Jak uprawiać dalie? Idealny kwiat do wypełnienia ogrodu późnym latem

dalia

Dowiedz się, jak hodować dalie z bulw dzięki temu przewodnikowi krok po kroku, w tym porad ekspertów na temat miejsca sadzenia i zalecanych odmian do wypróbowania. Zastanawiasz się, jak uprawiać dalie? Oferując ogromną gamę kolorowych kwiatów w najróżniejszych formach rzeźbiarskich, a kwitnące od lipca do pierwszych jesiennych przymrozków, te efektowne rośliny to genialny sposób na wprowadzenie późnego lata do Twojego ogrodu.

Od delikatnych odmian pojedynczych i gwiaździstych po olśniewające rodzaje talerzy obiadowych z obfitymi płaskimi płatkami, dalie występują w szerokiej gamie rozmiarów, kolorów i form, dzięki czemu są niezwykle wszechstronne – naprawdę istnieje dalia, która zaspokoi wszystkie ogrody i gusta. Mogą wyglądać szczególnie efektownie sadzone masowo lub jako część mieszanego obrzeża, ale istnieje wiele odmian, które z radością będą rosły w pojemnikach na patio.

Dalie są również wspaniałymi kwiatami do cięcia, z łodygami trwającymi do tygodnia w wazonie, a im częściej je tniesz, tym bardziej rosną. Dodatkowo są wspaniałymi mnożnikami: z jednej bulwy można uzyskać do dziesięciu „młodych roślin” do końca sezonu wegetacyjnego.

Przeczytaj nasz przewodnik krok po kroku dotyczący uprawy dalii, w tym porady ekspertów dotyczące ich sadzenia i zalecanych odmian.

W KTÓRYM MIESIĄCU SADZISZ DALIE?

Można kupić uśpione bulwy dalii do sadzenia na wiosnę lub zamówić je wcześniej w specjalistycznej szkółce z dostawą na wiosnę. Możesz nawet wziąć trochę od życzliwego przyjaciela, który podzielił ich kępę bulw.

Uśpione dalie będą dostarczane w formie bulw – skupisk brązowych, przypominających ziemniaki korzeni połączonych ze sobą na wysuszonej łodydze. Wszystkie bulwy będą miały różne rozmiary. Upewnij się, że każda bulwa ma trochę łodygi i co najmniej jeden pączek lub „oczko”.

Dalie są wrażliwe na mróz, więc można je sadzić tylko wtedy, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków, co pozwala na około osiem tygodni do rozpoczęcia kwitnienia.

Jeśli masz miejsce, najlepiej zacząć hodować dalie w szklarni lub oranżerii. „Możesz je przesadzić w marcu lub na początku kwietnia, w obfitej doniczce (co najmniej 2 litry) wypełnionej uniwersalnym kompostem doniczkowym. Umieść je w jasnym, wolnym od mrozu miejscu i utrzymuj kompost wilgotny. Zanim skończą się mrozy wytworzą krzaczaste rośliny i zakwitną na początku lipca” – radzi plantatorka Sarah Raven .

GDZIE JEST NAJLEPSZE MIEJSCE DO SADZENIA DALII?

Dalie najlepiej rosną w miejscach nasłonecznionych, osłoniętych od silnych wiatrów, na żyznych, wilgotnych, dobrze przepuszczalnych glebach gliniastych, ale nie wilgotnych, podmokłych.

„Dalia dobrze się rozwijają w ciepłą, słoneczną pogodę. Posadź je w miejscu, które każdego dnia ma co najmniej sześć godzin bezpośredniego światła słonecznego. W przeciwnym razie twoje rośliny staną się długonogie, sięgając po światło i nie zakwitną tak obficie, jak to możliwe” – radzi hodowczyni kwiatów i ekspertka w dziedzinie dalii Erin Benzaken, której nowa książka „ Odkrywanie dalii” (18,99 funtów, Abrams & Chronicle ) została wydana w Marsz.

Dobrze przygotuj glebę dla głodnych roślin. Popraw ją, dodając materię organiczną, taką jak domowy kompost lub dobrze zgniły obornik, na obszarze, na którym planujesz hodować dalie.

JAKI JEST NAJLEPSZY SPOSÓB NA HODOWLĘ DALII?

Najlepszym sposobem na hodowlę dalii jest rozpoczęcie ich w doniczkach, ponieważ są mrozoodporne – sadząc bulwy w doniczkach, rośliny można przechowywać pod osłoną w szklarni lub oranżerii i chronić przed chłodem. Oto nasz przewodnik krok po kroku, jak hodować dalie w doniczkach z bulw:

Przesadź bulwy W kwietniu przesadź bulwy do pięciolitrowych doniczek o średnicy ok. 22 cm, wypełniając je po szyję kompostem doniczkowym i upewniając się, że łodyga/korona jest skierowana do góry.

Umieść w nasłonecznionym, osłoniętym miejscu Podlej doniczki i pozostaw je w nasłonecznionym miejscu, pod przykryciem w szklarni oranżerii. Tempo wzrostu będzie się różnić, ale powinieneś zobaczyć pędy zaczną pojawiać się w ciągu pięciu tygodni.

Utwardzanie roślin Dalie nie należy sadzić, dopóki nie minie ryzyko mrozu, ale w miarę wzrostu można je wynieść na zewnątrz w ciągu dnia, aby pomóc im zaaklimatyzować się i zapewnić im maksymalne nasłonecznienie. Muszą być sprowadzeni w nocy.

Uszczypnij Gdy twoje rośliny dalii mają około 30 cm wysokości, rosnące pędy można uszczypnąć, aby zachęcić do bardziej krzaczastej rośliny i więcej kwitnienia.

Przygotuj swoje łóżko Dalie to głodne rośliny, które lubią być wilgotne; wykopanie dużej ilości dobrze zgniłego obornika lub materii organicznej do gleby przed sadzeniem zapewni im dobre odżywianie i pomoże glebie zatrzymać wilgoć.

Sadzenie Gdy minie ryzyko przymrozków, od połowy do końca maja, Twoje dalie można posadzić na miejsce kwitnienia. Odstępy będą się różnić w zależności od odmiany, ale generalnie rośliny dalii będą musiały być oddalone od siebie o około 50 cm.

Wspieraj swoje dalie Dalie mogą dorastać do 1,5 m wysokości, więc będą potrzebować wsparcia, szczególnie jeśli uprawiasz gigantyczne odmiany talerzy obiadowych. Po posadzeniu dodaj bambusowe paliki, które można wykorzystać do związania rośliny w miarę jej wzrostu. Alternatywnie można kupić metalowe pierścienie podtrzymujące, które można umieścić wokół rośliny.

Bulwy dalii można również sadzić bezpośrednio do gruntu, gdy minie ryzyko mrozu. Aby to zrobić, wykop dołek o głębokości około 30 cm, dodaj trochę kompostu lub obornika i zwilż konewką z wodą. Umieść bulwy dalii na głębokości około 10 do 15 cm z koronami skierowanymi do góry.

Niektóre dalie można również uprawiać z nasion, które można uprawiać pod przykryciem w marcu i kwietniu. Wysiej nasiona na powierzchnię wilgotnego kompostu w tacce na nasiona i przykryj wermikulitem. Trzymaj w słonecznym miejscu w szklarni lub na parapecie. Gdy sadzonki są na tyle duże, że można je umieścić w pojedynczych doniczkach. Sadzić, gdy minie ryzyko mrozu.

JAK DBASZ O DALIE?

Szczypta : W miarę wzrostu dalii uszczypnij rosnące końcówki, aby promować krzaczasty wzrost.

Nakarm, nakarm, nakarm : raz na dwa tygodnie, między lipcem a wrześniem, nakarm rośliny dalii płynną, zbilansowaną paszą, aby pobudzić kwitnienie, taką jak dobra karma dla pomidorów.

Woda : Przy suchej pogodzie będziesz musiał podlewać swoje dalie raz w tygodniu, zapewniając im dobre nasiąkanie aż do korzeni.

Ochrona : Chroń dalie przed ślimakami i ślimakami, dodając nicienie do gleby lub dodając bariery, takie jak szorstkie lub ostro teksturowane ściółki

CZY MASZ MARTWE DALIE?

Dalie potrzebują martwych głów regularnie, najlepiej co tydzień, aby utrzymać kwitnienie rośliny tak długo, jak to możliwe i dobrze do jesieni, aby uzyskać kolor i radość w późnym sezonie. Im więcej kwiatów zdejmiesz, tym więcej wyprodukują.

Poznanie zużytych pąków od nowych może być trudne – kluczem jest kształt, nowe są okrągłe, a pąki są zwykle zaostrzone.

CO ZROBIĆ Z DALIAMI, KIEDY KOŃCZĄ KWITNIENIE?

Dalie mogą kwitnąć nawet do grudnia, ale gdy nadejdą mrozy, mijają. Możesz zostawić bulwy dalii w ziemi na zimę, jeśli znajdują się w osłoniętym miejscu z dobrym drenażem, ale jeśli są w odsłoniętym miejscu, prawdopodobnie najlepiej jest podnieść i przechowywać bulwy, aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przez mróz.

„Polecam odczekanie co najmniej 10 do 14 dni po pierwszym silnym mrozie przed kopaniem” – mówi hodowczyni kwiatów Erin Benzaken z Floret Flowers , ponieważ pozwala to na stwardnienie skórki bulw, dzięki czemu są mniej podatne na gnicie.

Otrzepać jak najwięcej ziemi, pozostawić do wyschnięcia, a następnie zawinąć w gazetę lub wióry drewniane i przechowywać w miejscu wolnym od mrozu i wilgoci. Można je następnie przesadzić następnej wiosny.

CZY MOŻNA POZOSTAWIĆ BULWY DALII W ZIEMI NA ZIMĘ?

Możesz pozostawić bulwy dalii w ziemi na zimę na łagodnych obszarach i na bardzo przepuszczalnej glebie.

Po zakończeniu sezonu kwitnienia dalii pozostaw łodygi, aby stały się czarne od pierwszych przymrozków przez około dwa tygodnie, aby cukry opadły z powrotem w dół łodygi i nakarmiły bulwę. Następnie odetnij łodygi tuż poniżej poziomu gruntu, usyp ziemię lub dodaj kompost i ściółkę ze słomą lub orlicą, aby chronić bulwy na zimę.

ILE JEST ODMIAN DALII?

Członek rodziny astrowatych, istnieje około 36 gatunków dalii, z tysiącami różnych odmian i mieszańców.

Wykwalifikowani hodowcy na całym świecie wyprodukowali szeroką gamę rozmiarów i kolorów dalii, praktycznie niespotykanych w świecie kwiatów. Rozmiary wahają się od najmniejszych liliputów po kwiaty wielkości talerza obiadowego i jest każdy kolor z wyjątkiem tego najbardziej nieuchwytnego dla hodowców koloru – niebieskiego.

Dalie można opisać jako:

 • Dekoracyjny
 • Kaktus
 • Anemon
 • Lilia wodna
 • Pompon
 • kulki
 • Obroża
 • Krasnolud
 • Piwonia
 • Orchidea
 • Dalia kaktusowa

Wybierz odmiany do swoich warunków pogodowych oraz według kształtu, wielkości i koloru.

Otwarte pojedyncze i półpełne odmiany, które wytwarzają szereg prostych kwiatów, są najlepszym wyborem dla zapylaczy, ponieważ widzą, gdzie wylądować i żywić się nektarem, i wyglądają uroczo, mieszając się z astrami i innymi kwiatami w kształcie stokrotek.

Dalie ozdobne i kaktusowe są wspaniałymi odmianami do ogrodu do cięcia, ponieważ ich kwiaty o długości 10-15 cm nadają się do ekspozycji w wazonie. Podczas gdy gigantyczne odmiany, takie jak Cafe au Lait (na zdjęciu poniżej), wyglądają wspaniale na obrzeżu, ich duże, talerzowe kwiaty są często zbyt duże, aby je przyciąć.

Dalie ozdobne i kaktusowe są również idealnymi kwiatami ciętymi i powracającymi, ponieważ kwitną przez wiele miesięcy. Regularne ich zbieranie zachęca do kwitnienia aż do pierwszych przymrozków. Pokrój łodygi pod wodą i wytrzymują w wazonie przez cztery do sześciu dni.

Istnieje kilka uroczych, mniejszych odmian, idealnych do doniczek , takich jak karłowate colarettes, lilyputs i nisko rosnąca seria Topmix.

12 NAJLEPSZYCH ODMIAN DALII DO SADZENIA W TWOIM OGRODZIE

 1. Biskup Llandaff rozpoczął odradzanie się dalii, mocnych teraz gorących granic. Ta dalia o kwiatach piwonii ma cynobrowe kwiaty na ciemnych liściach. Zamiera jesienią, a na wiosnę świeży, nowy wzrost.
 2. Moonfire to nisko rosnąca odmiana jednokwiatowa, idealna do pojemników lub na przednie łóżka. Rozświetla ogród charakterystycznymi dwukolorowymi kwiatami kontrastującymi z ciemnymi liśćmi.
 3. David Howard to imponująca, dekoracyjna dalia, która jest urocza w granicach z obfitymi, polerowanymi pomarańczowymi kwiatami na czekoladowych liściach. Ma więcej kwiatów przez dłuższy czas niż wiele dalii, co czyni ją jedną z najpopularniejszych.
 4. Totally Tangerine , jest typem anemonu, łączącym pomarańczowe i różowe odcienie z zewnętrznymi płatkami i wewnętrznymi rurkowatymi różyczkami. Świetnie nadaje się do pojemników, na rabaty oraz jako kwiat cięty.
 5. Honka Surprise to odmiana orchidei z unikalnymi różowymi płatkami w kształcie gwiazdy i żółtym środkiem. Jej kompaktowe rozmiary sprawdzają się na froncie obrzeży oraz w pojemnikach.
 6. Fashion Monger pięknie prezentuje się w wazonie, ramce i pojemnikach z plamą koloru na białej podstawie. Oryginalnie wprowadzona w 1955, ta odmiana colarette ma czarujący styl retro.
 7. Engelhardt’s Matador , odmiana ozdobna, jak sama nazwa wskazuje, naprawdę prezentuje się dramatycznie na granicy dzięki podwójnym kwiatom w kolorze magenta. Połącz go z kontrastującymi kolorami, aby uzyskać prawdziwe oświadczenie.
 8. Blackberry Ripple brzmi pysznie i wygląda pysznie z plamami i mżawkami karmazynu i fioletu. Umieść tę półkaktusową odmianę na granicy o podobnych kolorach.
 9. Chilson’s Pride, nieformalna ozdobna dalia, ma delikatnie ładne różowe płatki wokół jasnokremowego środka, który łączy się w harmonijny schemat obramowania i jest równie
 10. Chat Noir jest uwielbiany przez wielu za swój wystawny granat do prawie czarnego półkaktusa, w ogrodzie i w wazonie. Wygląda dramatycznie w blokach w egzotycznym schemacie granic.
 11. Crossfield Ebony , odmiana pomponowa, ma nieprzerwany strumień uroczych, ciemnobordowych kulek, idealnych do wazonu i w mieszanej oprawie. Niewielki rozmiar kwiatów atrakcyjnie komponuje się z obramowaniem w stylu wiejskim.
 12. Chabylon Purple, z fioletowymi i czerwonymi kwiatami talerza stołowego utrzymywanymi na długich łodygach, jest oszałamiający en masse z ciemnolistnymi roślinami, a także tworzy wyjątkowy kwiat cięty.

Kladiusz Borowski

Architekt wnętrz i pasjonat pracy w ogrodzie. Uwielbiam dzielić się moją wiedzą z tego zakresu. Zapraszam do zadawania pytań. Chętnie podzielę się ekspercką wiedzą!

View all posts by Kladiusz Borowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *