedz się, jak uprawiać szpinak w pojemnikach lub w ogrodzie, aby mieć całoroczny zapas tych pysznych i zdrowych liści. Łatwo nauczyć się, jak uprawiać szpinak, a smaczne, wyhodowane w domu liście są pełne składników odżywczych, takich jak witaminy A, C, żelazo i wapń oraz 13 związków, które działają jako przeciwutleniacze i środki zwalczające raka – dzięki czemu jest to doskonały wybór do uzupełnienia pomysły na ogród warzywny. 

Szybka i łatwa w uprawie, możesz cieszyć się liśćmi szpinaku w ciągu sześciu do ośmiu tygodni od posadzenia. Mając do wyboru wiele różnych odmian, jeśli starannie zaplanujesz i wysiejesz różne rodzaje sukcesywnie, możesz cieszyć się zielonymi, odżywczymi liśćmi przez cały rok. 

Idealna uprawa do pomysłów na pojemniki na ogród warzywny , szpinak może być uprawiany jako pocięte i przychodzące liście dla niemowląt, aby cieszyć się sałatkami lub kanapkami lub pozostawić liście, aby rosły i dojrzewały do ​​użycia w gotowaniu, na przykład jako dodatek do makaronu dania lub używać jako warzywo boczne. Jest to wydajna i bardzo wszechstronna uprawa, dzięki czemu uprawa szpinaku jest popularnym wyborem w przypadku małych ogródków warzywnych , w których każdy centymetr przestrzeni musi być najlepiej wykorzystany. 

JAK UPRAWIAĆ SZPINAK?

Istnieje wiele możliwości uprawy szpinaku. Możesz uprawiać go w domu lub na zewnątrz, w doniczkach na tarasie lub dziedzińcu wraz z innymi liśćmi sałaty, takimi jak sałata , wśród innych roślin jako część pomysłów na ogródek kuchenny lub w podniesionych grządkach ogrodowych

„Wybierz jeden z trzech rodzajów szpinaku. Savoy o kędzierzawych liściach, o płaskich liściach lub o lekko kędzierzawym semi-Savoy. Płaskie liście mają na ogół najłagodniejszy smak, a ich najmniejsze liście są sprzedawane jako szpinak baby” – wyjaśnia ekspert ogrodnictwa Melinda Myers.

KIEDY NAJLEPIEJ SADZIĆ SZPINAK?

Najlepszy miesiąc na uprawę szpinaku będzie do pewnego stopnia zależał od strefy mrozoodporności, w której mieszkasz. Jednak chcesz uprawiać szpinak podczas chłodnej pogody wiosną i jesienią, ponieważ jest to uprawa na chłodną pogodę. 

Letnie odmiany szpinaku: Sadź letnie odmiany szpinaku co kilka tygodni od wczesnej do późnej wiosny. 

Odmiany szpinaku zimowego: Wysiewać odporne odmiany zimowe od połowy lata do wczesnej jesieni. 

Eksperci z Bonnie Plants udzielają następujących porad dotyczących uprawy szpinaku dwa razy w roku: sadzić go około czterech do sześciu tygodni przed ostatnimi przymrozkami wiosną i ponownie sześć do ośmiu tygodni przed pierwszymi przymrozkami jesienią.

Wysiewając nasiona szpinaku co trzy do czterech tygodni w ramach planowania, kiedy sadzić warzywa , możesz cieszyć się stałą dostawą przez cały sezon wegetacyjny.

JAK WYHODOWAĆ SZPINAK Z NASION?

Najpierw zdecyduj, gdzie chcesz uprawiać szpinak, ponieważ niektóre z mniejszych odmian szczególnie dobrze nadają się na przykład do pojemników.  

Aby odnieść sukces w uprawie szpinaku, przed wysiewem nasion wzbogacamy glebę, np. kopiąc w domowym kompoście ogrodniczym i ogólnym nawozie. Pomoże to szpinakowi dobrze rosnąć, a także zapobiegnie gorzkim posmakowi liści.

„Nie ma czegoś takiego jak umieszczanie zbyt dużej ilości kompostu w ziemi ogrodowej. Przed sadzeniem wymieszaj co najmniej 2-4 cale kompostu w rzędzie” – radzi Simon Crawford, hodowca w Burpee Europe.

„Klucz do sukcesu zaczyna się od dobrego startu roślin. Posadź odpowiednie odmiany w żyznej, organicznej glebie. Zapewnij dużo wilgoci i nie wstydź się nawozić. Energiczny szpinak to smaczny szpinak – dodaje Simon.

Wykonaj następujące kroki, aby wyhodować szpinak z nasion:

 • Uprawiaj szpinak w wilgotnej, ale dobrze przepuszczalnej glebie lub kompoście.
 • Zimowe odmiany szpinaku wymagają stanowiska słonecznego; letnie odmiany szpinaku są lepsze w półcieniu, więc należą do najłatwiejszych warzyw do uprawy w cieniu
 • Wysiej nasiona cienko w płytkim siewniku – na głębokość około 1 cala.
 • Jeśli wysiewasz więcej niż jeden rząd, umieść każdy rząd w odległości około 14 cali od siebie. 
 • Nasiona lekko przykryć ziemią.
 • Po wykiełkowaniu nasiona są cienkie do 3-5 cali od siebie. „Rozrzedzenie jest bardzo ważne i musisz być bezwzględny” – mówi Simon Crawford.
 • Regularnie nawozić rośliny pokarmem dla roślin rozpuszczalnym w wodzie.
 • Wysiewaj nasiona co trzy do czterech tygodni, aby zapewnić regularne dostawy przez cały sezon wegetacyjny.
 • Upraw szpinaku należy dobrze podlewać – podlewać u nasady rośliny.

„Szpinak można wielokrotnie kroić i wystarczy na miesiące i miesiące. Wysiewam nasiona celowo dość gęsto jako cięcie i wracam do zbioru sałat. Ważne jest, aby były dobrze podlewane, a w ten sposób uzyskasz pyszny wzrost ”- radzi Monty Don w filmie dla Gardeners’ World.

UPRAWA SZPINAKU W PODWYŻSZONYCH DONICACH

Wybór podniesionych grządek do uprawy szpinaku może obejść problem słabej gleby w ogrodzie lub niewłaściwego rodzaju gleby , aby rośliny mogły się pomyślnie rozwijać – ponieważ szpinak preferuje glebę neutralną od zasadowej.

Podwyższone łóżka zapewniają dobry drenaż i są również łatwe w zarządzaniu jako pomysł na granicę ogrodu o niskich wymaganiach konserwacyjnych . Możesz wypełnić je żyzną, organiczną glebą, pracując w 2-4 cali kompostu przed zasadzeniem nasion szpinaku.

Jak wyżej, wysiewaj nasiona szpinaku w płytkim siewniku o głębokości około 1 cala, każdy rząd w odległości około 14 cali. Gdy sadzonki są wystarczająco duże, aby je obsłużyć, rozcieńczyć je do około 3 cali od siebie. Regularnie podlewać i nawozić rośliny.

JAK UPRAWIAĆ SZPINAK W DONICZKACH?

Aby wyhodować szpinak w doniczkach, wybierz szeroką doniczkę lub koryto, aby można było rozmieścić rośliny szpinaku, i taką, która ma około 6-8 cali głębokości. Szpinak dobrze sprawdza się w uprawie w doniczkach, obok pomysłów na donice ziół.

 • Używaj wysokiej jakości mieszanki doniczkowej bogatej w materię organiczną. 
 • Dobrze przepuszczalna gleba jest ważna dla dobrego wzrostu szpinaku w doniczkach. 
 • Wysiej nasiona o głębokości 1/2 cala w pojemnikach. 
 • Sadzonki powinny kiełkować w ciągu pięciu do 14 dni, w zależności od odmiany i warunków wzrostu.
 • Odsuń każdą roślinę szpinaku co najmniej 3 cale od siebie – lub nieco dalej, jeśli chcesz zbierać większe liście.  
 • Podczas uprawy szpinaku jesienią trzymaj doniczkę w słonecznym miejscu. 
 • Przy uprawie szpinaku wiosną i latem należy przechowywać pojemniki w półcieniu.
 • Nie pozwól szpinakowi siedzieć w wilgotnej glebie – utrzymuj glebę wilgotną, ale nie mokrą – upewnij się więc, że doniczka ma dobry drenaż.
 • Regularnie nawozić glebę. 

„Jedną z wielkich zalet uprawy w pojemnikach jest łatwość przedłużenia sezonu wegetacyjnego. Wiele roślin skorzysta na dodatkowym cieple znajdującym się w pobliżu domu” – mówi Aaron Bertelsen, ogrodnik i kucharz w Great Dixter oraz autor książki „ Uprawiaj owoce i warzywa w doniczkach: porady i przepisy dotyczące sadzenia” firmy Great Dixter.

JAK UPRAWIAĆ SZPINAK W POMIESZCZENIU?

Łatwo uprawiać szpinak w pomieszczeniu na parapecie. Jeśli uprawiasz zioła w pomieszczeniach , umieść obok nich swoje uprawy szpinaku, abyś mógł się nimi zająć jednocześnie.

Jeśli sadzisz jesienią, umieść doniczki na bardziej słonecznym parapecie, ponieważ jest mniej godzin słonecznych. Nie pozwól, aby rośliny były zbyt zimne lub zbyt gorące – dlatego nie umieszczaj na przykład bezpośrednio nad kaloryferem.

Jeśli sadzisz szpinak na wiosnę, umieść doniczkę w miejscu, w którym uzyska trochę cienia. 

Zasiej nasiona szpinaku w doniczce o głębokości co najmniej 6 cali i posadź nasiona na głębokości 1/2 cala, z każdą rośliną w odległości około 3 cali od siebie. Utrzymuj dobrze podlewane rośliny szpinaku, chociaż nie pozwól, aby gleba zalała się wodą.

JAK CZĘSTO NALEŻY PODLEWAĆ SZPINAK?

Powinieneś regularnie podlewać i nawozić rośliny szpinaku, ale staraj się unikać zamoczenia liści. Chodzi o to, aby gleba była wilgotna, ale nie rozmoczona. Regularne podlewanie jest szczególnie ważne w okresach upałów, aby rośliny nie kwitły ani nie wypuszczały kwiatów – jeśli to zrobią, liście będą miały gorzki posmak.

Inne sposoby dbania o szpinak to:

 • Zasiane jesienią sadzonki szpinaku należy chronić przed zimnem przykrywając włókniną lub kloszem.
 • Ocieniaj uprawy szpinaku w czasie upałów, aby zapobiec wysychaniu gleby i pośpiechom. Możesz to zrobić, sadząc je obok fasoli na tyczce lub fasoli wielokwiatowej, która w miarę wzrostu zapewni cień, aby chronić delikatne rośliny szpinaku przed gorącem słońca. 
 • Chroń młode sadzonki szpinaku przed ślimakami, ślimakami i ptakami.

ZBIÓR SZPINAKU

Szpinak można zbierać od 6 do 10 tygodni po siewie. Jeśli siejesz kolejno wiosną i jesienią, możesz zbierać szpinak przez cały rok. 

Letnie odmiany szpinaku – generalnie można zbierać letnie odmiany szpinaku od maja do października, w zależności od klimatu w miejscu, w którym mieszkasz.

Odmiany szpinaku zimowego – można je zbierać między październikiem a kwietniem. 

„Zbierz po kilka liści na raz z każdej rośliny. Pozwoli to zakładom na kontynuowanie produkcji przez cały sezon” – radzi Simon Crawford. 

To sprawia, że ​​szpinak jest świetną rośliną uprawną do uprawy w ogrodzie z dziećmi , ponieważ mogą nadal cieszyć się owocami swojej pracy. To jest tak samo, jak w przypadku innych liści sałaty, lub w przypadku uprawy bazylii lub innych ziół liściastych.

Inni eksperci ogrodnictwa radzą zebrać każdą alternatywną roślinę do użytku w kuchni, dając reszcie więcej miejsca do wzrostu.

Miej oko na uprawy szpinaku, ponieważ rośliny zwykle rosną szybciej w cieplejsze dni.

Istnieją opcje zbierania liści do późniejszego zbioru, podobnie jak przy zbieraniu boćwiny. „Możesz wyciąć pojedyncze zewnętrzne liście, gdy rośliny mają 3 cale wysokości i pozwolić, aby wewnętrzne liście dalej rosły do ​​późniejszych zbiorów. Lub odetnij całą głowę, gdy roślina ma 6 cali wysokości i poczekaj kilka tygodni na odrost i drugie zbiory ”, radzi Melinda Myers, 

Liście młodego szpinaku świetnie nadają się do sałatek, a dojrzałe liście można dodawać do zup, gulaszu, makaronów lub dań z risotto, żeby wymienić tylko kilka. 

Liście idealnie nadają się do wykorzystania bezpośrednio po zbiorze dla uzyskania najlepszego smaku, a wszelkie dodatki można przechowywać w lodówce do 14 dni.

CZY SZPINAK JEST ŁATWY W UPRAWIE?

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy szpinak jest łatwy w uprawie, prosta odpowiedź brzmi: tak. Podobnie jak buraki , jest to uprawa przy chłodnej pogodzie i wymaga minimalnego zamieszania.

Można go uprawiać przez cały rok, jeśli dobierze się odpowiednie odmiany szpinaku i dobrze sprawdza się również w pojemnikach. Chociaż najbardziej opłacalną metodą jest uprawa szpinaku z nasion, przeszczepy można kupić często w lokalnych szkółkach lub przez Internet w głównych sezonach wegetacyjnych. „Te młode rośliny będą już na dobrej drodze do dojrzałości, gdy posadzisz je w swoim ogrodzie”, wyjaśniają eksperci z Bonnie Plants.

JAK DŁUGO TRWA UPRAWA SZPINAKU?

Szpinak rośnie od wysiewu do zbioru około sześciu tygodni. Istnieją zarówno zimowe, jak i letnie odmiany szpinaku, które są wysiewane i zbierane w różnym czasie. Wybierz odmianę każdego z nich do zasiania i ciesz się liśćmi przez cały rok.

„Szpinak, szybko rosnąca roślina, wydaje wiele liści w krótkim czasie przy łagodnej pogodzie wiosną i jesienią. Główna sztuczka w uprawie szpinaku polega na tym, aby był jak najdłużej, zwłaszcza wiosną, kiedy wydłużanie dni skraca jego żywotność” – wyjaśniają eksperci Bonnie Plants.

CZY SZPINAK LUBI PEŁNE SŁOŃCE?

Jeśli uprawiasz zimowe odmiany szpinaku jesienią, wolą one dobrze rosnąć w pełnym słońcu. Odmiany letnie preferują półcień, ponieważ w lecie liście mogą zostać przypalone przez gorące słońce.

CZY SZPINAK ODROŚNIE PO ŚCIĘCIU?

Szpinak odrośnie po ścięciu i jeśli będziesz zbierać kilka liści na raz, będzie nadal wytwarzał liście przez cały sezon.

Kladiusz Borowski

Architekt wnętrz i pasjonat pracy w ogrodzie. Uwielbiam dzielić się moją wiedzą z tego zakresu. Zapraszam do zadawania pytań. Chętnie podzielę się ekspercką wiedzą!

View all posts by Kladiusz Borowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *