Pomysły na tropikalny ogród – 10 wskazówek, jak zmienić swój ogród w oazę koloru i ruchu

ogrod tropikalny

Te pomysły na tropikalny ogród przekształcą każdą działkę w inspirowane kuchnią śródziemnomorską miejsce w ogrodzie. Pomysły na tropikalny ogród zapewniają łatwy sposób na nadanie ogrodowi egzotycznego wyglądu, łącząc gorące, zderzające się kolory z dramatycznymi liśćmi architektonicznymi. Ogrody mogą zacząć wyglądać na poszarpane pod koniec lipca, ponieważ wiele bylin zaczyna więdnąć. Prostym sposobem na wprowadzenie życia w granice ogrodu jest pójście w tropikalny sposób.

Zakup roślin gotowych do ogrodu nada Twojemu ogrodowi egzotyczny klimat przez resztę lata. To prosty sposób na wzmocnienie koloru i nadanie Twoim pomysłom na ogród na świeżym powietrzu kolejnego szczytu zainteresowania, który przetrwa do pierwszych przymrozków.

POMYSŁY NA TROPIKALNY OGRÓD – PRZEDSTAWIAMY NAJLEPSZE ROŚLINY I CECHY

O tej porze roku większość ogrodów wygląda na nieco zmęczonych po szczytowym szczycie lata, ale nie te, które zawierają dramatyczne rośliny liści, kolczaste okazy i żywe piękności kwitnienia z cieplejszych klimatów. Pomysły na śródziemnomorskie ogrody naprawdę zaczynają się pojawiać dopiero późnym latem i mają tendencję do przyspieszania w połowie jesieni, długo po tym, jak rośliny związane z tradycyjnymi wystawami rzuciły się w ręcznik.

W dzisiejszych czasach tropikalny ogród jest popularnym wyborem, ale nie zawsze tak było. Do późnych lat osiemdziesiątych niewiele osób uprawiało egzotyki; to wszystko zmieniło się wraz z publikacją Exotic Gardening in Cool Climates, książki londyńskiego projektanta ogrodów Mylesa Challisa. Wywołało to zainteresowanie roślinami tropikalnymi i skłoniło wielu do przerobienia przestrzeni na zewnątrz w dżungli.

1. ŹRÓDŁO ROŚLIN TROPIKALNYCH

Aby uzyskać egzotyczny wygląd, nie ograniczaj się w wyborze roślin. Po prostu szukaj roślin, które mają cechy tropików. Chodzi o użycie dramatycznych, architektonicznych liści i efektownych kwiatów w gorących, kontrastujących kolorach. Niektóre z najlepszych roślin tropikalnych to; canna, phormium tenax, musa basjoo, czarny bambus i paproć drzewna .

2. DODAJ ŻYWIOŁOWOŚCI I WYSOKOŚCI DO GRANIC OGRODU

Jeśli chodzi o pomysły na granicę ogrodową, kieruj się mieszanką wysokości z wysokimi, wysokimi roślinami, takimi jak bambus i banany, zapewniającymi ochronny baldachim dla niższych roślin, takich jak paprocie i hosty . Gęste sadzenie pomoże stworzyć wrażenie dżungli. Sadzenie kwiatów, takich jak cannas, krokosmia i dalie , nada twojej granicy żywiołowości. Daleki dobrze się prezentują jesienią.

3. ZADBAJ O SWÓJ TROPIKALNY OGRÓD ZIMĄ

Wiele egzotycznych roślin będzie wymagało pewnej ochrony przez zimę, ale delikatne rośliny, takie jak kanny, banany i lilia imbirowa, powinny przetrwać na łagodniejszych obszarach, jeśli mulczujesz kłącza lub koronę rośliny przez zimę. W chłodniejszych regionach najlepiej podnosić bulwy i kłącza.

4. WYBIERZ ODPORNE ROŚLINY TROPIKALNE

Alternatywą jest wybór bardziej wytrzymałych roślin o tropikalnym wyglądzie, takich jak fatsia japonica . W przyszłym roku możesz budować na swojej granicy, sadząc cebulki, takie jak eucomis lub krokosmia i wysiewając nasiona roślin jednorocznych, takich jak ricinus communis .

5. STWÓRZ HIPNOTYCZNĄ FONTANNĘ

Jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc dzikim zwierzętom, jest zbudowanie małego stawu ogrodowego lub elementu wodnego, zapewniającego wodę pitną dla ptaków i małych zwierząt oraz miejsca lęgowego i siedliska owadów i płazów. Ustaw go w miejscu nasłonecznionym lub w półcieniu i wyceluj w taki, który ma co najmniej 90 cm głębokości na środku, aby stworzyć schronienie na zimę, z płytkimi bokami, aby umożliwić łatwy dostęp żabom i traszkom.

Utrzymuj zdrową wodę dzięki mieszance zanurzonych roślin natleniających, aby zachęcić jak najwięcej dzikich zwierząt.

6. POMYŚL O POZYCJONOWANIU

Rośliny tropikalne najlepiej jest zgrupować i umieścić w osłoniętym miejscu, z dala od silnych wiatrów, które mogą powodować rozdrabnianie dużych liści. Jest to szczególny problem w przypadku roślin bananowych. Zgrupowanie ich razem stworzy również mikroklimat, zwiększając poziom wilgotności. Wiele z tych roślin preferuje światło pośrednie, aby liście i kwiaty nie przypalały się.

7. ZASADŹ TROPIKALNY OGRÓD KONTENEROWY

Rośliny tropikalne pochodzą z regionów otaczających równik i mają rosnące wymagania specyficzne dla ich lokalizacji. Wiele z nich potrzebuje ciepłych, wilgotnych warunków, ale będą rosły w USA i Wielkiej Brytanii przy odpowiedniej pielęgnacji. Umieszczenie tropikalnych roślin w atrakcyjnym ogrodzie kontenerowym pozwala na wyeksponowanie ich na zewnątrz latem. Wybierając rośliny do ekspozycji w mieszanym pojemniku, upewnij się, że wszystkie mają takie same wymagania dotyczące podlewania i kompostu. Zapewni to, że cały wyświetlacz będzie się dobrze rozwijał.

Jeśli twój budżet może rozciągnąć się tylko na kilka roślin tropikalnych, pogrupuj je z gorącymi, kolorowymi roślinami rodzimymi i śródziemnomorskimi, aby zachować wygląd. Róże Pelargonium i agapanthus działają dobrze. Więc chwyć pusty pojemnik i ruszaj na zwiad po centrum ogrodniczym – wkrótce będziesz mógł rozkoszować się smakiem tropików na własnym podwórku.

8. ZAINWESTUJ W PERGOLĘ IDEALNĄ DO ZDJĘĆ

Jeśli chcesz wybrać się do miasta w tropikalnym ogrodzie, stwórz sobie miejsce do siedzenia i chłonięcia atmosfery. Ociekająca pnączami pergola, podniesiony taras ogrodzony balustradami z lin czy taras z otynkowanymi ścianami to idealna platforma do aranżacji mebli.

„Wspornikowanie pergoli nad kuchnią na świeżym powietrzu wygląda uroczo – z podporami tylko z jednej strony – pozwala na swobodny ruch wokół niej i pod nią” – mówi Kate Gould. Stwarza to więcej miejsca na różne pomysły na meble ogrodowe pod pergolą.

9. SADŹ PIONOWO W TROPIKALNYM OGRODZIE

Użyj ścian, płotów i innych pionowych powierzchni, aby wesprzeć pionowy ogród pełnych życia pnączy, które mają egzotyczne powietrze, takich jak trąbki ( camsis ), passiflory i jaśmin gwiaździsty ( trachelospermum ).

Podsadzone wyższe okazy z kolczastą juką , fascicularia i puya , wraz z bylinami, takimi jak acanthus , farfugium i srebrna włócznia ( astelia chathamica ), które tworzą kępy o wysokości 1,2 m, przypominających miecze, metaliczne liście. Wstrzyknij kolor za pomocą lilii ananasowych, rozgrzanych do czerwoności pogrzebaczy i dalii.

10. STWÓRZ TROPIKALNY OGRÓD NA MAŁEJ PRZESTRZENI

Nie potrzebujesz ogromnego ogrodu, aby stworzyć efektowny tropikalny wygląd – duże liście mają większy wpływ na schludne ogrody na dziedzińcach. Cordyline i paprocie są w porządku w pojemnikach. Passiflora – passiflora – będzie hulać z korzeniami rosnącymi na bardzo małej przestrzeni.

JAK SPRAWIĆ, BY MÓJ OGRÓD WYGLĄDAŁ TROPIKALNY?

Stwórz tropikalny ogród z wytrzymałymi palmami, kordylinami, bambusami oraz wiecznie zielonymi drzewami i krzewami o dużych liściach, takimi jak Loquat i e uphorbia mellifera . Wzbogać wyświetlacz o inne rośliny liściaste, takie jak wytrzymałe banany, melianthus major i naparstnica, której liście mogą mierzyć do 90 cm średnicy , gdy gałęzie są mocno przycinane .

Oczywiście nie chodzi tylko o rośliny. Żaden tropikalny ogród nie byłby kompletny bez fontanny. Staw, żłobek, naścienna wylewka wody lub podobne rozwiązanie doda dźwięku, ruchu i charakteru przestrzeni.

CO ROŚNIE W TROPIKALNYM OGRODZIE?

Stwórz odważny wygląd w swoim ogrodzie za pomocą egzotycznych zimozielonych roślin, które zapewniają dramaturgię bez wysiłku i odważne zainteresowanie przez cały rok. Oto kilka najlepszych roślin do tropikalnego ogrodu.

  • Trachycarpus fortunei

Dzięki klasycznemu egzotycznemu toalecie, palma chusan jest odporna na zimę w USA, nawet na pokazie. Zapewnia wzrost, dramatyzm i cień. Rośnie wolno, ale ostatecznie osiąga 15m.

  • Dicksonia Antarktyda

To jest jak duża paproć na łodydze, z ogromnymi koronkowymi liśćmi. Rozwijaj go w cieniu. Jest półzimozielony, ale wymaga ochrony przed mrozem.

  • Paciorecznik

Podkręcają tropikalny klimat w Twojej przestrzeni, z kolorowymi liśćmi i kwiatami w gorących czerwieniach i pomarańczach. Dzięki mocnym pionowym akcentom kwitną przez całe lato, ale potrzebują ochrony na zimę.

Kladiusz Borowski

Architekt wnętrz i pasjonat pracy w ogrodzie. Uwielbiam dzielić się moją wiedzą z tego zakresu. Zapraszam do zadawania pytań. Chętnie podzielę się ekspercką wiedzą!

View all posts by Kladiusz Borowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *