Najlepsze drzewka do uprawy w doniczkach – 15 kompaktowych odmian do całorocznej uprawy

drzewa w doniczkach

Wybierz najlepsze drzewa do uprawy w doniczkach, aby dodać koloru, wysokości na patio i dziedzińcu. 

Najlepsze drzewa do uprawy w doniczkach mogą zwiększyć zainteresowanie patiami, dziedzińcami i innymi obszarami Twojego podwórka. Zarówno drzewa liściaste, jak i zimozielone, oferujące różne kolory liści, owoce i kwiaty przez cały rok, drzewa w doniczkach są wszechstronnymi pomysłami na ogrodnictwo w pojemnikach .

Uprawa doniczek na drzewach to sposób na zagospodarowanie odosobnionego miejsca do siedzenia lub jadalni jako pomysł na patio , kwitnące drzewa mogą dodać koloru i zapachu, a drzewa cytrusowe lub oliwne są idealne, jeśli chcesz stworzyć ogród w stylu śródziemnomorskim .

Jedną z największych zalet jest to, że możesz hodować gatunki drzew, które zwykle nie pasowałyby do warunków uprawy w Twojej strefie mrozoodporności, ponieważ najlepsze drzewa do uprawy w doniczkach można przenosić do pomieszczeń w chłodniejszych miesiącach. 

15 NAJLEPSZYCH DRZEW DO UPRAWY W DONICZKACH

W doniczkach może rozwijać się wiele różnych drzew, więc poszukaj inspiracji poza lokalnym centrum ogrodniczym. Możesz wybrać jedno z najlepszych drzew w pomieszczeniach , które przenosisz na zewnątrz w cieplejszych miesiącach, aby otaczać się naturą przez cały rok.

„Istnieje wiele rodzajów drzew, które można uprawiać w doniczkach i pojemnikach” – mówi ekspert ogrodnictwa małych przestrzeni Emilly Barbosa Fernandes z Housegrail.(otwiera się w nowej karcie). „Błyskawicznie rozjaśniają każdy ogród i mogą stać się głównym punktem”.

Jeśli chcesz sadzenia o niskich wymaganiach konserwacyjnych, najlepsze drzewa do uprawy w doniczkach muszą być zgodne z lokalnym klimatem i wymagać minimalnego przycinania. Zaletą sadzenia drzew w doniczkach jest to, że możesz kontrolować ich rodzaj gleby – być może uprawiając drzewo kochające kwas na glebie kredowej lub tworząc warunki do swobodnego odprowadzania wody w ogrodzie z ciężką glebą gliniastą.

Zastanów się, gdzie chcesz umieścić drzewo w swoim ogrodzie, ponieważ to, czy będzie siedziało w pełnym słońcu, czy w cieniu, będzie czynnikiem, dla którego odpowiednie będą odmiany.

Ważne jest, aby spojrzeć na maksymalny rozmiar gatunku drzewa i ile lat zajmie osiągnięcie dojrzałości. Niektóre drzewa nadają się do doniczek przez całe życie, podczas gdy inne wolno rosnące odmiany mogą mieć długą żywotność doniczkową, zanim będą musiały zostać ostatecznie zasadzone w ziemi w ramach pomysłów na rabaty kwiatowe . 

Drzewa mają głodne, spragnione korzenie, więc kluczowa jest również wielkość pojemnika. Upewnij się, że zainwestujesz w doniczkę, która jest wystarczająco duża, aby wybrane drzewo mogło się rozwijać.

Pamiętaj, że drzewo zasadzone w doniczce wysycha szybciej niż w ziemi, a im mniejszy rozmiar doniczki, tym częściej będziesz musiał je podlewać. 

1. DRZEWO BRZOSKWINIOWE

Ciesz się pysznymi domowymi zbiorami owoców, uprawiając brzoskwinię w pojemniku. Są to jedne z najlepszych drzew owocowych do uprawy i idealne dla drzew do uprawy w doniczkach, zwłaszcza że pojemnik można przenosić w najbardziej słoneczne i najcieplejsze miejsca przez cały rok. 

Do uprawy brzoskwini będziesz potrzebować dość dużego pojemnika – choć nie tak dużego, by nie można go było łatwo przesunąć w razie potrzeby. Dobry drenaż jest ważny, więc albo dodaj trochę krokodyli lub kamieni na dno pojemnika, albo podnieś go na nóżkach doniczki, aby wspomóc drenaż.

„Brzoskwinie rosnące w doniczkach będą musiały być podlewane prawie codziennie w sezonie wegetacyjnym i przesadzane co kilka lat” – wyjaśnia Guy Barter, główny ogrodnik w RHS.

2. JABŁOŃ KRABOWA

Wytwarzając wiosną piękne, różowe kwiaty, a jesienią ich ozdobne owoce, kraby należą do najlepszych drzew do uprawy w doniczkach.

Sadząc jabłka krabowe w pojemnikach, użyj doniczki, która ma około 12-15 cali. (30-40 cm), w dobrej jakości i swobodnie spływającym kompoście na bazie gliny, wyjaśniają eksperci z Pomona Fruits.

Trzymaj je dobrze podlewane w pierwszym sezonie wegetacyjnym, podlewając je codziennie w cieplejsze dni. Są też jednymi z najlepszych drzew na jesienny kolor .

3. AMELANCHIER

Niewielkie, zwarte drzewo liściaste, amelanchier – znane pod wieloma innymi nazwami, m.in. juneberry, shadbus i sarvisberry – cieszy się zainteresowaniem przez wszystkie pory roku. Na wiosnę produkuje piękne, gwiaździste białe kwiaty, czerwone i fioletowe jagody latem aż do jesieni, a jej młode liście o brązowym zabarwieniu przechodzą przez zieleń do ognistych kolorów pomarańczy i czerwieni, czyniąc to bez wątpienia jednym z najlepszych drzew do uprawy w doniczkach.

Amelanchier preferuje miejsce w pełnym słońcu, więc przenieś pojemnik w najlepsze miejsce przez cały rok. Posadź drzewa z gołymi korzeniami, aby uzyskać najbardziej ekonomiczną opcję, w kompoście wrzosowatym w dużej doniczce.

4. KLON JAPOŃSKI

Japońskie klony – lub acer palmatum – są idealne do mniejszych ogrodów, ponieważ rosną powoli i wymagają minimalnego przycinania lub treningu. Oferują również piękny jesienny kolor.

„Dzięki różnorodnym efektownym kaskadom w liściach i kolorach, od żywych zieleni po głęboką, krwistoczerwoną, jest to drzewo pokazowe do uprawy w pojemnikach” – mówi Tammy Sons, właścicielka Tennessee Nursery.

„Japońskie klony nie rosną na ekstremalnych wysokościach, rzadko osiągając ponad 15 stóp. Moje ulubione odmiany to „Crimson Queen” i „Bloodgood”, z dodatkowym atrybutem spektakularnych jesiennych liści”.

Tymczasem Lisa Tadewaldt, arborystka i właścicielka Urban Forest Pro, szczególnie preferuje klon karłowaty 'Sharp’s Pygmy’. „Mogą żyć w doniczce przez setki lat” – mówi. „Możesz je zignorować lub rozpieszczać – tak czy inaczej zawsze wyglądają świetnie. To ulubieniec poważnych artystów bonsai i to, co ja osobiście mam na swoim pokładzie w doniczkach.

Umieść klony japońskie w chłodnym miejscu, które w najgorętszych porach dnia ma trochę cienia, a latem regularnie podlewaj. Idealnie nadają się do japońskich pomysłów na ogród .

5. DRZEWO CYTRYNOWE

„Zawsze myślę, że w drzewie cytrynowym rosnącym w doniczce jest coś bardzo romantycznego” – mówi Aaron Bertelsen, autor książki „ Grow Fruit & Vegetables in Pots ”. „Być może jest to sposób, w jaki zapach kwiatów wypełnia pokój, albo wiedza, że ​​bogaci ludzie w przeszłości budowali dedykowane domy z cytryny, aby chronić swoje cenne drzewa”.

Podczas gdy drzewa cytrynowe tworzą fantastyczne rośliny domowe zimą, mogą szczęśliwie rosnąć na zewnątrz wiosną i latem. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest posadzenie ich w doniczkach, aby w mroźną pogodę można je było zabrać do domu.

Możesz nawet nauczyć się uprawiać cytrynę z nasion , aby otaczać się tymi budującymi drzewami.

„Cytryny to rośliny głodne, więc upewnij się, że używasz dobrego kompostu na bazie gleby, dodając trochę piasku lub ostrego piasku, aby poprawić drenaż” – dodaje Bertelsen, który poleca odmianę Meyer, ponieważ kwitnie przez cały rok.

Upewnij się, że wiesz, jak przycinać drzewa cytrynowe, aby wydobyć z nich to, co najlepsze, i pozwól im wyschnąć między podlewaniami.

6. IGLAKI KARŁOWATE

Większe drzewa iglaste to jedne z najlepszych drzew do prywatności i ochrony na podwórku , ale istnieje wiele mniejszych gatunków, które idealnie nadają się do doniczek.

Niektóre zalecane drzewa iglaste do rozważenia to karłowate odmiany cyprysów, cisów, sosen górskich i chińskiego jałowca.

„Nie są oni na szczycie i mają równą strukturę gałęzi od głównego lidera do samego szczytu” – mówi Sons.  „Zimozielone drzewa iglaste oferują również całoroczne piękno i można je z powodzeniem przycinać, aby nie przytłoczyły pojemnika”. 

7. NALEŚNIKOWY MIRT

Mirt krepowy – lub mirt krepowy – to efektowne drzewo, które cieszy się całorocznym zainteresowaniem i bardzo dobrze rośnie w doniczkach.

„To piękne drzewo ma duże kwiaty w kształcie trąbki, które często mają pomarańczowy odcień” – mówi Lindsey Hyland, założycielka Urban Organic Yield. „Mirty krepowe mają również dobry kolor jesienny, z atrakcyjną korą łuszczącą się. Uwielbiam to, że gałęzie są zawsze wystarczająco grube, by wytrzymać przebywanie w doniczkach”.

Wybierz spośród kwiatów białych, różowych lub fioletowych, które kwitną od późnej wiosny do lata. Niektóre odmiany kwitną aż do pierwszych przymrozków jesienią.

Mirt krepowy potrzebuje pełnego słońca, aby się rozwijać, a na obszarach podatnych na mróz należy zimować w szklarni lub oranżerii. Dowiedz się , jak przycinać mirt krepowy , aby drzewa wyglądały jak najlepiej.

8. DRZEWO LAUROWE

Drzewa laurowe to nie tylko rzeźbiarskie elementy, ale także aromatyczne zioła o cudownie pachnących liściach, które można wykorzystać do gotowania świeżego lub suszonego.

Drzewa laurowe wyglądają szczególnie oszałamiająco w parach otaczających drzwi lub można je ustawić obok miejsc do siedzenia na patio, aby uzyskać pomysły na posiłki na świeżym powietrzu . Rozwijają się w pojemnikach i można je przypiąć w atrakcyjne kształty kuli lub piramidy .

„Drzewo laurowe jest bardzo łatwe w pielęgnacji, pod warunkiem, że zapewni się mu dobre nasłonecznienie i regularne karmienie”, mówi Bertelsen. „Przycinaj co wiosnę, zarówno po to, aby zachować pożądany rozmiar, jak i zmniejszyć zatory”.

Dobrym pomysłem jest przesadzanie drzew laurowych co kilka lat, aby zachować ich zdrowie i zachęcić do świeżego wzrostu. Drzewa laurowe to doskonały wybór dla pomysłów na doniczki .

9. DRZEWO BANANOWE

Banany to jedne z najlepszych drzew do uprawy w doniczkach, jeśli chcesz dodać do swojego patio pomysł na tropikalny ogród . Pamiętaj jednak, że jeśli hodujesz bananowca w ogrodzie, będzie to na ogół dla ich ozdobnych liści, a nie dla owoców, chyba że przez większą część roku mieszkasz w klimacie co najmniej 60ºF (15°C).

„Jeżeli mieszkasz w chłodniejszym klimacie, bananowiec nadal wnosi do Twojego krajobrazu smak tropików” – mówi Tadewaldt. „Wzrost tych drzew jest zwykle zahamowany przez chłodniejszą pogodę na tyle, że mogą żyć w doniczce przez dłuższy czas.”

Mniejsze odmiany bananowca są szczególnie dobrze przystosowane do klimatów z chłodniejszymi zimami, ponieważ można je wnosić do środka i spożywać jako roślina doniczkowa. 

10. RODODENDRON

Oprócz popularnych krzewów rododendrony dostępne są również w formie drzewiastych – R. arboreum. Choć po kilkudziesięciu latach mogą w końcu osiągnąć wysokość ponad 40 stóp, są to wolno rosnące drzewa, które będą szczęśliwie żyć przez lata w doniczce, dlatego warto nauczyć się hodować rododendrony .

„Bardzo lubię rododendron – to takie ładne, kwitnące drzewo z czerwonymi i białymi kwiatami latem”, mówi Hyland. Jako wiecznie zielone drzewo posiada atrakcyjne ciemnozielone liście przez cały rok.

„Moją ulubioną rzeczą w nim jest jego zdolność do rozwijania się w karłowatej, kwaśnej lub płytkiej glebie”.

Upewnij się, że wiesz, jak przycinać rododendrony , aby mieć pod kontrolą okazy doniczkowe.

11. DRZEWO OLIWNE

Jeśli chcesz stworzyć śródziemnomorski ogród , drzewa oliwne są idealne i doskonale nadają się do uprawy w pojemnikach, ponieważ można je bezpiecznie przenosić podczas zbyt mroźnych zim.

„Drzewa oliwne nie lubią zimy, więc pamiętaj, aby je przykryć, jeśli wiesz, że nadchodzi mróz” – mówi Barbosa Fernandes.

„Uwielbiają ciepło i słońce, a także dobrze radzą sobie w suchych miejscach. Potrzebują jednak odpowiednich warunków do produkcji oliwek”. 

Aby drzewa zaowocowały, będą potrzebowały dwóch miesięcy z temperaturami poniżej 10°C, ale powyżej -10°C, a także wahaniami temperatury w dzień iw nocy. Chociaż są samopłodne, drzewa oliwne czerpią korzyści z zapylenia krzyżowego.

„Jeśli nie masz odpowiednich warunków do uprawy oliwek, nie bądź zbyt rozczarowany, ponieważ są to takie eleganckie, wiecznie zielone drzewa”, mówi Barbosa Fernandes. „Nawozić je wiosną, aby uzyskać najlepsze rezultaty”.

Musisz także wiedzieć, jak przycinać drzewa oliwne, aby poprawić ich kształt i zwiększyć szanse na produkcję owoców.

12. DRZEWO TORT WESELNY 

Znany również jako Cornus controversa 'Variegata’ , tort weselny jest różnobarwnym drzewem dereniowym. 

„Białe liście dodaje zainteresowania i naturalnie rośnie warstwami – jak warstwy ciasta, stąd jego nazwa – a przycinanie pomoże podkreślić tę formę” – mówi Tadewaldt.

Jednak regularne przycinanie nie jest konieczne, a ponieważ drzewo rośnie wolno, będzie szczęśliwie żyło w doniczce przez długi czas, o ile gleba jest żyzna. 

„W końcu jednak to drzewo wyrośnie z doniczki i będzie trzeba je przesadzić” – dodaje Tadewaldt.

13. JABŁOŃ

Mniejsze odmiany jabłoni doskonale nadają się do uprawy w doniczkach na patio. Odmiany uprawiane na podkładkach karłowatych nie tylko zwykle szybciej owocnikują, ale często są one lepszej jakości niż większe drzewa.

Wybierając odmianę jabłoni, należy wziąć pod uwagę zapylanie. „Dostępne są samopłodne odmiany, chociaż ogólnie zaleca się, aby w pobliżu zapylenia krzyżowego znajdowały się co najmniej dwa różne drzewa partnerskie” – wyjaśnia ekspert ogrodniczy Period Living, Leigh Clapp.

Sadząc jabłonie parami, „wybierz różne odmiany jabłoni, które kwitną w tym samym czasie”.

Jeśli masz miejsce tylko na jedną jabłoń, Red Falstaff jest doskonałym wyborem, ponieważ jest ciężka i bardzo wytrzymała. Jabłka należą do najlepszych, szybko rosnących drzew owocowych, więc zanim się zorientujesz, będziesz cieszyć się dobrym rozmiarem drzewa.

14. GWIAŹDZISTA MAGNOLIA

Podczas gdy większość rodzajów magnolii będzie rosła zbyt duża, aby można ją było sadzić w doniczkach, gwiaździsta magnolia jest bardziej zwartym, krzaczastym drzewem, które wytwarza najpiękniejsze białe kwiaty w kształcie gwiazdy.

Drzewo kwitnie na wiosnę i emanuje delikatnym zapachem, dodając romantycznej atmosfery do części wypoczynkowej na patio.

Umieść gwiaździstą magnolię w osłoniętym miejscu i posadź w glebie obojętnej lub kwaśnej, która jest dobrze osuszona.

Po założeniu są mało wymagające w utrzymaniu i wymagają jedynie mulczowania na wiosnę, a latem uczą się, jak delikatnie przycinać magnolię .

15. KUMKWAT

Drzewa cytrusowe są jednymi z najlepszych drzew w pomieszczeniach, ale można je uprawiać na zewnątrz w odpowiednim klimacie. 

„Jeśli nigdy nie próbowałeś kumkwatu, zdecydowanie powinieneś – możesz zjeść całą rzecz, skórę i wszystko” – mówi Barbosa Fernandes. 

Wytwarzając małe pomarańczowe owoce i kwiaty, które kwitną latem, te zwarte drzewa można łatwo uprawiać w doniczkach i są jednymi z najtwardszych owoców cytrusowych.

„Ustaw je w pełnym słońcu i posadź w wilgotnej, dobrze przepuszczalnej glebie. Jednak nie musisz się martwić, że zapylenie krzyżowe lub zimna pogoda zabiją go do 18°F (-8°C)” – dodaje Barbosa Fernandes.

JAKIE DRZEWA MOGĄ POZOSTAĆ W DONICZKACH?

Drzewa mogą pozostawać w doniczkach w nieskończoność, jeśli znajdziesz pojemnik wystarczająco duży, aby pomieścić ich maksymalny rozmiar. W przeciwnym razie będziesz musiał posadzić je w ziemi, gdy będą zbyt duże.

Zdecyduj się na karłowate odmiany drzew przyjaznych pojemnikom, takie jak japońskie klony i małe drzewa iglaste. Dobrymi opcjami są również drzewa laurowe, małe drzewa cytrusowe i drzewa oliwne.

Pamiętaj, że większość drzew będzie co kilka lat, gdy wyrosną, przesadzać je do większego pojemnika.

CZY DRZEWA MOGĄ PRZETRWAĆ ZIMĘ W DONICZKACH?

Niektóre drzewa mogą przetrwać zimę w doniczkach, ale będzie to w dużej mierze zależeć od lokalnego klimatu. 

Na przykład w cieplejszych regionach drzewa cytrusowe mogą pozostawać na zewnątrz przez cały rok, ale w regionach, w których występują mroźne zimowe noce poniżej 10°C, będą musiały zostać wniesione do środka.

Japońskie klony są doskonałym wyborem do doniczek w większości klimatów i mogą przetrwać bardzo mroźne zimy, gdzie temperatury sięgają nawet -20°F (-28°C).

JAKIE SĄ NAJLEPSZE WIECZNIE ZIELONE DRZEWA DO DONICZEK?

Istnieje wiele najlepszych wiecznie zielonych drzew do doniczek. Należą do nich arboreum rododendronów, laury, drzewa iglaste, ostrokrzew japoński i cyprys włoski – żeby wymienić tylko kilka. Istnieje wiele innych opcji, które można dopasować do warunków w Twoim ogrodzie i okolicy, w której mieszkasz.

Kladiusz Borowski

Architekt wnętrz i pasjonat pracy w ogrodzie. Uwielbiam dzielić się moją wiedzą z tego zakresu. Zapraszam do zadawania pytań. Chętnie podzielę się ekspercką wiedzą!

View all posts by Kladiusz Borowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *