Jak uprawiać truskawki? Z nasion lub rozłogów

uprawa truskawek

Dowiedz się, jak uprawiać truskawki z naszym pomocnym przewodnikiem – w mgnieniu oka będziesz cieszyć się pysznymi, domowymi owocami prosto ze swojej działki. Łatwo jest nauczyć się uprawiać truskawki – nic dziwnego, że należą do najpopularniejszych upraw w domu, ponieważ nie ma nic tak pysznego jak świeżo zerwana truskawka w letni poranek.

„Truskawki muszą być ulubionym owocem wszystkich, aby rosnąć i dobrze sprawdzają się w wieżach, wiszących torbach i pionowych ogrodach” – mówi ekspert ogrodnictwa PL Leigh Clapp i na szczęście są bardzo łatwe w uprawie. Poniżej dowiesz się, jak uprawiać truskawki we własnym ogrodzie z naszym przewodnikiem dla początkujących, abyś mógł dodać tę soczystą roślinę do swoich pomysłów na ogródek kuchenny .

JAK UPRAWIAĆ TRUSKAWKI? RÓŻNE METODY

Istnieją trzy różne metody do wyboru przy podejmowaniu decyzji o uprawie truskawek. Możesz je wyhodować z nasion, z nagiego korzenia lub z rozłogów. Wybór metody uprawy truskawek zależy od tego, gdzie chcesz je posadzić i pory roku.

Nasiona najlepiej uprawiać wiosną, rośliny z gołymi korzeniami najlepiej sadzić późną zimą (około miesiąca przed spodziewanymi ostatnimi przymrozkami), a rozłogi (które są tworzone z istniejącej rośliny) najlepiej sadzić latem, gdy tylko rośliny macierzyste się zadomowią.

Niezależnie od wybranej metody uprawy truskawek, wszystkie potrzebują „bogatej, żyznej gleby i słonecznego miejsca” – radzi Leigh Clapp.

JAK WYHODOWAĆ TRUSKAWKI Z NASION?

Nauka uprawy truskawek z nasion jest najtańszą metodą posiadania wielu roślin truskawek, ale jest to również metoda, która wymaga najwięcej cierpliwości, ponieważ nasiona truskawek mogą kiełkować nawet do miesiąca. Nasiona truskawek można wysiewać w dowolnym czasie od stycznia do kwietnia.

Istnieje kilka sztuczek, które pomogą zwiększyć szybkość i prawdopodobieństwo kiełkowania.

Spróbuj umieścić nasiona truskawek – w opakowaniu – w szczelnej plastikowej torbie i włóż do lodówki na miesiąc. To skłoni nasiona do myślenia, że ​​zima nadeszła i minęła. Po tym czasie wyjąć i trzymać woreczek szczelnie zamknięty, aż osiągnie temperaturę pokojową. Przygotuj kompost z nasion w tacy i zasiej nasiona na wierzchu gleby. Nie przykrywaj nasion. Przykryj tackę propagatorem i trzymaj w cieple, wilgotnym i lekkim, aż nasiona wykiełkują – w ciągu dwóch do trzech tygodni. W ciągu dwóch miesięcy będą gotowi do przejścia na swoje stałe stanowiska.

„Uprawiaj truskawki w pełnym słońcu na żyznej, wilgotnej, dobrze osuszonej glebie w odległości 30 cm (12”) od siebie” – radzi Sue Sanderson z Thompson & Morgan .

Jeśli szukasz błyskawicznych pomysłów na ogród warzywny , pamiętaj, że truskawki wyhodowane z nasion zaowocują w drugim roku. Truskawki są mrozoodporną rośliną i przechodzą w stan uśpienia przez całe zimowe miesiące. Przetrwają łagodniejsze zimy z niewielkimi mrozami. Jeśli jednak mieszkasz na obszarze, w którym panują ostrzejsze zimy, rozważ przykrycie roślin truskawek włókniną przeciwmrozową, aby je chronić.

JAK WYHODOWAĆ TRUSKAWKI OD ROZŁOGÓW?

Ugruntowane rośliny truskawek produkują dużo rozłogów w okresie wegetacji. Pozostawione samym sobie mogą albo wyrosnąć na rośliny truskawkowe, albo wyschnąć i umrzeć. Wszystko zależy od tego, czy mają dobry i stały kontakt z glebą. To sprawia, że ​​rozmnażanie nowych sadzonek truskawek z już istniejących roślin jest bardzo łatwe.

Nauka uprawy truskawek od biegaczy jest bardzo prosta. Najpierw wybierz truskawkę ze zdrowym rozłogiem – będzie wyglądać jak długa, poziomo rosnąca łodyga z początkiem liści na końcu.

Następnie wystarczy napełnić małą doniczkę po brzegi kompostem i dobrze podlać. Po wykonaniu tej czynności połóż koniec płozy na środku doniczki i przypnij w miejscu zszywką w kształcie litery U lub zagiętym kawałkiem drutu.

Ważne jest, aby utrzymać łodygę rozłogową połączoną z rośliną rodzicielską, dopóki nowa roślina nie rozwinie swojego własnego, silnego systemu korzeniowego, ponieważ umożliwi to jej samodzielną ochronę po odcięciu od rośliny rodzicielskiej.

Po oddzieleniu umieść w słonecznym miejscu i dobrze podlewaj, w razie potrzeby przesadzając.

JAK WYHODOWAĆ TRUSKAWKI Z NAGIEGO KORZENIA?

Nauka uprawy truskawek z nagiego korzenia to jeden z najbardziej wszechstronnych sposobów uprawy truskawek. Truskawki z gołym korzeniem można zamawiać wysyłkowo przez cały okres spoczynku – od lutego do kwietnia.

„Nagi korzeń oznacza, że ​​nie trafiają do doniczki, a nie z ziemią lub kompostem wokół nich. Oznacza to, że możesz otrzymać wiele partii w bardzo małej paczce” – wyjaśnia w tym filmie Matthew Oliver, ogrodnik z RHS Hyde Hall . Te rośliny muszą być sadzone natychmiast po otrzymaniu, w przeciwnym razie „korzenie wyschną, a rośliny obumrą” – kontynuuje Mateusz.

Aby posadzić rośliny z gołymi korzeniami, po prostu wypełnij średniej wielkości doniczkę – to jest co najmniej głębokość rośliny z gołym korzeniem – kompostem doniczkowym bez torfu i całkowicie przykryj korzenie glebą. Pamiętaj, aby zachować koronę rośliny – punkt, w którym zarówno korzenie, jak i liście zaczynają się nad powierzchnią gleby.

Po doniczce „będą żyć w zimnej oprawie przez całą zimę” – radzi Matthew, zanim pod koniec zimy zostaną zabrani do szklarni. „Dodatkowe ciepło w szklarni pomoże pobudzić rośliny do życia i powinieneś zebrać plony w okresie świątecznym”.

Ewentualnie, jeśli nie masz szklarni, potraktuj gołe korzenie w ten sam sposób przy odbiorze, a następnie posadź bezpośrednio w ogrodzie w marcu. Te zaowocnikują nieco później, około czerwca lub lipca.

Warto również zauważyć, że istnieje inny rodzaj truskawki z gołym korzeniem – truskawka przechowywana na zimno. Można je sadzić od późnej wiosny do wczesnego lata i prawdopodobnie będą już miały kwiaty w stanie nienaruszonym. W ciągu 60 dni od posadzenia te przechowywane w chłodni truskawki z gołym korzeniem zaowocują. Podczas gdy przechowywane w chłodni truskawki z gołymi korzeniami owocują na początku pierwszego roku, w kolejnych latach powrócą do tradycyjnego wzorca wzrostu i owocowania.

JAK UPRAWIAĆ TRUSKAWKI W WISZĄCYM KOSZU?

Truskawki tworzą wspaniałe pomysły na pojemniki na ogród warzywny . „W przypadku wiszącego kosza o średnicy 12 cali najlepiej ograniczyć się do trzech lub czterech roślin truskawek, aby każda z nich miała wystarczająco dużo światła, wody i składników odżywczych, aby się rozwijać” – radzi Sue Sanderson z Thomson & Morgan.

Możesz posadzić dowolną odmianę w wiszącym koszu, ale odmiany zwisające, takie jak Strawberry „Rambling Cascade”, zapewnią bardziej olśniewający wygląd, gdy falują na krawędziach i opadają.

Niezależnie od tego, czy uprawiałeś truskawki z nasion, z gołymi korzeniami, czy kupiłeś już znane rośliny w centrum ogrodniczym, wszystko to można uprawiać w wiszącym koszu. Pamiętaj, aby zawiesić kosz w słonecznym miejscu i dobrze podlewać, aby zapewnić obfite plony.

JAK DŁUGO TRWA OWOCOWANIE TRUSKAWKI?

Owocowanie truskawek bez korzeni zajmuje około 3 miesięcy. Rośliny truskawkowe wyhodowane z nasion wydadzą owoce drugiego lata, ponieważ roślina potrzebuje pierwszego roku, aby się zadomowić i urosnąć. To samo dotyczy biegaczy rozmnażanych latem, które będą zawiązywać swoje owoce.

CZY TRUSKAWKI WRACAJĄ CO ROKU?

Tak, sadzonki truskawek są wieloletnie, więc będą wracać co roku. Przeciętna roślina truskawek żyje około sześciu lat, choć po pierwszych dwóch będzie zauważalny spadek ilości produkowanych owoców. Dlatego niektórzy ogrodnicy wolą traktować swoje sadzonki truskawek jako rośliny jednoroczne, co roku hodując nowe rośliny. Zabranie rozłogów z ugruntowanej rośliny zapewni, że zawsze będziesz mieć młode plony, które przynoszą najlepsze owoce.

Kladiusz Borowski

Architekt wnętrz i pasjonat pracy w ogrodzie. Uwielbiam dzielić się moją wiedzą z tego zakresu. Zapraszam do zadawania pytań. Chętnie podzielę się ekspercką wiedzą!

View all posts by Kladiusz Borowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *