Bateria łazienkowa – jaką wybrać?

lazienka

Wydawać by się mogło, że bateria umywalkowa to niezbędny element wyposażenia, który pełni jednak wyłącznie rolę funkcjonalną. Nic bardziej mylnego. Obecnie baterie łazienkowe są bowiem również elementem wystroju, który wpływa na charakter oraz wygląd pomieszczenia. Nic więc dziwnego, że ich oferta jest niezwykle szeroka i różnorodna. Z jednej strony daje nam to sporo możliwości wyboru, z drugiej jednak sprawia, że podjęcie decyzji o zakupie konkretnego modelu bywa trudne. Dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik, który ułatwi ci podjęcie decyzji dotyczącej zakupu baterii umywalkowych.

Rodzaje baterii łazienkowych

Na rynku możemy znaleźć obecnie bardzo szeroki wybór baterii umywalkowych, które różnią się między sobą budową, rodzajem mechanizmu uszczelniającego czy typem montażu. Podstawową kwestią, na którą warto zwrócić uwagę jest jednak materiał, z którego została wykonana bateria łazienkowa. Obecnie istnieją dwa najpopularniejsze ich rodzaje. Pierwszym z nich jest mosiądz. To materiał będący odporny na korozję oraz posiadający właściwości przeciwbakteryjne. Wyróżnia go również dobre przewodnictwo cieplne. Warto również wspomnieć o jego walorach estetycznych – mosiądz doskonale sprawdza się w łazienkach rustykalnych, urządzonych w stylu industrialnym czy art deco.
Alternatywą dla mosiądzu może być stal nierdzewna. Ona również odporna jest na korozję oraz łatwo utrzymać ją w czystości. Wszystko to dzięki temu, że najczęściej wykończona jest na wysoki połysk oraz dodatkowo zabezpieczana chromem. Przykłady takich baterii znajdziesz na stronie https://eralazienki.pl/.

Typ uchwytu – jaki wybrać?

Kolejnym ważnym elementem w przypadku baterii umywalkowej jest typ uchwytu. Na rynku możemy znaleźć obecnie baterie jednouchwytowe, dwuuchwytowe oraz bezdotykowe. Ostatnie z nich wyposażone są w czujnik ruchu i odkręcają wodę automatycznie, kiedy podkładamy pod nie ręce. To bardzo higieniczne i wygodne rozwiązanie. Kolejnym wyborem są baterie jednouchwytowe, w których sterowanie temperaturą wody odbywa się za pośrednictwem przesuwania w jedną lub drugą stronę rączki uchwytu. Baterie dwuuchwytowe wymagają jednoczesnego odkręcenia kurków z ciepłą i zimną wodą by uzyskać optymalną dla nas temperaturę. Rozwiązanie to jest nieco mniej wygodne, niemniej jednak baterie te prezentują się elegancko i doskonale pasują do klasycznie i rustykalnie urządzonych łazienek, przez co wciąż są chętnie wybierane.

Głowica baterii umywalkowej – co warto wiedzieć?

Decydując się na wybór baterii umywalkowej warto sprawdzić również w jaką głowicę została wyposażona. Obecnie wykorzystuje się tradycyjne głowice z gumowymi uszczelkami oraz nowoczesne głowice ceramiczne. To właśnie one są często lepszym wyborem, ponieważ są o wiele bardziej trwałe i szczelne. W przypadku tradycyjnych głowic musimy liczyć się z tym, że z czasem gumowa uszczelka sparcieje, kran zacznie kapać i konieczna będzie jej wymiana. Jednocześnie jednak głowice z uszczelkami są tańsze, co dla wielu osób również ma znaczenie.

Naścienna, podtynkowa czy stojąca?

Ostatnim, lecz nie mniej ważnym aspektem jest rodzaj baterii umywalkowej ze względu na sposób jej montażu. Pierwszym typem jest bateria naścienna. to wyjątkowo stylowe i nowoczesne rozwiązanie, które umożliwia montaż na ścianie, co skutkuje eleganckim i schludnym wyglądem umywalki. Ten rodzaj baterii jest szczególnie popularny w minimalistycznych i designerskich wnętrzach. Baterie umywalkowe naścienne dostępne są zarówno w wersji jednouchwytowej, jak i dwuuchwytowej. Taka bateria jest idealnym wyborem dla tych, którzy cenią sobie nowoczesność i oryginalność.

Drugim rozwiązaniem jest bateria podtynkowa. Ten rodzaj baterii eksponuje część uchwytu i dyszy na powierzchni umywalki. Jest to opcja elegancka i minimalistyczna, ponieważ większość elementów jest ukryta w ścianie. Bateria umywalkowa podtynkowa jest często łączona z nowoczesnymi, płaskimi umywalkami, tworząc spójny wygląd, który z pewnością przyciąga wzrok. Miłośnicy klasyki mogą zaś postawić na baterię stojącą, która idealnie pasuje do tradycyjnych wnętrz, gdzie nowoczesne rozwiązania mogą wydawać się zbyt ekstrawaganckie. Bateria umywalkowa stojąca ma zazwyczaj dwie oddzielne pokrętła lub dźwignie do regulacji temperatury oraz strumienia wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *