Kiedy i jak sadzić pomidory dla rekordowego zbioru?

zbieranie pomidorow

Dowiedz się, kiedy sadzić pomidory z nasion zarówno w szklarni, jak i na zewnątrz dzięki naszemu przydatnemu przewodnikowi. Zastanawiasz się, kiedy sadzić pomidory? Pomidory to smakowity letni produkt, który można wykorzystać w wielu przepisach. Zaledwie kilka zdrowych roślin może zapewnić dobre zaopatrzenie w pomidory, a ponadto można je uprawiać w pionie bez zajmowania dużej ilości miejsca, więc warto uprawiać je samemu. 

Pomidory uprawiane w domu mogą mieć znacznie lepszy smak w porównaniu z pomidorami kupionymi w sklepie, a samodzielna uprawa daje możliwość eksperymentowania z różnymi odmianami.

Niezależnie od tego, czy planujesz uprawiać pomidory w szklarni, czy na zewnątrz, ten przewodnik wyjaśni, kiedy sadzić pomidory z nasion, a także kiedy sadzić je na zewnątrz, a także porad ekspertów ogrodniczych.

KIEDY SADZIĆ POMIDORY?

Podobnie jak w przypadku ogólnej wiedzy o tym , kiedy sadzić warzywa, sadzenie pomidorów jest ważne, aby zapewnić sukces upraw. Pomidory to rośliny o ciepłej pogodzie, które potrzebują dużo słońca, aby się rozwijać i najlepiej rosną w temperaturach między 70 a 75 ° F (21 a 24 ° C). 

Nasiona najlepiej wysiewać pod osłonami w marcu i kwietniu, gotowe do zbioru od lipca do września. Czas siewu będzie się różnić w zależności od odmiany pomidora, którą wybierzesz, więc zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu nasion. 

KIEDY SADZIĆ POMIDORY Z NASION?

Kiedy sadzić pomidory z nasion, będzie się różnić w zależności od klimatu, strefy uprawy, a dokładniej szacowanej daty ostatnich przymrozków w Twojej okolicy. Zależy to również od tego, czy chcesz je hodować w szklarni, czy na zewnątrz. 

Niezależnie od tego, czy planujesz hodować pomidory w szklarni, czy na zewnątrz, zaleca się wysiew nasion pod osłonami, ponieważ kiełkują w temperaturze od około 18°C ​​do 25°C.

Jeśli planujesz przesadzić pomidory na zewnątrz, „pomidory można wysiewać w pomieszczeniu na sześć do ośmiu tygodni przed datą ostatniego przymrozku”, mówi Annie Singer, ekspert ogrodnictwa i blogerka w Gardening Abundance. W nieogrzewanej szklarni jest to zwykle od końca marca do początku kwietnia. 

Siać cienko w tacach wypełnionych kompostem do siewu nasion, lekko przykryć kompostem i wodą. Przechowuj nasiona w nasłonecznionym miejscu w temperaturze około 65°F (18ºC) – najlepiej w propagatorze lub przykryj plastikową torbą – a nasiona powinny wykiełkować w ciągu około ośmiu do 10 dni. Jeśli chcesz wyhodować tylko kilka roślin, wysiaj pojedynczo w małych doniczkach.

Gdy sadzonki pomidorów rozwiną już dwa „prawdziwe” liście, należy je przekłuć i przesadzić do doniczek o średnicy 9 cm, aby mogły na nich wyrosnąć przed przesadzeniem na zewnątrz.  

Wysiewając nasiona pomidorów pod osłonami do przesadzania na zewnątrz, „nie zaczynaj zbyt wcześnie”, ostrzega blogerka ogrodnicza Mary Jane Duford, znana z samouczków ogrodniczych krok po kroku. „Przeszczepy długonogie, ukorzenione lub kwitnące mogą powodować zahamowanie wzrostu i ograniczać wczesną produkcję”.

KIEDY SADZIĆ POMIDORY W SZKLARNI?

Odpowiedź na pytanie, kiedy sadzić pomidory, jeśli planujesz uprawiać je w szklarni, jest taka, że ​​nasiona można wysiewać wcześniej, niż jeśli planujesz przesadzić je na zewnątrz. 

Wysiewając nasiona pomidora w szklarni najlepiej je wysiewać od końca lutego do połowy marca, gotowe do sadzenia w większych doniczkach na przełomie kwietnia i maja.

Jeśli jednak planujesz hodować pomidory w ogrzewanej szklarni, nasiona można wysiewać już w styczniu, a następnie posadzić w dużych doniczkach pod koniec lutego lub na początku marca na zbiory od maja do czerwca.

Pomidory są doskonałym wyborem do uprawy w szklarni, gdzie warunki wzrostu można regulować, ponieważ nie lubią wahań temperatury i najlepiej rosną w temperaturach regulowanych między 70 a 75 ° F (21 a 24 ° C). Uprawa pomidorów w szklarni jest najlepsza, jeśli szukasz wczesnej uprawy.

KIEDY SADZIĆ POMIDORY NA ZEWNĄTRZ?

Jeśli są zasiane pod osłonami, ważne jest pytanie, kiedy sadzić pomidory na zewnątrz. Odpowiedź brzmi, że rośliny należy przesadzać na zewnątrz, gdy minie ryzyko mrozu, a gleba jest ciepła – będzie to zależeć od strefy uprawy i warunków pogodowych. Rozważ sadzenie pomidorów towarzyszących, aby zwiększyć zbiory, a także odstraszyć szkodniki.

„Pomidory są zwykle przesadzane na zewnątrz od 0 do 4 tygodni po ostatnim przymrozku w Twojej okolicy. Większość roślin pomidora sadzi się na zewnątrz, gdy nocne temperatury osiągają lub przekraczają 10°C lub 50°F. Zwykle ma to miejsce kilka tygodni po dacie ostatniego przymrozka”, mówi blogerka ogrodnicza Mary Jane Duford. „Sadzonki pomidorów rosną bardzo powoli w temperaturach poniżej 10°C i mogą ulec uszkodzeniu w temperaturach poniżej 6°C”.

To, czy są gotowe do przesadzenia na zewnątrz, będzie również zależeć od wielkości Twoich roślin. Aby sadzić na zewnątrz, młode pomidory powinny generalnie mieć około 9 do 12 cali (23 do 30 cm) i będą wymagały fazy twardnienia, radzi Annie Singer.

„Upewnij się, że powoli wystawiasz je na działanie świata zewnętrznego przez okres od jednego do dwóch tygodni, zanim posadzisz je bezpośrednio w ziemi, aby umożliwić im przystosowanie się do bezpośredniego światła słonecznego, wiatru i zmian temperatury” – mówi.

Pamiętaj, że przycinanie roślin pomidora, jeśli są one nieokreślone – kordon lub winorośl – jest zadaniem, które warto podjąć, gdy rośliny są wystarczająco duże.

Zwróć uwagę na oznaki choroby, aby zastosować leczenie zarazy pomidorowej, jeśli jest to konieczne w przypadku pomidorów uprawianych na zewnątrz, chociaż powinieneś mieć świadomość, że może to również zaatakować rośliny uprawiane w szklarni.

JAKI JEST NAJLEPSZY MIESIĄC NA SADZENIE POMIDORÓW?

Miesiąc sadzenia pomidorów będzie zależeć od Twojego klimatu i strefy uprawy, a także od tego, czy planujesz uprawiać je na zewnątrz, czy w szklarni. 

Należy pamiętać, że pomidory są roślinami o ciepłej pogodzie i nie będą rosły w temperaturach poniżej 10°C. Gleba powinna być również wystarczająco ciepła – najlepiej 60°F (16°C).

Ogólnie rzecz biorąc, „jeśli uprawiasz pomidory z nasion, możesz siać w pomieszczeniu o dowolnej porze od marca do końca maja. Sadzonki pomidora powinny być gotowe do sadzenia na zewnątrz pod koniec maja lub na początku czerwca, kiedy zagrożenie późnymi przymrozkami jest minimalne” – radzi Jill Vaughan z Defland Nurseries Ltd, członek  Brytyjskiego Stowarzyszenia Producentów Pomidorów.

Czasy te różnią się jednak w zależności od położenia geograficznego i pogody, więc możliwe jest sadzenie od początku do połowy maja z wcześniejszymi siewami. Możliwe są również późniejsze siewy – do końca maja w przypadku odmian takich jak „Veranda Red” – aby uzyskać dobre plony w październiku. Odmiany o większych owocach najlepiej wysiewać od połowy do końca kwietnia, aby zapewnić dobry plon dojrzałych owoców do połowy września.

Jeśli uprawiasz pomidory w dalszej części sezonu, sprawdź, ile dni do osiągnięcia dojrzałości podano na opakowaniu nasion lub etykiecie rośliny. Dopóki jest to mniej niż liczba dni do spodziewanych pierwszych przymrozków, nadal można sadzić pomidory.

Jeśli hodujesz pomidory w szklarni, nasiona można wysiewać wcześniej, od końca lutego do połowy marca. 

JAK PÓŹNO MOŻESZ SADZIĆ POMIDORY?

To, jak późno możesz sadzić pomidory, będzie zależeć od odmiany, którą uprawiasz, ponieważ tempo wzrostu i czas zbioru mogą się różnić w zależności od odmiany. Aby zbierać pomidory przez dłuższy czas, rozważ uprawę różnych odmian.

„W większości umiarkowanych klimatów ogrodniczych duże pomidory rodzinne zazwyczaj należy sadzić w maju lub najpóźniej na początku czerwca. Mniejsze odmiany można sadzić nieco później, ponieważ owoce nie dojrzewają tak długo”, wyjaśnia Mary Jane Duford. 

„Na przykład, najlepiej smakujący pomidor koktajlowy »Sun Gold« ma okres dojrzewania na zewnątrz wynoszący zaledwie 57 dni. Oznacza to, że w optymalnych warunkach mija tylko 57 dni między sadzeniem sadzonki na zewnątrz a rozpoczęciem dojrzewania pierwszych pomidorów. Tak więc przy uprawie, która zaczyna dojrzewać na początku września, można by posadzić sadzonkę z centrum ogrodniczego dopiero na początku lipca i cieszyć się rozsądnymi wczesnojesiennymi zbiorami w wielu klimatach”.

Kladiusz Borowski

Architekt wnętrz i pasjonat pracy w ogrodzie. Uwielbiam dzielić się moją wiedzą z tego zakresu. Zapraszam do zadawania pytań. Chętnie podzielę się ekspercką wiedzą!

View all posts by Kladiusz Borowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *